Turcja chce kupić uzbrojone bezzałogowe statki powietrzne

30 kwietnia 2015, 13:04
Anka UAV
Zdj. ilustracyjne, bezzałogowiec ANKA. Fot. TAI
Reklama

Turcja chce pozyskać bezzałogowe systemy powietrzne o dużej autonomiczności, zdolne do operowania na średnich lub dużych wysokościach i przenoszenia uzbrojenia.

Turecki podsekretariat ds. przemysłu obronnego w miniony wtorek wystosował zapytanie ofertowe (RoI, Request for Information) w sprawie dostarczenia uzbrojonych, bezzałogowych systemów powietrznych o dużej autonomiczności, zdolnych do operowania na średnich lub dużych wysokościach. Celem zapytania jest “zebranie ogólnych informacji dotyczących potencjalnych dostawców [sprzętu tego rodzaju], zorientowanie się co do jego dostępności (...), weryfikacja danych technicznych oraz określenie wymagań logistycznych.” Termin końcowy składania informacji ustalono na 25 maja, zapytanie skierowane jest zarówno do producentów tureckich, jak i zagranicznych.

Decyzja rządu tureckiego jest zaskoczeniem dla ekspertów. Państwowy koncern Turkish Aerospace Industries (TAI) od ponad dziesięciu lat pracuje bowiem nad kilkoma wersjami bezzałogowego statku latającego Anka (Feniks), w tym nad taką, która przenosić będzie uzbrojenie ofensywne. Trzy lata temu sfinalizowano nawet zakup pierwszych seryjnych dziesięciu egzemplarzy, które mają trafić do tureckich sił powietrznych w latach 2016 - 2018. U źródeł decyzji rządu tureckiego mogą jednak leżeć problemy nękające ten program, a dokładniej seria katastrof prototypów - ostatnia miała miejsce w grudniu 2013 r. Pierwotny plan zakładał, że trzy Feniksy w wersji rozpoznawczej miały wejść do służby już w 2014 r.

(AM)

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Reklama
Podbipięta
piątek, 1 maja 2015, 10:38

A niech se kupują na Syrie czy na co tam.Ale nam to po co takie uzbrojone latadła....Na Moskala....toż to śmiech na sali. Po co nasi się w to pakują.Drogie a nieprzydatne........... Śmiglakowe czy insze powolne drony to tylko obserwacyjne.

PAtriota
czwartek, 30 kwietnia 2015, 17:50

Którę bezzałogowe statki powietrzne mogą przenosić uzbrojenie przeciwpancerne i przeciwlotnicze ?

Baron
czwartek, 30 kwietnia 2015, 17:23

Współpraca z Turcją może przynieść dużo korzyści, zrobili oni w ciągu ostatnich 20 lat ogromny postęp techniczny,ich przemysł produkuje ciekawe wyroby,a w przypadku wspólnych projektów na pewno traktowani byśmy byli jak równorzędni partnerzy

K2 Black Panther
czwartek, 30 kwietnia 2015, 21:37

Lepiej z Korea Poludniowa.

ToT
piątek, 1 maja 2015, 12:27

Another country that bought tech capabilities from Israel and now spreading wings. Well done!

Tweets Defence24