Przemysł Zbrojeniowy

Turcja się ugina. Czy będzie nowy przetarg na rakietowy system przeciwlotniczy?

Być może to jednak baterie Patriot będą broniły w przyszłości tureckiego nieba – fot. US Army
Być może to jednak baterie Patriot będą broniły w przyszłości tureckiego nieba – fot. US Army

Turcja zapowiada powtórzenie przetargu na rakietowy system obrony przeciwlotniczej dalekiego zasięgu.

 

Turecki minister spraw zagranicznych Ahmet Davutoğlu poinformował 26 października br., że jeszcze nic nie zostało przesądzone i jeżeli amerykańskie lub europejskie firmy przedstawią korzystną ofertę to rozmowy będą z nimi prowadzone podobnie jak z Chińczykami. Niestety jak dotąd tylko Chiny zaproponowały koprodukcję w Turcji sprzedanych systemów. Tymczasem firmy europejskie i amerykańskie unikają jakichkolwiek rozmów na temat udziału tureckiego przemysłu w budowie ich systemu przeciwlotniczego.

Jeżeli wstępny wybór we wrześniu br. chińskiego koncernu CPMIEC (China Precision Machinery Export-Import Corporation) jako dostawcy systemu rakiet przeciwlotniczych dalekiego zasięgu HQ-9 miał na celu zmusić innych producentów do współpracy to działanie Ankary można jeszcze zrozumieć. Jeżeli jednak zapowiedzenie rozpoczęcia przetargu od nowa jest wynikiem nacisku NATO to sprawa jest już poważniejsza, bo pokazuje, że przemysł zbrojeniowy może wpływać na decyzje suwerennych państw.

Davutoğlu zaznaczył, że jak dotąd wykluczono jedynie propozycję rosyjską (koncernu Rosoboronexport) natomiast nadal mogą być rozpatrywane oferty francusko – włoskiego koncernu Eurosam i amerykańskiego konsorcjum Raytheon – Lockheed Martin, o ile będą bardziej atrakcyjne.

Trzy dni wcześniej premier Turcji - Recep Tyyip Erdoğan bronił decyzji o rozmowach z Chinami: „Nikt nie m prawa do ingerowania w niezależne tureckie decyzje”. Jak widać ma.

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.