Technologie

Pancyr-S1M centralnym elementem rosyjskiego systemu antydronowego. Walka o rynki eksportowe

Pancyr-S1M w malowaniu "eksportowym". Fot. Rosoboronexport
Pancyr-S1M w malowaniu "eksportowym". Fot. Rosoboronexport

„Pancyr-S1M stanie się jednym z kluczowych elementów w grupą środków fizycznego niszczenia BSL (bezzałogowych systemów latających)” – twierdzi Siergiej Michajłow, zastępca dyrektora generalnego holdingu Wysokotocznyje Komplieksy” należącego do koncernu Rostech. Jego zdaniem – „używana (w systemie Pancyr – przyp.red) amunicja pozwala nam w pełni spełnić kryterium opłacalności podczas zwalczania celów. Można z całą pewnością założyć, że Pancyr-S1M jest najtańszą na świecie bronią przeciw BSL.” Deklaracje te padły podczas prezentacji rosyjskiego systemu obrony przeciwlotniczej na wystawie EDEX 2021.

Rosjanie prezentują zmodernizowany system artyleryjsko-rakietowy Pancyr-S1M jako uniwersalne i nowoczesne, a przede wszystkim niedrogie w eksploatacji rozwiązanie. Ma ono dziedziczyć wszystkie zalety starszych wersji, a więc wysoką mobilność i dużą siłę ognia oraz wszechstronność uzyskiwaną dzięki połączeniu dwóch zdwojonych armat automatycznych kalibru 30 mm i 12 pocisków kierowanych. Dzięki temu miał być rosyjskim przebojem eksportowym, ale na drodze Pancyra-S1 do sukcesu stanęła słaba efektywność podczas konfliktów w Syrii i Libii przeciwko amunicji krążącej i bezzałogowcom. W sytuacji gdy są to najszybciej rozwijające się zagrożenia, jest to istotna słabość.

Wszystkie te wady miały zostać wyeliminowane w zmodernizowanym systemie Pancyr-S1M. Chodzi przede wszystkim o poprawienie skuteczności systemu wykrywania i naprowadzania na maszyny o niewielkim przekroju radarowym lecące na małej wysokości, co było pewną słabością systemu nastawionego raczej na zwalczanie konwencjonalnych celów na maksymalnym dystansie i pułapie. Podniesiono też odporność systemu na zakłócanie i wobec celów o obniżonej sygnaturze. Jak przekonuje producent, oprócz bezzałogowców system może zwalczać pełną gamę celów, w tym rakiety ziemia-ziemia, pociski manewrujące a nawet balistyczne.

Na uzbrojenie systemu Pancyr-S1M wprowadzono nowy pocisk o zasięgu zwiększonym z 20 do 30 km i pułapie podniesionym o 3000 m, czyli do 18 tys. m. Posiada on też większą głowicę bojową, ale przede wszystkim ma osiągać prędkość pięciokrotnie wyższą od dźwięku, dzięki czemu szybciej trafia w cel, nawet na maksymalnym dystansie. Jest to istotne, ponieważ pociski rakietowe w systemie Pancyr są naprowadzane radiokomendowo i nie posiadają własnego systemu naprowadzania, a więc kolejne rakiety można naprowadzać dopiero gdy poprzednie trafią w cel. Teoretycznie możliwe jest jednoczesne naprowadzanie 4 pocisków, ale realnie, raczej na nie więcej niż dwa odrębne cele które muszą się znajdować we wspólnym sektorze ataku. Nowe pociski można używać wraz ze standardowymi rakietami stosowanymi w starszych wersjach systemu.

Trwają obecnie prace nad lżejszym wariantem rakiet przeznaczonych przede wszystkim do zwalczania bezzałogowców i amunicji krążącej na mniejszym dystansie, do 7 km. Rakiety dzięki temu mają być mniejsze, o tej samej długości, przy średnicy pozwalającej na zastąpienie jednego kontenera startowego rakiety 57E6 czterema nowymi pociskami, co znacznie zwiększy jednostkę ogniową w przypadku zwalczania celów takich jak amunicja krążąca czy bezzałogowce uderzeniowe. Jest to jednak rozwiązanie dopiero rozwijane, choć już szeroko promowane.

Siergiej Michajłow wskazuje również, że zestawy Pancyr-S1M będą stanowić centralny element i główny „fizyczny efektor” szerszego rosyjskiego systemu zwalczania bezzałogowców i amunicji krążącej. Znajdą się w nim jak to ujął szef holdingu Wysokotocznyje Komplieksy – „zarówno środki przeciwdziałania miękkie, zakłócające i obezwładniające, jak też twarde środki kinetycznego zwalczania BSL.” Oznacza to, że Rosjanie pomimo oficjalnego, propagandowego podważania słabości swoich systemów ujawnionych w Syrii i Libii intensywnie pracują na rzecz usunięcia wad ujawnionych w warunkach bojowych.

Reklama
Reklama

Komentarze (29)

 1. mgiZmo

  Sam pomysł Pancyra jest dobry ale system jest ciezki, srednio mobilny i wytaniony. 2 dzialka 30mm nie zastapia amunicji programowalnej, slaby radar kierownia ogniem PESA jest ciezki, brak niekinetycznego zwalczania dronow, tanie pociski z naprowadzaniem radiokomendowym nadaja sie do zwalczania pojedynczych celow z duzych odleglosci. Brak samonaprowadzania rakiet sprawia ze minimalny pulap zwalczania pociskow samosterujacych jest zbyt wysoki. Rosjanie w ramach modernizacji Pancyra proponuja polsrodki czyli nowa rakiete ktora bedzie miala naprowadzanie komendowe tylko wstepnie a po uzyskaniu namiaru celu w pasmie podczerwieni zwolni kanal naprowadzania, wciaz nie ma rakiet przeciwko dronom. Najwyrazniej S350 wciaz nie dostalo rakiet 9M100. Rosjanie moga zbudowac radary AESA ale na bazie modulow GaAs ktore wymagaja chlodzenia woda i wcale nie zmniejsza rozmiaru i wagi sciany anteny, brak zaawansowanych rakiet mniejszych kalibrow z samonaprowadzaniem ARH lub IIR lub 3 pasma IR+UV. Najwyrazniej Pancyr ma byc niskokosztowym uzupelnieniem dolnego pietra ale wciaz polegajacym na naprowadzaniu komendowym co oznacza najwieksza wade tego systemu bo nawet jak zyska zdolnosc antybalistyczna to bedzie mial nadal mala ilosc kanalow naprowadzania. Rosjanie najwyrazniej maja problem z kosztami IIR i radarami aktywnymi rakiet malego kalibru i chcac zachowac pasywnosc zestawu nie stosuja naprowadzania polaktywnego. Sosna naprowadzana we wiazce lasera tez nie gwarantuje zwalczania wielu celow na raz, Tor to drozsze radary, brak pasywnosci i tez ograniczenia w ilosci kanalow i zasiegach rakiet.

  1. Tani

   Elektronika to koszt-Pantsir jest tani to rakieta z oddzielnym boosterem bez kierowania bo chodzi o koszt. To jest filozofia tego systemu ktora mnie przekonuje. To sie nazywa celnosc jest zastepowana intensywnoscia. Ja to popieram bo cala artyleria naziemna to wlasnie efekt tej filozofii. Pocisk/Rakieta ma byc tani i ma go byc duzo. Czyli efekt skali. I az sie chce porownania kierowany pocisk artyleryjski 155mm ma 7 kg ladunku kumulacyjnego czyli punktowego a rakieta plot niekierowana Pantsira 20kg odlamkowa.

 2. nowoczesna propaganda

  Ciągle piszecie o Karabachu i rzekomej bezsilności OPL rosyjskiej produkcji. 1 listopada azerbejdżańska telewizja İCTİMAİ wyemitowała film dokumentalny o działaniach Sił Powietrznych Azerbejdżanu w trakcie zeszłorocznej wojny o Górski Karabach i jeden z konkurencyjnych portali opublikował o tym artykuł. Okazuje się że użyte bojowo zostały systemy rosyjskie Buk-MB i S-300PMU2 Faworit, natomiast nie ma żadnych informacji o użyciu tak chwalonych izraelskich Barak MX. Wielokrotnie w komentarzach na tym portalu pojawiała się teza że zestawy OPL rosyjskiej produkcji niczego nigdy nie zestrzeliły, tymczasem Buki trafiły dwie 300 mm rakiety systemu 9K58 Smiercz, natomiast system S-300PMU2 ochraniał elektrowne wodną i zaporę koło Mingeczaur zestrzeliwując armeńskie 9K72 Elbrusy. Pancyr też jest niby taki beznadziejny, ale tylko w propagandowej retoryce w komentarzach na tym portalu.

  1. Davien

   No popatzr biedaczku, a Barak MX ma na koncie armeńskeigo Iskander-E, natomiast ormiańskei SCUDY nie przechwycone( cóz za nowość) przez S-300 trafiły w azerskie miasto Ganja. Tak wiec bajek nei opowiadaj.

  2. Tani

   Eee Barak to ma na koncie 1/2 litra nie trafienie. Obydwa Iskandery trafily w miasto bo tam lezaly ich glowice kasetowe i Azerowie o zadnym sukcesie nie meldowali. Zreszta trudno o sukces jak wygrali wojne aby miec wojska okupacyjne na swoim terytorium.

 3. i tyle w temacie ....

  Jeszcze jedno pytanie do daviena na które nie otrzymałem odpowiedzi:".. i tyle w temacie .... czwartek, 25 listopada 2021, 18:04 @Davien Podstawowe fakty: W Libii Turecka bateria p-lot Hawk 2000 z radarem "patriota" zmasakrowana została przez atak lotniczy mirage2000 + mig29 wersja dla Rosyjskiej armii. W Syrii potwierdzono stratę ok. 50 "TB-2", a raczej różnego typu dronów Tureckich. W Syrii potwierdzono iż IAF atakuje cele tylko i wyłącznie przy pomocy dronów lub rakiet manewrujących dalekiego zasięgu które wystrzeliwuje albo z nad wzgórz Golan, z nad Libanu lub kryjąc się za samoloty USAF z nad Morza Śródziemnego. Gdyby nie obawiali się opl Syrii to ataki przeprowadzali by przy pomocy bomb grawitacyjnych, bo tak jest najtaniej. Piszesz o stratach 7-8 Pancyrów ? z tego 3 sztuki utracono w schronach, a więc przez 6 lat wojny w Syrii gdzie ataków dokonywało lotnictwo największych potęg NATO + IAF strata 5 "Pancyrów" to jest laurka do tego systemu. Przypominam iż w Iraku amerykanie nie obronili swoich baz przed kontratakiem rakiet Iranu. AS rafineria nie została obroniona mimo iż chroniona byłą przez najnowocześniejszy system obrony P-lot na świecie obsługiwany przez Amerykanów czy to na okrętach czy na ladzie..."

  1. Davien

   Bo zwyczajnie załosnych rosyjskich kłamstw nei widzę sensu komentowac, a kłamałeś w kazdym prawie słowie i tyle.

  2. Tani

   No pewnie ze klamal bo nic co ruskie nie moze byc dobre. Szkoda tylko ze kupcy o tym nie wiedza i zakupy srodkow plot w Almaz-Antej podniosly ta firme w rankingu SIPRI w pierwszej dwudziestce najlepiej zarabiajacych koncernow zbrojeniowych. Ale gdyby pominac koncerny z produkcja cywilna to ruscy byli by na poczatku drugiej dziesiatki. Ja przypomne ze 92% produkcji to zbrojeniowka czyli systemy opl. Na liscie klientow sa i Chiny z zakupem 200 rakiet. Widocznie nikt nie czyta waszej tforczosci lub nie lubia swoich ptakow. Bo tak naprawde to chodzi o kase. To co stracili w samolotach odrabiaja sobie w opl. Bo jak spiewala Maryla Rodowicz ,,kiedy jest kasa to sukces pierwsza klasa,,. Wiec mozna narzekac ,krytykowac,smiac sie ale rynek weryfikuje towar. Ruscy zarabiaja duzo a chca jeszcze wiecej wiec modernizuja. W koncu to ich problem my mamy zu-32 i tzw Pioruna czyli nic nie mamy. Wiec mozemy sie smiac ,bo jak nie ma to nie zawiedzie. Oni maja wiec chca to sprzedac. Tanie to niestety nie jest wiec kupcy kupuja je w ilosciach aptekarskich. Ale kupuja i to jest najwazniejsze dla producenta. Bo interes sie kreci. A wielu z was kreci sie lza zazdrosci. Bo te Avangery ameryckie to taka wiocha zabita dechami przy tym Pantsirze.

 4. Sailor

  Czyli jak zwykle propagandowy bełkot, który zostanie dopiero zweryfikowany jak jakiś "jeleń" go kupi użyje w konflikcie. Wówczas okażę się, że król jest nagi. Jakoś Rosjanie nie wspominają o amunicji programowalnej, radar nadal do bani tak samo jak system naprowadzania. Wszystkie ograniczenia wynikające z architektury pozostają nie poprawione. Tyle w temacie. Ale niech klepią, a "jelenie" niech kupują. Szkoda tylko, że my nie pomyśleliśmy o podobnym systemie. Mamy wszystkie technologie i komponenty. Tylko poskładać to do kupy i mamy system o kilka klas lepszy.

  1. i

   Belkoczesz chlopie. Pancyry zniszczly kilkadzisiat tureckiech bezzalogowcow. doczytaj

  2. Sailor

   Tak oczywiście oraz zniszczył niszczyciel gwiezdny imperium i tradycyjnie zmniejszył pogłowie ptaków.

  3. Davien

   Tylko w twoim bełkocie.

 5. Pompalini

  Pancyr-ulubiona broń ornitologów.

 6. i tyle w temacie ....

  W wątku o Pancyrze z przed kilku dni zapytałem i nie otrzymałem odpowiedzi, dlatego przypominam: i tyle w temacie .... czwartek, 25 listopada 2021, 14:29 Jak się człowiek lepiej przyjrzy to widzi 2 stacje, jedną dookólną wykrywania, drugą kierunkową naprowadzania, trzeci kanał, a drugi "naprowadzania" to stacja optroniczną (oczywiście pomijając sieciocentryczność czy pracy w "parze"). Sposób naprowadzania, a więc typ głowicy rakiety wybrano celowo, aby zminimalizować koszty efektorów/rakiet. Działka, ktoś z dyskutantów wie w jakiej odległości przecina się tor lotu pocisków, a wiec jest to miejsce gdzie dochodzi do najefektywniejszego rażenia celu, ktoś wie przy jakich parametrach celu uzywane jest tylko jedno działko, aby nie marnować "jednostek ognia" ?? ZEA używa jednostek z pojedyńczą anteną radaru dookólnego, modernizacja polega na dodaniu drugiej (plecami do pierwszej) celem przyspieszenia odświeżania info. W sieci masa filmów gdzie systemy te dawały sobie doskonale radę z izraelską amunicją "krążącą" czy innymi rakietami manewrującymi USA, GB czy Francji. Jest to chyba jedyny system z udokumentowaną taką ilością odpartych ataków środków napadu powietrznego i to nie "sandalarzy" ale przodujacych armi świata.

 7. p

  mała cena często przekłada się na słabą jakość więc to wcale nie wróży tak dobrze , że jest najtańszy na świecie.

 8. M

  Jaki z tego morał dla Polski? PRODUKOWAĆ DRONY! DUŻO DRONÓW! Na tym polu możemy pokonać Rosję.

 9. bender

  "Można z całą pewnością założyć, że Pancyr-S1M jest najtańszą na świecie bronią przeciw BSL." Zabawny jest modus operandi kremlowskiej propagandy. Prawdziwsze byłoby stwierdzenie, że po modyfikacjach koszt zniszczenia Pancyra-S1M wzrośnie o 50%, 75% czy nawet 100% w stosunku do oryginału. Zamiast dwóch Haropów czy Warmate trzeba będzie użyć czterech.

  1. Sailor

   Kreml liczy, że zamydli wszystkim potencjalnym chętnym oczy. Tylko, że będzie to mydlenie do pierwszego konfliktu, a potem padnie słowo sprawdzamy. Trzeba też zauważyć, że S-1 nigdy nie był użyty w pełnoskalowym konflikcie przeciwko zachodnim systemom. Tylko Izrael pacnął go jak muchę klapką i ośmieszył. Teraz chyba zwyczajnie Żydzi go lekceważą.

  2. Eder

   Jaka cena, taką jakość.

 10. autre

  Da się a u nas prace trwają i trwają .

  1. Chyżwar

   Co się da? Ruscy piszą o przyszłym dołożeniu WRE. Jakiego, skoro każde z ruskich okazało się w Karabachu nieskuteczne? Piszą o niedoszłych antydronowych rakietach, których nie mają i nie wiadomo jak się będą naprowadzać. ABM do trzydziestek nie mają i długo nie będą mieli, dlatego w innym zestawie kombinują z 57 mm. Wykombinowali sobie Pancyra jako VSHORAD i SHORAD posadzony na jednym podwoziu. Czyli coś, co goli, p..., krawaty wiąże i zachodzi w ciążę. To nie może należycie zadziałać. Zwłaszcza przy poziomie jaki prezentuje ich elektronika. Co oni sami o tym piszą, to jedno. Rosyjskie realia to drugie. U nich często jest coś "bez analogów", tylko tego czegoś nikt nie widział. A jak już zobaczył, to się okazało, że czołg nie dał się odpalić na zaciąg, albo KTO sam zapalił się na defiladzie, albo pierwszy seryjny samolot rozwalił się na fabrycznym lotnisku i następnych nie ma.

  2. Davien

   Chyzwar, akurat działka w Pancyrze i Tunguzce były koniecznoscia bo pociski rakietowe do tych zestawów maja potężną martwą strefę

 11. Niuniu

  gegroza - w Karabachu Pancyra nie było. Azerowie mieli 50 letnie Osy. Te same co Polskie Wojsko ma dziś. To One dały tam ciała.

  1. Author

   Były.

  2. gegroza

   Mój błąd - ale w Syrii a szczególnie Libii dały ciała

  3. Davien

   Był Niunius, Azerowie rozwalili Ormiańskeigo Pancyra.

 12. ech te leniwe trolle

  Nie do końca wiadome jak dokładnie będzie wyglądała ta modernizacja Pancyra a już ustrolle dostają kociokwiku. Wiadomy "biedak" na D już wygęgał 20% postów a co bzie potem? Strach się bać czego się nie dowiemy.

  1. ech te kołchoźniki

   Normalni ludzie wiedzą jak będzie wyglądała ta modernizacja. Do nieudanego zestawu dołożycie więcej i dzięki temu będzie działał jeszcze gorzej niż do tej pory.

  2. Trzcinq

   Ależ każdy wie co jest do poprawki i zapewne zostanie poprawione. Nie zmienia to faktu ze koncepcja jest słuszna. Nie ma zestawu opl przygotowanego do zwalczania niewielkich obiektów operujących na niewielkich wysokościach składających się w 80%z plastiku i 20%z kartonu. Tak naprawdę takowe dopiero powstają od podstaw.

  3. Davien

   Widzisz kremlowska szczekaczko, nie usuwają zadnej z wad Pancyra więc dalej maja złom i lep na pociski

 13. Uderz w stół a sputnikowiec się odezwie

  Szkoda tylko tych bocianów i kaczek których nie potrafi ten zestaw odróżnić od drona czy amunicji krążącej

 14. Byle do 50ki

  Prawie 30 lat rozwoju systemu i jego fakapy w Syrii, Libii czy Karabachu...

 15. ptasznik

  Będzie zwalczał BSL i amunicję krążącą pod warunkiem, że to będą ptaki.

  1. Użytkownik

   My mamy 23mm na starze

  2. Użytkownik

   Proste jak drut w kieszeni.

  3. Użytkownik

   Z układami naprowadzania których Rosjanie mogą tylko pozazdrościć.

 16. coś czuje

  że znowu drony go polubią

 17. Józef

  Bociany drżą ze strachu!

  1. Trzcinq

   U. Nas też ale my straszymy tylko śrutówką

  2. bender

   Śrutówka wychodzi znacznie taniej niż jednostka amunicji Pancyra S1 potrzebna na jednego drona, a poza tym mamy takie kwiatki jak APS S.A., niedawno dość aktywne na poligonie w Wicku.

  3. Użytkownik

   Białej nie nazwałbym śrutówką.

 18. Trzcinq

  Poprawią radar i będzie gitara. Pancyr wymaga poprawek ale zamysł na 10 oceniam. Radar plus efektor który nie koniecznie jest odpowiedni na malutkie drony z platiku.

  1. Davien

   Jakoś radaru nie poprawiaja przez co wszystkie te "modernizacje" nadaja sie psu na budę.

  2. TrzcinqPL

   No tak zapomniałem ze ty wiesz wszystko o wszystkich i o wszystkim a jak nie to spalasz- podpalasz niszczysz

  3. Chyżwar

   Musieliby jeszcze poprawić optykę i dołożyć ABM. To pierwsze mogą zrobić. Takie cuda jak drugie w tym kalibrze, to już tylko w NATO.

 19. Pirat

  Powiedziałbym że Pancyr jest najlepszym celem na świecie dla dronów.

 20. klos

  Jak zwykle propagandowe brednie o osiągach nowych rakiet. Ale jeżeli chcą na tym złomie opierać swoja obronę anty-bsl tym lepiej dla nas i dla Ukrainy.

 21. droma

  to badziewo nadaje się tylko do strzelania do ptactwa nic poza tym -jak zwykle z rosji-kaput ...

 22. Miki

  Co za bzdura? 30 km zasięgu i 18 pułapu? Toć to wiekszy AIM-120 odpalany z ziemii ma o połowę gorsze osiągi. Jak to możliwe?

  1. LMed

   Toć to amerykański system z lamusa prawie.

  2. czepialski

   Autorowi coś na klawiaturze się pomyliło bo rakiety 57E6 to pułap 8 km

  3. zmyller

   aim 120d jako rakieta pow-pow nie nadaje sie do naziemnej OPL gdyz jest optymalizowana do zwalczania celow gdy predkosc nosiciela rakiety sumuje sie z predkoscia samej rakiety. rakieta pancyra to beznapedowy czlon rozpedzany do predkosci 1.3km/s przez duzy odrzucany kompozytowy buster ktorego masa jest wielokrotnie wieksza od beznapedowej rakiety. 57E6 to slaba rakieta, ma martwa strefe zanim odrzuci czlon napedowy, jej uproszczone naprowadzanie sprawia ze system ma mala ilosc kanalow celowania a naprowadzanie komendowe zwieksza blad wraz z odlegloscia do celu. zadna z tych rakiet nie nadaje sie ani na polska sone ani na narew. jeszcze gorsze parametry zasiegowe ma aim9x tu pulap juz bardziej vshorad. idea pancyra jest dobra ale wykonanie slabe. tanie rakiety, slaby radar, brak amunicji programowalnej w dzialkach 30mm, ilosc zwalczanych celow to srednio 3 w tym 2 w jednym sektorze zatem wystarczy dron na wabia na granicy zasiegu rakiet i drugi z innego sektora robi kuku

 23. News

  Pancyr S1M Najtańszy to był bo już Chińczycy zbudowali (kończą testy) lepszy zestaw bynajmniej mają lepszy radar i celność.

 24. LMed

  No cóż, wygląda sobie znacznie lepiej. Rakietek różnych cały garnitur. Pewnie lepszy od poprzedniej wersji trochę jest. Ale absolutnie nie chwalę, żeby nie prowokować patriotów polskich i ukraińskich.

  1. Davien

   I dalej biedaku ma beznadziejny radar niezdolny do naprowadzania rakiet jak powinien.

  2. LMed

   Impertynencja zwykle jest gołosłowna "wielbicielu" szrotu z pustyni.

  3. red

   Ciekawe ale wróbla potrafi namierzyć i zestrzelić jak sam tu opisujesz.....

 25. Fanklub Daviena i GN

  Co byście troliki nie bredziły, to NATO nie potrafi skonstruować niczego porównywalnego i na razie nie osiągneło poziomu Osy sprzed pół wieku... Dlatego po Pancyry jest taka kolejka chętnych. :D

  1. vvv

   NATO potrafi skonstrułować w tym niemieckie systemy z programowalną 35mm armatką, laserem wysokiem mocy oraz niemieckie i francuskie rakiety o znacznie lepszych osiagach.

  2. Davien

   Istotnie NATO takiego złomu jak Pancyr NIGDy nei skonstruowało:) Szajsu nei potzrebuja.

  3. gegroza

   Wydawał się dobrym sprzętem ale karabach pokazał co innego.