Reklama

Technologie

Pancyr-S1M centralnym elementem rosyjskiego systemu antydronowego. Walka o rynki eksportowe

Pancyr-S1M w malowaniu "eksportowym". Fot. Rosoboronexport
Pancyr-S1M w malowaniu "eksportowym". Fot. Rosoboronexport

„Pancyr-S1M stanie się jednym z kluczowych elementów w grupą środków fizycznego niszczenia BSL (bezzałogowych systemów latających)” – twierdzi Siergiej Michajłow, zastępca dyrektora generalnego holdingu Wysokotocznyje Komplieksy” należącego do koncernu Rostech. Jego zdaniem – „używana (w systemie Pancyr – przyp.red) amunicja pozwala nam w pełni spełnić kryterium opłacalności podczas zwalczania celów. Można z całą pewnością założyć, że Pancyr-S1M jest najtańszą na świecie bronią przeciw BSL.” Deklaracje te padły podczas prezentacji rosyjskiego systemu obrony przeciwlotniczej na wystawie EDEX 2021.

Rosjanie prezentują zmodernizowany system artyleryjsko-rakietowy Pancyr-S1M jako uniwersalne i nowoczesne, a przede wszystkim niedrogie w eksploatacji rozwiązanie. Ma ono dziedziczyć wszystkie zalety starszych wersji, a więc wysoką mobilność i dużą siłę ognia oraz wszechstronność uzyskiwaną dzięki połączeniu dwóch zdwojonych armat automatycznych kalibru 30 mm i 12 pocisków kierowanych. Dzięki temu miał być rosyjskim przebojem eksportowym, ale na drodze Pancyra-S1 do sukcesu stanęła słaba efektywność podczas konfliktów w Syrii i Libii przeciwko amunicji krążącej i bezzałogowcom. W sytuacji gdy są to najszybciej rozwijające się zagrożenia, jest to istotna słabość.

Wszystkie te wady miały zostać wyeliminowane w zmodernizowanym systemie Pancyr-S1M. Chodzi przede wszystkim o poprawienie skuteczności systemu wykrywania i naprowadzania na maszyny o niewielkim przekroju radarowym lecące na małej wysokości, co było pewną słabością systemu nastawionego raczej na zwalczanie konwencjonalnych celów na maksymalnym dystansie i pułapie. Podniesiono też odporność systemu na zakłócanie i wobec celów o obniżonej sygnaturze. Jak przekonuje producent, oprócz bezzałogowców system może zwalczać pełną gamę celów, w tym rakiety ziemia-ziemia, pociski manewrujące a nawet balistyczne.

Na uzbrojenie systemu Pancyr-S1M wprowadzono nowy pocisk o zasięgu zwiększonym z 20 do 30 km i pułapie podniesionym o 3000 m, czyli do 18 tys. m. Posiada on też większą głowicę bojową, ale przede wszystkim ma osiągać prędkość pięciokrotnie wyższą od dźwięku, dzięki czemu szybciej trafia w cel, nawet na maksymalnym dystansie. Jest to istotne, ponieważ pociski rakietowe w systemie Pancyr są naprowadzane radiokomendowo i nie posiadają własnego systemu naprowadzania, a więc kolejne rakiety można naprowadzać dopiero gdy poprzednie trafią w cel. Teoretycznie możliwe jest jednoczesne naprowadzanie 4 pocisków, ale realnie, raczej na nie więcej niż dwa odrębne cele które muszą się znajdować we wspólnym sektorze ataku. Nowe pociski można używać wraz ze standardowymi rakietami stosowanymi w starszych wersjach systemu.

Trwają obecnie prace nad lżejszym wariantem rakiet przeznaczonych przede wszystkim do zwalczania bezzałogowców i amunicji krążącej na mniejszym dystansie, do 7 km. Rakiety dzięki temu mają być mniejsze, o tej samej długości, przy średnicy pozwalającej na zastąpienie jednego kontenera startowego rakiety 57E6 czterema nowymi pociskami, co znacznie zwiększy jednostkę ogniową w przypadku zwalczania celów takich jak amunicja krążąca czy bezzałogowce uderzeniowe. Jest to jednak rozwiązanie dopiero rozwijane, choć już szeroko promowane.

Siergiej Michajłow wskazuje również, że zestawy Pancyr-S1M będą stanowić centralny element i główny „fizyczny efektor” szerszego rosyjskiego systemu zwalczania bezzałogowców i amunicji krążącej. Znajdą się w nim jak to ujął szef holdingu Wysokotocznyje Komplieksy – „zarówno środki przeciwdziałania miękkie, zakłócające i obezwładniające, jak też twarde środki kinetycznego zwalczania BSL.” Oznacza to, że Rosjanie pomimo oficjalnego, propagandowego podważania słabości swoich systemów ujawnionych w Syrii i Libii intensywnie pracują na rzecz usunięcia wad ujawnionych w warunkach bojowych.

Reklama
Reklama

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (29)

  1. mgiZmo

    Sam pomysł Pancyra jest dobry ale system jest ciezki, srednio mobilny i wytaniony. 2 dzialka 30mm nie zastapia amunicji programowalnej, slaby radar kierownia ogniem PESA jest ciezki, brak niekinetycznego zwalczania dronow, tanie pociski z naprowadzaniem radiokomendowym nadaja sie do zwalczania pojedynczych celow z duzych odleglosci. Brak samonaprowadzania rakiet sprawia ze minimalny pulap zwalczania pociskow samosterujacych jest zbyt wysoki. Rosjanie w ramach modernizacji Pancyra proponuja polsrodki czyli nowa rakiete ktora bedzie miala naprowadzanie komendowe tylko wstepnie a po uzyskaniu namiaru celu w pasmie podczerwieni zwolni kanal naprowadzania, wciaz nie ma rakiet przeciwko dronom. Najwyrazniej S350 wciaz nie dostalo rakiet 9M100. Rosjanie moga zbudowac radary AESA ale na bazie modulow GaAs ktore wymagaja chlodzenia woda i wcale nie zmniejsza rozmiaru i wagi sciany anteny, brak zaawansowanych rakiet mniejszych kalibrow z samonaprowadzaniem ARH lub IIR lub 3 pasma IR+UV. Najwyrazniej Pancyr ma byc niskokosztowym uzupelnieniem dolnego pietra ale wciaz polegajacym na naprowadzaniu komendowym co oznacza najwieksza wade tego systemu bo nawet jak zyska zdolnosc antybalistyczna to bedzie mial nadal mala ilosc kanalow naprowadzania. Rosjanie najwyrazniej maja problem z kosztami IIR i radarami aktywnymi rakiet malego kalibru i chcac zachowac pasywnosc zestawu nie stosuja naprowadzania polaktywnego. Sosna naprowadzana we wiazce lasera tez nie gwarantuje zwalczania wielu celow na raz, Tor to drozsze radary, brak pasywnosci i tez ograniczenia w ilosci kanalow i zasiegach rakiet.

    1. Tani

      Elektronika to koszt-Pantsir jest tani to rakieta z oddzielnym boosterem bez kierowania bo chodzi o koszt. To jest filozofia tego systemu ktora mnie przekonuje. To sie nazywa celnosc jest zastepowana intensywnoscia. Ja to popieram bo cala artyleria naziemna to wlasnie efekt tej filozofii. Pocisk/Rakieta ma byc tani i ma go byc duzo. Czyli efekt skali. I az sie chce porownania kierowany pocisk artyleryjski 155mm ma 7 kg ladunku kumulacyjnego czyli punktowego a rakieta plot niekierowana Pantsira 20kg odlamkowa.

  2. nowoczesna propaganda

    Ciągle piszecie o Karabachu i rzekomej bezsilności OPL rosyjskiej produkcji. 1 listopada azerbejdżańska telewizja İCTİMAİ wyemitowała film dokumentalny o działaniach Sił Powietrznych Azerbejdżanu w trakcie zeszłorocznej wojny o Górski Karabach i jeden z konkurencyjnych portali opublikował o tym artykuł. Okazuje się że użyte bojowo zostały systemy rosyjskie Buk-MB i S-300PMU2 Faworit, natomiast nie ma żadnych informacji o użyciu tak chwalonych izraelskich Barak MX. Wielokrotnie w komentarzach na tym portalu pojawiała się teza że zestawy OPL rosyjskiej produkcji niczego nigdy nie zestrzeliły, tymczasem Buki trafiły dwie 300 mm rakiety systemu 9K58 Smiercz, natomiast system S-300PMU2 ochraniał elektrowne wodną i zaporę koło Mingeczaur zestrzeliwując armeńskie 9K72 Elbrusy. Pancyr też jest niby taki beznadziejny, ale tylko w propagandowej retoryce w komentarzach na tym portalu.

    1. Davien

      No popatzr biedaczku, a Barak MX ma na koncie armeńskeigo Iskander-E, natomiast ormiańskei SCUDY nie przechwycone( cóz za nowość) przez S-300 trafiły w azerskie miasto Ganja. Tak wiec bajek nei opowiadaj.

    2. Tani

      Eee Barak to ma na koncie 1/2 litra nie trafienie. Obydwa Iskandery trafily w miasto bo tam lezaly ich glowice kasetowe i Azerowie o zadnym sukcesie nie meldowali. Zreszta trudno o sukces jak wygrali wojne aby miec wojska okupacyjne na swoim terytorium.

  3. i tyle w temacie ....

    Jeszcze jedno pytanie do daviena na które nie otrzymałem odpowiedzi:".. i tyle w temacie .... czwartek, 25 listopada 2021, 18:04 @Davien Podstawowe fakty: W Libii Turecka bateria p-lot Hawk 2000 z radarem "patriota" zmasakrowana została przez atak lotniczy mirage2000 + mig29 wersja dla Rosyjskiej armii. W Syrii potwierdzono stratę ok. 50 "TB-2", a raczej różnego typu dronów Tureckich. W Syrii potwierdzono iż IAF atakuje cele tylko i wyłącznie przy pomocy dronów lub rakiet manewrujących dalekiego zasięgu które wystrzeliwuje albo z nad wzgórz Golan, z nad Libanu lub kryjąc się za samoloty USAF z nad Morza Śródziemnego. Gdyby nie obawiali się opl Syrii to ataki przeprowadzali by przy pomocy bomb grawitacyjnych, bo tak jest najtaniej. Piszesz o stratach 7-8 Pancyrów ? z tego 3 sztuki utracono w schronach, a więc przez 6 lat wojny w Syrii gdzie ataków dokonywało lotnictwo największych potęg NATO + IAF strata 5 "Pancyrów" to jest laurka do tego systemu. Przypominam iż w Iraku amerykanie nie obronili swoich baz przed kontratakiem rakiet Iranu. AS rafineria nie została obroniona mimo iż chroniona byłą przez najnowocześniejszy system obrony P-lot na świecie obsługiwany przez Amerykanów czy to na okrętach czy na ladzie..."

    1. Davien

      Bo zwyczajnie załosnych rosyjskich kłamstw nei widzę sensu komentowac, a kłamałeś w kazdym prawie słowie i tyle.

    2. Tani

      No pewnie ze klamal bo nic co ruskie nie moze byc dobre. Szkoda tylko ze kupcy o tym nie wiedza i zakupy srodkow plot w Almaz-Antej podniosly ta firme w rankingu SIPRI w pierwszej dwudziestce najlepiej zarabiajacych koncernow zbrojeniowych. Ale gdyby pominac koncerny z produkcja cywilna to ruscy byli by na poczatku drugiej dziesiatki. Ja przypomne ze 92% produkcji to zbrojeniowka czyli systemy opl. Na liscie klientow sa i Chiny z zakupem 200 rakiet. Widocznie nikt nie czyta waszej tforczosci lub nie lubia swoich ptakow. Bo tak naprawde to chodzi o kase. To co stracili w samolotach odrabiaja sobie w opl. Bo jak spiewala Maryla Rodowicz ,,kiedy jest kasa to sukces pierwsza klasa,,. Wiec mozna narzekac ,krytykowac,smiac sie ale rynek weryfikuje towar. Ruscy zarabiaja duzo a chca jeszcze wiecej wiec modernizuja. W koncu to ich problem my mamy zu-32 i tzw Pioruna czyli nic nie mamy. Wiec mozemy sie smiac ,bo jak nie ma to nie zawiedzie. Oni maja wiec chca to sprzedac. Tanie to niestety nie jest wiec kupcy kupuja je w ilosciach aptekarskich. Ale kupuja i to jest najwazniejsze dla producenta. Bo interes sie kreci. A wielu z was kreci sie lza zazdrosci. Bo te Avangery ameryckie to taka wiocha zabita dechami przy tym Pantsirze.

  4. Sailor

    Czyli jak zwykle propagandowy bełkot, który zostanie dopiero zweryfikowany jak jakiś "jeleń" go kupi użyje w konflikcie. Wówczas okażę się, że król jest nagi. Jakoś Rosjanie nie wspominają o amunicji programowalnej, radar nadal do bani tak samo jak system naprowadzania. Wszystkie ograniczenia wynikające z architektury pozostają nie poprawione. Tyle w temacie. Ale niech klepią, a "jelenie" niech kupują. Szkoda tylko, że my nie pomyśleliśmy o podobnym systemie. Mamy wszystkie technologie i komponenty. Tylko poskładać to do kupy i mamy system o kilka klas lepszy.

    1. i

      Belkoczesz chlopie. Pancyry zniszczly kilkadzisiat tureckiech bezzalogowcow. doczytaj

    2. Sailor

      Tak oczywiście oraz zniszczył niszczyciel gwiezdny imperium i tradycyjnie zmniejszył pogłowie ptaków.

    3. Davien

      Tylko w twoim bełkocie.

  5. Pompalini

    Pancyr-ulubiona broń ornitologów.

  6. i tyle w temacie ....

    W wątku o Pancyrze z przed kilku dni zapytałem i nie otrzymałem odpowiedzi, dlatego przypominam: i tyle w temacie .... czwartek, 25 listopada 2021, 14:29 Jak się człowiek lepiej przyjrzy to widzi 2 stacje, jedną dookólną wykrywania, drugą kierunkową naprowadzania, trzeci kanał, a drugi "naprowadzania" to stacja optroniczną (oczywiście pomijając sieciocentryczność czy pracy w "parze"). Sposób naprowadzania, a więc typ głowicy rakiety wybrano celowo, aby zminimalizować koszty efektorów/rakiet. Działka, ktoś z dyskutantów wie w jakiej odległości przecina się tor lotu pocisków, a wiec jest to miejsce gdzie dochodzi do najefektywniejszego rażenia celu, ktoś wie przy jakich parametrach celu uzywane jest tylko jedno działko, aby nie marnować "jednostek ognia" ?? ZEA używa jednostek z pojedyńczą anteną radaru dookólnego, modernizacja polega na dodaniu drugiej (plecami do pierwszej) celem przyspieszenia odświeżania info. W sieci masa filmów gdzie systemy te dawały sobie doskonale radę z izraelską amunicją "krążącą" czy innymi rakietami manewrującymi USA, GB czy Francji. Jest to chyba jedyny system z udokumentowaną taką ilością odpartych ataków środków napadu powietrznego i to nie "sandalarzy" ale przodujacych armi świata.

  7. p

    mała cena często przekłada się na słabą jakość więc to wcale nie wróży tak dobrze , że jest najtańszy na świecie.

  8. M

    Jaki z tego morał dla Polski? PRODUKOWAĆ DRONY! DUŻO DRONÓW! Na tym polu możemy pokonać Rosję.

  9. bender

    "Można z całą pewnością założyć, że Pancyr-S1M jest najtańszą na świecie bronią przeciw BSL." Zabawny jest modus operandi kremlowskiej propagandy. Prawdziwsze byłoby stwierdzenie, że po modyfikacjach koszt zniszczenia Pancyra-S1M wzrośnie o 50%, 75% czy nawet 100% w stosunku do oryginału. Zamiast dwóch Haropów czy Warmate trzeba będzie użyć czterech.

    1. Sailor

      Kreml liczy, że zamydli wszystkim potencjalnym chętnym oczy. Tylko, że będzie to mydlenie do pierwszego konfliktu, a potem padnie słowo sprawdzamy. Trzeba też zauważyć, że S-1 nigdy nie był użyty w pełnoskalowym konflikcie przeciwko zachodnim systemom. Tylko Izrael pacnął go jak muchę klapką i ośmieszył. Teraz chyba zwyczajnie Żydzi go lekceważą.

    2. Eder

      Jaka cena, taką jakość.

  10. autre

    Da się a u nas prace trwają i trwają .

    1. Chyżwar

      Co się da? Ruscy piszą o przyszłym dołożeniu WRE. Jakiego, skoro każde z ruskich okazało się w Karabachu nieskuteczne? Piszą o niedoszłych antydronowych rakietach, których nie mają i nie wiadomo jak się będą naprowadzać. ABM do trzydziestek nie mają i długo nie będą mieli, dlatego w innym zestawie kombinują z 57 mm. Wykombinowali sobie Pancyra jako VSHORAD i SHORAD posadzony na jednym podwoziu. Czyli coś, co goli, p..., krawaty wiąże i zachodzi w ciążę. To nie może należycie zadziałać. Zwłaszcza przy poziomie jaki prezentuje ich elektronika. Co oni sami o tym piszą, to jedno. Rosyjskie realia to drugie. U nich często jest coś "bez analogów", tylko tego czegoś nikt nie widział. A jak już zobaczył, to się okazało, że czołg nie dał się odpalić na zaciąg, albo KTO sam zapalił się na defiladzie, albo pierwszy seryjny samolot rozwalił się na fabrycznym lotnisku i następnych nie ma.

    2. Davien

      Chyzwar, akurat działka w Pancyrze i Tunguzce były koniecznoscia bo pociski rakietowe do tych zestawów maja potężną martwą strefę

  11. Niuniu

    gegroza - w Karabachu Pancyra nie było. Azerowie mieli 50 letnie Osy. Te same co Polskie Wojsko ma dziś. To One dały tam ciała.

    1. Author

      Były.

    2. gegroza

      Mój błąd - ale w Syrii a szczególnie Libii dały ciała

    3. Davien

      Był Niunius, Azerowie rozwalili Ormiańskeigo Pancyra.

  12. ech te leniwe trolle

    Nie do końca wiadome jak dokładnie będzie wyglądała ta modernizacja Pancyra a już ustrolle dostają kociokwiku. Wiadomy "biedak" na D już wygęgał 20% postów a co bzie potem? Strach się bać czego się nie dowiemy.

    1. ech te kołchoźniki

      Normalni ludzie wiedzą jak będzie wyglądała ta modernizacja. Do nieudanego zestawu dołożycie więcej i dzięki temu będzie działał jeszcze gorzej niż do tej pory.

    2. Trzcinq

      Ależ każdy wie co jest do poprawki i zapewne zostanie poprawione. Nie zmienia to faktu ze koncepcja jest słuszna. Nie ma zestawu opl przygotowanego do zwalczania niewielkich obiektów operujących na niewielkich wysokościach składających się w 80%z plastiku i 20%z kartonu. Tak naprawdę takowe dopiero powstają od podstaw.

    3. Davien

      Widzisz kremlowska szczekaczko, nie usuwają zadnej z wad Pancyra więc dalej maja złom i lep na pociski

  13. Uderz w stół a sputnikowiec się odezwie

    Szkoda tylko tych bocianów i kaczek których nie potrafi ten zestaw odróżnić od drona czy amunicji krążącej

  14. Byle do 50ki

    Prawie 30 lat rozwoju systemu i jego fakapy w Syrii, Libii czy Karabachu...

  15. ptasznik

    Będzie zwalczał BSL i amunicję krążącą pod warunkiem, że to będą ptaki.

    1. My mamy 23mm na starze

    2. Proste jak drut w kieszeni.

    3. Z układami naprowadzania których Rosjanie mogą tylko pozazdrościć.

  16. coś czuje

    że znowu drony go polubią

  17. Józef

    Bociany drżą ze strachu!

    1. Trzcinq

      U. Nas też ale my straszymy tylko śrutówką

    2. bender

      Śrutówka wychodzi znacznie taniej niż jednostka amunicji Pancyra S1 potrzebna na jednego drona, a poza tym mamy takie kwiatki jak APS S.A., niedawno dość aktywne na poligonie w Wicku.

    3. Białej nie nazwałbym śrutówką.

  18. Trzcinq

    Poprawią radar i będzie gitara. Pancyr wymaga poprawek ale zamysł na 10 oceniam. Radar plus efektor który nie koniecznie jest odpowiedni na malutkie drony z platiku.

    1. Davien

      Jakoś radaru nie poprawiaja przez co wszystkie te "modernizacje" nadaja sie psu na budę.

    2. TrzcinqPL

      No tak zapomniałem ze ty wiesz wszystko o wszystkich i o wszystkim a jak nie to spalasz- podpalasz niszczysz

    3. Chyżwar

      Musieliby jeszcze poprawić optykę i dołożyć ABM. To pierwsze mogą zrobić. Takie cuda jak drugie w tym kalibrze, to już tylko w NATO.

  19. Pirat

    Powiedziałbym że Pancyr jest najlepszym celem na świecie dla dronów.

  20. klos

    Jak zwykle propagandowe brednie o osiągach nowych rakiet. Ale jeżeli chcą na tym złomie opierać swoja obronę anty-bsl tym lepiej dla nas i dla Ukrainy.

  21. droma

    to badziewo nadaje się tylko do strzelania do ptactwa nic poza tym -jak zwykle z rosji-kaput ...

  22. Miki

    Co za bzdura? 30 km zasięgu i 18 pułapu? Toć to wiekszy AIM-120 odpalany z ziemii ma o połowę gorsze osiągi. Jak to możliwe?

    1. LMed

      Toć to amerykański system z lamusa prawie.

    2. czepialski

      Autorowi coś na klawiaturze się pomyliło bo rakiety 57E6 to pułap 8 km

    3. zmyller

      aim 120d jako rakieta pow-pow nie nadaje sie do naziemnej OPL gdyz jest optymalizowana do zwalczania celow gdy predkosc nosiciela rakiety sumuje sie z predkoscia samej rakiety. rakieta pancyra to beznapedowy czlon rozpedzany do predkosci 1.3km/s przez duzy odrzucany kompozytowy buster ktorego masa jest wielokrotnie wieksza od beznapedowej rakiety. 57E6 to slaba rakieta, ma martwa strefe zanim odrzuci czlon napedowy, jej uproszczone naprowadzanie sprawia ze system ma mala ilosc kanalow celowania a naprowadzanie komendowe zwieksza blad wraz z odlegloscia do celu. zadna z tych rakiet nie nadaje sie ani na polska sone ani na narew. jeszcze gorsze parametry zasiegowe ma aim9x tu pulap juz bardziej vshorad. idea pancyra jest dobra ale wykonanie slabe. tanie rakiety, slaby radar, brak amunicji programowalnej w dzialkach 30mm, ilosc zwalczanych celow to srednio 3 w tym 2 w jednym sektorze zatem wystarczy dron na wabia na granicy zasiegu rakiet i drugi z innego sektora robi kuku

  23. News

    Pancyr S1M Najtańszy to był bo już Chińczycy zbudowali (kończą testy) lepszy zestaw bynajmniej mają lepszy radar i celność.

  24. LMed

    No cóż, wygląda sobie znacznie lepiej. Rakietek różnych cały garnitur. Pewnie lepszy od poprzedniej wersji trochę jest. Ale absolutnie nie chwalę, żeby nie prowokować patriotów polskich i ukraińskich.

    1. Davien

      I dalej biedaku ma beznadziejny radar niezdolny do naprowadzania rakiet jak powinien.

    2. LMed

      Impertynencja zwykle jest gołosłowna "wielbicielu" szrotu z pustyni.

    3. red

      Ciekawe ale wróbla potrafi namierzyć i zestrzelić jak sam tu opisujesz.....

  25. Fanklub Daviena i GN

    Co byście troliki nie bredziły, to NATO nie potrafi skonstruować niczego porównywalnego i na razie nie osiągneło poziomu Osy sprzed pół wieku... Dlatego po Pancyry jest taka kolejka chętnych. :D

    1. vvv

      NATO potrafi skonstrułować w tym niemieckie systemy z programowalną 35mm armatką, laserem wysokiem mocy oraz niemieckie i francuskie rakiety o znacznie lepszych osiagach.

    2. Davien

      Istotnie NATO takiego złomu jak Pancyr NIGDy nei skonstruowało:) Szajsu nei potzrebuja.

    3. gegroza

      Wydawał się dobrym sprzętem ale karabach pokazał co innego.

Reklama