Przemysł Zbrojeniowy

Udane testy niemieckiego systemu przeciwlotniczego

Odpalenie pocisku Iris-T SL - fot. Diehl
Odpalenie pocisku Iris-T SL - fot. Diehl

Pociski rakietowe Iris-T SL przeszły dwa udane testy odpalenia na poligonie Overberg w Republice Południowej Afryki. Był to element badań systemu opartego na modyfikacji niemieckim pocisku powietrze-powietrze Iris-T, opracowanej przez koncern Diehl BGT Defence na zamówienie Bundeswehry. 

W RPA odpalono dwa pociski, które skutecznie przechwyciły i zniszczyły zdalnie sterowane cele EADS DO-DT25 w odległości ponad 20 km od wyrzutni.

Iris-T SL to samobieżny system przeciwlotniczy krótkiego zasięgu, zdolny do zwalczania różnorodnych celów powietrznych, takich jak samoloty, śmigłowce, drony czy pociski manewrujące. Jego podstawą jest odpalany z wyrzutni pionowej pocisk Iris-T SL, będący rozwinięciem rakiet powietrze-powietrze Iris-T. Wersja odpalana z ziemi posiada zmodyfikowany system naprowadzania i komunikacji oraz mocniejszy silnik umożliwiający pionowy start. 

Wyrzutnie Iris-T SL mają stanowić element systemu obrony przeciwlotniczej niemieckich wojsk lądowych. Wariant Iris-T SLS został zamówiony przez Szwecję, która wykorzystuje lotniczy wariant Iris-T na myśliwcach Gripen. Norwegia integruje pociski Iris-T SL do  systemu przeciwlotniczego NASAMS-II, wykorzystującego też rakiety AMRAAM. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.