Przemysł Zbrojeniowy
Światło głębinowe nową propozycją Radmoru
Należąca do grupy WB spółka Radmor zaprezentowała po raz pierwszy na targach Balt Military Expo w Gdyni Podwodne Światło Nurkowe ULL 7000. Jest to środek do oznaczania obiektów i tras znajdujących się głęboko pod powierzchnią wody, przy praktycznym braku widzialności – w tym np. w jaskiniach.
Spółka Radmor z Gdyni na co dzień znana jest przede wszystkim z urządzeń łączności – np. rodziny radiostacji programowalnych COMP@N. Teraz w jej ofercie znalazło się Podwodne Światło Nurkowe ULL 7000 (Underwater Localisation Light), opracowane dla zupełnie nowego odbiorcy - przemysłu „offshorowego” (wydobywczego), przede wszystkim dla zabezpieczenia prac nurkowych.
Jest to rozwiązanie, które z założenia ma pracować do głębokości 7000 m. Wymagało to opracowania bardzo odpornej i niezawodnej konstrukcji. To właśnie dlatego światło ULL 7000 jest monoblokiem wypełnionym żywicą, dzięki czemu jest uodpornione na duże zmiany ciśnienia występujące podczas zanurzania. Dodatkową ochroną jest obudowa wykonana ze specjalnej stali. Dzięki temu jest bardzo małe prawdopodobieństwo wystąpienia uszkodzenia mechanicznego, np. związanego z pęknięciem uszczelki (których tam po prostu nie ma).
ULL 7000 jest to urządzenie sygnalizacyjne. Dlatego wprowadzono możliwość programowania światła zmieniając zarówno kolory, jak i częstotliwość występowania błysków. Istnieje jednak możliwość oświetlenie jakiegoś miejsca, ponieważ można zaprogramować urządzenie tak, by działało w sposób ciągły.
Akumulatory wtopione w obudową są niewymienialne i ładowane przez zewnętrzne uchwyty. Konstrukcja pozwala na kilka tysięcy doładowań. Zapas energii daje możliwość ciągłej pracy przez ponad 8 godzin, a więc dłużej niż jedna wachta tych nurków, którzy pracują na dole. Ładowania trwa około 3 godzin i ma być do tego wykorzystana specjalna walizka, w której przechowuje się pięć świateł ULL 7000.
Nowe urządzenie proponowane przez spółkę Radmor zostało opracowane z myślą o zabezpieczeniu prac nurkowych przede wszystkim w okolicach platform wiertniczych, ale również podwodnych rurociągów. Ma ono służyć głównie do oznaczania instalacji, koszów opuszczanych na dźwigu, różnego rodzaju urządzeń i robotów działających na dnie, gdzie z zasady jest bardzo ograniczona widoczność. Jak pokazują bowiem doświadczenia przy dużych głębokościach możliwości percepcyjne nurków są ograniczone i dlatego przydatne są rozwiązania pozwalające w prostu sposób np. na wskazanie kierunku lub oznaczenie położenia niektórych rzeczy, co ułatwia czasowo wykonywanie prac podwodnych.
Zainteresowane rozwiązaniem Radmoru są również siły morskie, ponieważ ULL 7000 może być przydatny do oznaczania różnego rodzaju obiektów podwodnych, do wyróżniania nurków lub wskazywania położenia pojazdów lub okrętów podwodnych. Radmor rozwiązuje w tym przypadku problem związany z charakterem Bałtyku, który jest morzem zimnym. Światła chemiczne wykorzystywane do tej pory w takich wodach mają słabą wydajność (ta wydajność spada wraz z obniżaniem się temperatury).
Jak na razie egzemplarze partii próbnej ULL 7000 są testowane przez zaprzyjaźnione z Radmorem firmy nurkowe. To właśnie profesjonalni nurkowie dokonują bowiem oceny rozwiązania i proponują wprowadzenie ewentualnych zmian. Okazuje się np. że światło ULL 7000 ważące na powierzchni, pomimo, że nie ma dodatniej pływalności, nie stanowi żadnego obciążenia dla płetwonurka.
Rafal
JC \"Nurkowanie na 7000m\" nie ma czegos takieg powyzej napisanego.
As
Radmora znam z czasów kiedy produkowali wieże audio, które do dziś mają wielu fanów na internetowych aukcjach. Trzymam kciuki za każdą ich konstrukcje.
JC
Nurkowanie na 7000m - gratulacje ;)