- Wiadomości
Trwają negocjacje ws. dokupienia kolejnych Raków
Jak podaje Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej trwają obecnie negocjacje pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia a konsorcjum na czele z Hutą Stalowa Wola (lider) oraz ROSOMAK S.A. Ich przedmiotem są kolejne moduły ogniowe samobieżnych 120 mm moździerzy Rak.

Zaproszenie do negocjacji zostało wystosowane 16 września br. Zgodnie z ujawnionym dokumentem dotyczą one „wybranych elementów składowych na potrzeby modułów ogniowych 120 mm moździerzy samobieżnych <<RAK>>”. W razie osiągnięcia porozumienia ich dostawy miałyby się odbywać w latach 2020-2021. W 2020 miałyby zostać dostarczone maszyny dla Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu i 12 Brygady Zmechanizowanej, a w 2021 do 17 Brygady Zmechanizowanej. Chodzi więc zapewne o dwa dodatkowe kompanijne moduły ogniowe (KMO) dla brygad plus co najmniej kilka wozów dla CSAiU. Przewidywana w ogłoszeniu cena szacunkowa zakupu to 226 268 425 PLN + VAT.
Przypomnijmy, że jak do tej pory, w kwietniu 2018 r., MON zamówiło osiem kompanijnych modułów ogniowych Raków, z których każdy liczy 8 samobieżnych moździerzy Rak i 4 Artyleryjskie Wozy Dowodzenia (AWD), (w każdym KMO dla dowódcy modułu, rezerwowy dla zastępcy i po jednym dla dowódców baterii). Wszystkie te wozy powstały na bazie kołowego transportera opancerzonego Rosomak, a umowa na nie miała wartość około miliarda złotych.
Czytaj też: Moździerz samobieżny Rak kalibru 120 mm
Pod koniec 2017 r. MON dokupiło artyleryjskie wozy remontu uzbrojenia AWRU ze specjalistycznym wyposażeniem do prowadzenia w warunkach bojowych procedur testowania, napraw i przeglądów systemów moździerza. Pojazdy te zostały oparte o trzyosiowe samochody Jelcz P662.D35 i zostały zamówione w HSW S.A. za kwotę kilkudziesięciu milionów złotych. Zamówiono po jednym do każdego KMO. Każdy z zamówionych do dzisiaj KMO ma się więc składać ostatecznie z ośmiu moździerzy (SMK120), czterech wozów dowodzenia i jednego AWRU. Jednocześnie, w 13 sierpnia 2019 r. podpisano umowę na dokompletowanie KMO w Artyleryjskie Wozy Amunicyjne (AWA), a także realizowana jest obecnie w HSW praca rozwojowa nad nowym Artyleryjskim Wozem Rozpoznawczym (AWR).
Co ciekawe negocjowana obecnie umowa dotyczy SMK120 i wozów dowodzenia (rozgraniczonych na wozy zastępcy i dowódcy modułu oraz wozy dowódców baterii) ale już nie kolejnych AWRU czy AWA których zapewne – w razie powodzenia negocjacji - dotyczyłaby kolejna umowa.
Czytaj też: Kolejne moździerze Rak ruszyły do odbiorcy
Należy się spodziewać, że podobnie jak pierwsze osiem będą ukompletowane dwa moduły kolejne. Można też spekulować, że do Torunia tymczasem trafi co najmniej jedna bateria z czterema SMK120 Rak, jednym wozem dowodzenia i jednym AWRU.
Zgodnie z prowadzonymi obecnie negocjacjami prace nad kolejnymi Rakami miałyby być zapewne prowadzone przez dotychczasowych dostawców, tj. HSW S.A. i Rosomak S.A., jako jednymi istniejącymi dostarczycielami niezbędnych rozwiązań.
WIDEO: Rakietowe strzelania w Ustce. Patriot, HOMAR, HIMARS