Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rosyjskie sankcje na zachodnie firmy zbrojeniowe to gest desperacji

Ostatnie rosyjskie sankcje nałożone na zachodnie firmy zbrojeniowe to wyraz desperacji rosyjskiej polityki zagranicznej i symboliczny gest bez większego znaczenia faktycznego - ocenił we wtorek wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk. Zauważył, że współpracę tych firm z Rosją wykluczyły już sankcje unijne.

Reklama

Chodzi o podjętą w ostatnich dniach decyzję Moskwy o zakazie transakcji w zakresie zbrojeniowym z 74 przedsiębiorstwami z państw zachodnich w tym z Polski.

Reklama

Czytaj też

Reklama

PAP zapytała o tę decyzję Moskwy i jej realny wpływ na sytuację geopolityczną wiceministra Mularczyka. "To wyraz desperacji rosyjskiej polityki zagranicznej. Przecież sankcje, które zastosowała UE oraz szereg innych krajów na świecie już de facto eliminują możliwość jakiejkolwiek współpracy z firmami federacji rosyjskiej z uwagi na wojnę na Ukrainie" - mówił.

Jego zdaniem, działania Rosji mają charakter symbolicznej retorsji. "Zakładam, że ta współpraca od dawna już nie funkcjonuje, od momentu agresji Rosji na Ukrainie. Odbieram to w kategoriach pewnego gestu i symboliki bez większego znaczenia faktycznego" - dodał Mularczyk.

W sobotę rząd Federacji Rosyjskiej przyjął poprawki do wcześniejszego postanowienia z maja, przewidującego wdrożenie "specjalnych środków gospodarczych" wobec szeregu podmiotów z państw członkowskich UE i NATO, które wprowadziły restrykcje wobec Kremla w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.

Czytaj też

Na zaktualizowanej przed trzema dniami liście sankcyjnej znalazły się 74 przedsiębiorstwa z branży zbrojeniowej, zarejestrowane w: Polsce, Bułgarii, Kanadzie, Czechach, Estonii, Niemczech, Litwie, Słowacji, Czarnogórze, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Najwięcej, bo aż 21 firm pochodzi z Niemiec.

Polskie firmy, które znalazły się na liście, to:

 • Bumar-Łabędy,
 • Fin Sp. z о.о.,
 • ANKOL Sp. z о.о.,
 • Cenzin PGZ,
 • SELW-2 Sp. z о.о.,
 • Level 11 Sp. z о.о.,
 • Mesko SA.,
 • Wtórplast Group,
 • Wobi-Stal z о.о.,
 • BRJ,
 • Militus-PL,
 • Nattan.

Zgodnie z decyzją władz w Moskwie, z wymienionymi podmiotami nie można przeprowadzać żadnych transakcji w zakresie współpracy wojskowo-technicznej.

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (5)

 1. żelazny2

  Mogą sobie nakładać sankcje, sobie szkodzą bardziej. To jest tak jak my sobie zaszkodziliśmy sankcjami nałożonymi na Rosję np. na węgiel. Aby sankcje były skuteczne to wszystkie państwa świata by ich musiały przestrzegać.

 2. Andrzej B.

  Ludzie kompletnie nie znają historii... Gdyby nie Gorbaczow, to ZSRR by nie upadło. Zamiast otwartości mógł zrobić czystkę i wybić kilka milionów malkontentów. Mielibyśmy Koreę Północną 2, ale Polska dalej byłaby pod okupacją. Najwyżej by stłumili protesty jakąś atomówką... I co by im zrobili Amerykanie? Dorzuciliby atomówek? Reagan naprawdę był zaskoczony Gorbaczowem. Ludzie niedowierzali w to co się działo. Nikt wtedy w Polsce komunizmu nie obalał - to jest mit. Wszyscy walczyli o "bardziej ludzką wersje komunizmu". Urodziłem się w roku 1975 i dokładnie pamiętam co ludzie myśleli i mówili wtedy. Rosjanie wycofali wojska? Tak sobie? Cała nasza armia i milicja była w ich rękach. To tak jakby dzisiaj prezydent USA wyszedł i stwierdził, że rozwiązuje NATO. Też by to był szok i niedowierzanie. OK, NATO źle działa i należy je zreformować - takie opinie są, ale likwidacja? A Gorbaczow sobie wziął i zlikwidował.

 3. opozycja

  Ogolnie sanckje to ciekawe narzedzie - 62 lata na Kube, 41 lat Korea.- Napewno nie zmiania to rzadu daneko kraju. RZad wtedy przesuwa srodku z projektow cywilnych na wojskowe.. Czyli np Korea polnocna uzwa 30% PKB na Armie. Bez sankcju by uzwala 4%. Innymi slowy sankcje nie wplwaja na rzad i armie a na cywilow. Czyli pogrszy sie jakos zucia w miastach i wiskach za uralem. JAkas babcia umtrze z glodu w Koreii czy w Czelebiensku lub ucieknie za chlebem z Kubu. Globalnie jaki to ma wyplw? Wschod sie robi coraz biednijszy - choc i tak realizuje swoje cele polityczne, Zachod coraz bohatrzy. W ciagu 100 lat wiec sie to poglebia.

  1. GB

   Bladego pojęcia nie masz o czym piszesz. Były sankcje na PRL i przyczyniły się do szczęśliwego upadku PRL i ogólnie państw wchodzących w skład UW i RWPG... W państwach tych nastąpiła zmiana rządów na demokratycznie wybrane. No i po drugie - sankcje ekonomiczne i technologiczne osłabiają dane kraje przez co nie mogły konkurować z Zachodem.

  2. Kobuz

   GB ty ba prawdę taki naiwny jesteś czy tylko głupiego udajesz. Jak by ówczesna władza nie chciała zrobić podmianki to byś sobie mógł do dziś na stropianie spać a i tak by to niczego nie zmieniło.

  3. opozycja

   GB jest tez tearia ze upadek ZSRR to wojna w Afganistanie - gdzie bylo zaangarzwanych ok 1% calych wojsk ZSRR. Inna mowi ze to Walesa obalil. Ale na powaznie mowiac to czamsi ludzie sie pytaja czemu UK jest bogate a Polska biedna. Glownie dlatego ze UK najpierw kradla w Indian, kolnie tu i tam - a teraz przez takie sankcje to tez wojna ekomniczna. Wiec generanie Zachod jest bogaty glownie dzieki przemocy i fizycznej i ekonmicznej.

 4. Wyroi

  Wobi-Stal dostał sankcję za międzynarodowy cMetal z charytatywna organizacją z Ukrainy come Back Alive. To projekt mający licytację NFT na dozbrajanie ukraińskich żołnierzy. Ciekawa akcja swoją drogą.

 5. Facetoface

  Przypomina mi się pomysł z lat 90 jednego z naszych przywódców Joint venture z Czerwoną Armią..

Reklama