Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Ukraina: Modułowy pocisk przeciwpancerny i przeciwlotniczy

Wyrzutnia Strieła-10 ukraińskich wojsk powietrzno-desantowych. Fot. mil.gov.ua
Wyrzutnia Strieła-10 ukraińskich wojsk powietrzno-desantowych. Fot. mil.gov.ua

Ukraina wykorzystuje modułowy pocisk kierowany laserowo RK-10 produkcji krajowej do uzbrajania śmigłowców i przeciwlotniczych zestawów Strieła-10M. W wersji przeciwpancernej ukraińska rakieta posiada tandemową głowicę kumulacyjną, w wersji przeciwlotniczej głowicę odłamkowo-burzącą z zapalnikiem zbliżeniowym. Oba zmodernizowane systemy mają zostać zaprezentowane podczas wystawy Arms and Security 2020 w Kijowie.

Jak informuje „Ukraiński Militarny Portal”, państwowy koncern zbrojeniowy Ukroboronprom we współpracy z podmiotami prywatnymi, w tym spółką Motor Sicz i Zaporoskim Klastrem Lotniczym testuje pociski rakietowe RK-10 w przeciwpancernej wersji lotniczej, przeznaczonej dla śmigłowców Mi-8 i Mi-24 wyposażonych w nowy system ogniowy dostosowany do pocisków RK-2W Barier-W i głowicę optoelektroniczną nowej generacji OSP-N.

Oparta o tą samą głowicę nowej generacji i pocisk RK-10 z głowicą odłamkowo-burzącą ma być modernizacja systemu przeciwlotniczego 9K35 Strieła-10, który znajduje się na uzbrojeniu ukraińskich sił zbrojnych. Rozwiązanie to powstaje na zlecenie ministerstwa obrony i jego celem jest zwiększenie skuteczności systemu ale też uniezależnienie się od komponentów i pocisków produkcji rosyjskiej. W ramach podobnego projektu Państwowego Kijowskiego Biura Projektowego Luch oraz Państwowej Spółki Akcyjnej Artem pracują obecnie nad dostosowaniem samobieżnych niszczycieli czołgów 9P 149 Szturm do użycia krajowych pocisków kierowanych RK-2 Barier. W tym wariancie również zastosowano system kierowania ogniem produkcji Ukroboronprom i głowicę OSP-N.

image
Zabudowa głowicy OSP-N na pojeździe Szturm-S. Fot. mil.gov.ua

W modernizacji systemu Strieła-10 planowane jest zastosowanie tej samej głowicy optoelektronicznej, która posłuży do naprowadzania pocisków RK-10-OF o zasięgu 10 km, wyposażonych w system naprowadzania na odbity promień lasera i głowicę odłamkowo-burzącą o masie 3 kg wyposażoną zarówno w zbliżeniowy jak i kontaktowy zapalnik.

Co prawda prędkość pocisku RK-10 wynosić ma około 900-1000 km/h, czyli niewiele jak na rakietę przeciwlotniczą, ale uznano, iż jest ona wystarczająca do zwalczania śmigłowców i bezzałogowców, które są podstawowymi celami dla systemu Strieła-10. Poza tym zasięg nowej rakiety jest dwukrotnie większy niż pocisków 9M37, co znacznie podniesie możliwości operacyjne systemu. Natomiast wykorzystanie pocisków naprowadzanych laserowo poszerzy możliwość użycia systemów Strieła-10 również o zwalczanie celów powierzchniowych z użyciem kierowanej amunicji.

Prawdopodobnie oprócz rakiet RK-10 naprowadzanych laserowo system będzie prawdopodobnie nadal mógł korzystać z pocisków naprowadzanych na podczerwień, takich jak obecnie stosowane 9M37 i 9M37M. Zmodernizowany pojazd z nowym uzbrojeniem ma zostać po raz pierwszy zaprezentowany w październiku b.r. podczas wystawy przemysłu obronnego Arms and Security 2020 w Kijowie.

Reklama
Reklama

Komentarze