Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Miedwiediew żąda dostaw czołgów i grozi konsekwencjami

Medviediev Uralvagonzavod
Dmitij Miedwiediew podczas wizyty w zakładach Uralwagonzawod.
Autor. kremlin.ru

„Zwracam uwagę, że wszyscy wykonawcy mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności, w tym z zarzutów karnych” – napisał Dmitrij Miedwiediew, wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej w mediach społecznościowych po wizycie w zakładach Uralwagonzawod produkujących czołgi T-72B3 i T-90M. Komentarz dotyczył – „skrupulatnej realizacji rządowych kontraktów obronnych we wszystkich kluczowych parametrach oraz zapobiegania zakłóceniom w dostawach sprzętu”, z czym przemysł rosyjski ma coraz większe problemy.

Reklama

Wizyta w Niżnym Tagile, gdzie znajdują się główne zakłady dostarczające czołgi armii rosyjskiej miała pokazać, że plotki o załamaniu się produkcji są mocno przesadzone. Jednak zamiast oficjalnego przekazu i uwijających się na ujęciach z zakładu pracowników, oraz licznych (choć niezbyt) czołgów w różnych stopniu budowy, najczęściej komentowany był ubiór Miedwiediewa. Krótki płaszczyk z czarnej skóry przywodził na myśl oficerów NKWD z lat czterdziestych ubiegłego wieku, albo gestapowca. Tak czy inaczej skojarzenia były raczej mało optymistyczne, pomijając być może rys komiczny, jaki nadawały tej eskapadzie.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Co ciekawe, choć oficjalnie Miedwiediew mówił, że podczas wizyty w Niżnym Tagilu "omawiano kwestie przyspieszenia dostaw sprzętu dla wojsk do wykorzystania podczas operacji specjalnej", jak nadal eufemistycznie rosyjska władza nazywa wojnę w Ukrainie, to opublikowane później przez niego komentarze w mediach społecznościowych jeszcze wzmocniły wrażenie, że czarny płaszcz miał wzbudzić odpowiednie skojarzenia i „motywować" przemysł do wytężonej pracy i zwalczać „defetyzm".

"Zwracam uwagę, że wszyscy wykonawcy mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności, w tym z zarzutów karnych... Nadzór nad wykonaniem będzie kontynuowany." – napisał Dmitrij Miedwiediew, dodając też - „Wyznaczono cel skrupulatnej realizacji rządowych kontraktów obronnych we wszystkich kluczowych parametrach oraz zapobiegania zakłóceniom w dostawach sprzętu." Dodaje też, że wbrew doniesieniom zachodnich ekspertów sankcje nie wpływają na możliwości rosyjskiego przemysłu – „produkcja broni i sprzętu specjalnego wzrasta wielokrotnie we wszystkich kierunkach: od czołgów i dział po precyzyjne rakiety i drony" – przekonuje jeden z czołowych rosyjskich polityków. Analiza twardych danych sugeruje jednak, że produkcja nie idzie tak dobrze i bezproblemowo, jak przekonują rosyjskie władze. Nawet jeśli nie będziemy zwracać uwagi na informacje o planach modernizacji kilkuset wiekowych czołgów T-62M.

Czytaj też

Problemy są nie tylko z produkcją, ale nawet przywracaniem do służby sprzętu uszkodzonego czy zmagazynowanego, co często wychodzi na jedno. Z jednej strony działania utrudniają efekty wszechogarniającej korupcji, obecnej zarówno w przemyśle jak i w wojsku. Z drugiej ograniczono poważnie, choć nie zatrzymano całkowicie, import przez Rosję zachodniego sprzętu, kluczowego m. in. dla nowych typów rosyjskich czołgów. Są to na przykład francuskie elementy systemów elektronicznych, termowizory i noktowizory czy układy scalone. Ale wadliwe są również łańcuchy dostaw w samej Rosji, dodatkowo „poszarpane" przez chaotyczną mobilizację.

To wszystko wpływa na ograniczone możliwości produkcyjne rosyjskiego przemysłu, nawet w zakresie amunicji. Efektem są plany, kuriozalne jeszcze kilka miesięcy temu, aby pociski artyleryjskie sprowadzać z Korei Północnej a w Iranie kupować bezzałogowce i pociski balistyczne krótkiego zasięgu. Chiny z tego obecnie wiadomo nie zdecydowały się w ten sposób wesprzeć Kremla, ale nie da się wykluczyć, że w przyszłości sprzedadzą do Rosji amunicję a być może nawet czołgi i inne pojazdy bojowe. Jeśli groźby i „wizyty gospodarskie" wiceprzewodniczącego Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej nie pomogą, to może się okazać, że Iran lub Korea Północna staną się niebawem dostawcą czołgów dla Rosji.

Z tej perspektywy Dmitrij Miedwiediew „przebrany" w skórzany płaszczyk enkawudzisty wydaje się postacią jeszcze bardziej tragikomiczną. Szkoda tylko, że wszyscy stajemy się nie tylko widzami, ale też uczestnikami tego spektaklu.

Reklama

Komentarze (22)

 1. andbro

  Można sobie błaznować i drwić ale od tego sytuacja Ukrainy się nie zmieni. A ten się śmieje kto się śmieje ostatni a nie będzie to Zełeński.

 2. StaryGrzyb

  Jelsi chodzi o eufemizmy i nazwe typu "Speckjana operacja wojskowa" to przpmne tylko ze NATO mialo KFOR w Jugoslawi a zamiast 20 lat okupacji Afganistanu mowilo sie oficjanie ISAF (Misja stabilizacyjna) wiec dosc podobnie. Jesli zas chodzi o kurtke - to uwazam ze argumnty Ad Personum (jak w Scholastyce Sokratesa) nie sa dobre do analizy wojskowej . Podobnie mowilo sie ze Zelnski wyspepowal w kurtce skurzanej gdy gral osoby LGBT (na Youtbe te stare filmiki) tylko co to ma do wojny>

  1. bmc3i

   KFOR nie strzela, nie bombarduje, i nie geałci. Rules of engagement KFORu nawet nie przewidują možliwosci użycia broni. Nie uprawiaj więc agitki.

  2. Ragnarok

   Nie "Scholastyce" Sokratesa a w "Erystyce" Shopenhauera. Pomyliłeś się o jakiejś kilkadziesiąt wieków. Sokrates nie pozostawił żadnego dzieła pisanego, jego myśli spisał Platon. Argumenty są ad personam a nie jak napisałeś ad personum. Reprezentujesz poziom starej ruskiej onucy i nawet nie masz polskiej czcionki. Wybacz ten argumentum ad personam.

  3. Ragnarok

   Nie "Scholastyce" Sokratesa a w "Erystyce" Shopenhauera. Pomyliłeś się o jakiejś kilkadziesiąt wieków. Sokrates nie pozostawił żadnego dzieła pisanego, jego myśli spisał Platon. Argumenty są ad personam a nie jak napisałeś ad personum. Reprezentujesz poziom starej ruskiej onucy i nawet nie masz polskiej czcionki. Wybacz ten argumentum ad personam.

 3. GB

  Może tego jeszcze nie widać na Oryx, ale obecnie Ukraińcy niszczą i zdobywają z czołgów to wozy T-62. Tak jakby jednostki na różnych wersjach T-72 I T-80 zostały gdzieś z tyłu lub są tak przetrzebione że są uzupełnienie. Tak to o przynajmniej widać na filmikach - główną zdobyczą są T-62, choć oczywiście trafiają się i czołgi innych typów. Wyjaśnienie może też być takie że walczą na nich słabe załogi które w chwili zagrożenia porzucają wozy.

  1. Chyżwar

   Ruscy mają kłopoty z silnikami do rodziny T-72.

  2. VIS

   @Chyżwar produkcja W46 wynosiła przed wojną 300 sztuk miesięcznie.

  3. TFX

   VIS T-72B i powyżej to silniki W84-1 i W92 a nie W46 wiec co z tego ze robią tych antyków po 300 miesięcznie jak do T-72B go nie wsadzą a T-72A dawno trafiły na złom.

 4. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  Miedwiediew w roli zakapiora z KGB budzi na razie śmiech. Problem w tym, że Kreml jest skrajnie zdeterminowany - i zastosuje wszelkie środki. Pierwsi odczują to Rosjanie i inne nacje FR. Tyle, że to nie czasy Stalina - to już jednak inna świadomość i kontakt ze światem jest via Internet. System represyjny sprawdzi się na krótką metę - na dłuższą spowoduje upadek morale, spójności społeczeństwa - bo spowoduje złamanie dotychczasowej umowy "Moskwa zgarnia haracz z regionów, ale daje żyć ludziom i działać lokalnie - i daje spokój i bezpieczeństwo na poziomie państwa". Po dłuższym czasie większość - i Rosjan i innych grup etnicznych - dojdzie do wniosku co do perspektyw życia w FR, że Kreml nic nie daje - a zdecydowanie za dużo zabiera....

 5. GB

  Ukraińcy dostali wozy niemiecko holenderskie Fennek. Jest filmik z jednym pojazdem. Nie przypominam sobie abym o tym słyszał wcześniej. To nowoczesny wóz, ale nadal kategoria lekka, rozpoznawcza.

  1. Darek S.

   Ciekawy temat

  2. Ahmed Kaczynsky

   Świetnie będą sobie radziły na terenach "roztopicy" gdzie ciężki sprzęt grzęźnie, a one same ,nawet z osłonami przeciwminowymi, nie są zbyt ciężkie. Oby za tą pierwszą dostawą poszły kolejne.

 6. Grzyb

  No dalej, niech ruskie rzucają na front T14 Armate, zobaczymy co jest warta

  1. GB

   T14 Armata to projekt na paradę zwycięstwa 9 maja. Na froncie się nie przyda.

  2. VIS

   @GB parady to są mniejszości seksualnych, we wojsku są defilady.

  3. Fantasta

   VIS tam są jednak parady, bo widać powoli, że u nich wszystko miękiszony

 7. Facetoface

  Miedwiedew powinien odkupić kubańskie T34, w końcu wg portalu satyrycznego są porównywalne z Abramsami 😂 notabene jeden z opozycyjnych polityków oparł swoją wiedzę na tezach ww. portalu. Coś w rodzaju,,po co nam F35 skoro SU57 jest tańszy,,🙄

 8. Valdi

  Przypomnijmy wz1937 płaszcz NKWD czarna skóra 👍👍👍

  1. Ma_XX

   raczej Herr Flick z serialu Alo Alo

  2. Valdi

   Haha 👍👍👍 doskonałe porównanie Gratuluję sprawnego oka🧐🧐🧐 von small hausen

  3. Monkey

   @Ma_XX: Nawet podobnie kuleje. Zapomniał tylko laski, okularków i kapelusika;-))

 9. Ahmed Kaczynsky

  Na miejscu kacapów ogłosiłbym najpierw mobilizację i wcielił wszystkich młodych zatrudnionych tam robotników do armii... a potem wymagałbym od pozostałych emerytów zwiększenia produkcji :-)

 10. rwd

  Wzrost to ma raczej czołgisty.

  1. Ahmed Kaczynsky

   Wygląda niemal identycznie jak Herr Otto Flick z "Allo, allo" :-)

 11. Monkey

  Aż się chce wykrzyknąć: "Jawohl, Herr Flick", jak ktoś zna "Allo, allo::-))) Różnica jest taka, iż tam aktorem był Anglik, a tutaj jest Rosjanin. Ruchu w tej fabryce nie było. Być może miał zbyt dużą świtę i przeszkadzaliby w produkcji. I jeszcze jedno: ciekawe, co zrobi, jak wyników nie będzie? Wyśle ich wszystkich do łagrów? Będzie więc musiał poprosić Kima o wyspecjalizowanych robotników. Tyle, że Kim lubi zachodnie dewizy, a nie ruble. Korupcji jego groźby też na pstryknięcie palcami nie zlikwidują. Żle to wszystko (na szczęście) zaplanowali, to niech się teraz męczą.

 12. Pucin:)

  >>"Zwracam uwagę, że wszyscy wykonawcy mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności, w tym z zarzutów karnych... Nadzór nad wykonaniem będzie kontynuowany." – napisał Dmitrij Miedwiediew">>- komediant!!!! A co wyślesz ich na front lub pozamykasz w łagrach!!!! Komediant życiowa!!!!! :0

  1. rh

   Warto posłuchać co mówią komentatorzy o tej sytuacji... Kreml żąda realizacji wyśrubowanych zamówień a w zamian daje... KWITY. Kwity na kasę którą wypłaci w niesprecyzowanym terminie. Bez odsetek. Przy galopującej inflacji to prosta droga do utraty płynności finansowej. I tak, konsekwencje za niewykonanie planu to odpowiedzialność karna - a jakie są więzienia w Rosji wie chyba każdy. Co do roli Chin - jestem przekonany, że wesprą ich podzespołami, ale oczywiście nie za darmo. Rosja przegrywa na dwóch frontach. Zachodnim i Wschodnim/Południowym. I choć oczywiście nie jest przesądzony ostateczny wynik to na razie dla nich to wygląda po prostu źle.

  2. Pucin:)

   @rh - nie w tym rzecz, polityka a la Stalin z lat 30 XX w. - likwidująca kadry (zamykanie w łagrach i fizyczna eksterminacja) - nie tylko te wojskowej ale i inżyniersko-przemysłowej to w prostej linii katastrofa!!!!! :0

  3. GB

   rh, zgadzam się. Jednak warto pamiętać że nie tylko rosyjski rząd daje nic nie warte KWITY za realną na dziś KASĘ. Inny., totalnie i jak zawsze niekompetentny rząd w Europie Środkowoschodniej też daje Kwity za Kasę (jakies dziwne obligacje, ktore mało kto chce), tyle tylko że tu się nie udało. Jak powiedziałby klasyk: "dobrze że u nas (znaczy w Polsce) tego nie ma"......

 13. Pitbull

  Patrzac na no to video to hala produkcyjna HSW jest o 50 lat technologicznie przed ruskimi. Tutaj widze ruskie czolgi, ktore wygladaja staro zanim opuszcza tasme produkcyjna.

 14. VIS

  "oraz licznych (choć niezbyt) czołgów w różnych stopniu budowy" pokazano jedną halę a tam jest ich kilka... Chiny już sprzedają elektronikę i ciężarówki wojskowe do rosji.

  1. CdM

   Ty myślisz że zaawansowana elektronika jest jak zboże, pięć łopat poproszę? Albo że Rosja oparła produkcję przemysłu obronnego na chińskich podzespołach? No, nie sądzę. A przeprojektowanie systemu uzbrojenia z jednych komponentów na inne to nie jest chwila moment, tylko lata. Jedno w co wierzę to że Chiny mogą im sprzedać swoje gotowe wyroby, a Rosja krok po kroku stanie się ich protektoratem. Co za świetny interes zrobili Rosjanie: zamiast cywilizowanej Europy, płacącej dobre ceny, inwestującej i robiącej w Rosji interesy, będą sprzedawali gaz i ropę Chinom, które nie zawahają się przez całkiem brutalnym wykorzystaniem przewagi, jaką sytuacja im daje nad Rosją, do jej zwasalizowania - a to drugi z najgorszych snów Putina...

  2. duzygrzesio

   Naprawdę uważasz, że włożenie chińskiego termowizora do ruskiego czołgu to wielki problem?

  3. GEN65

   To nie wymiana żarówki...

 15. GB

  Dzieje się nadal w Iranie. Dwóch generałów z Irańskiego Korpusu Strażnikow Rewolucji (I to ważnych, nazwiska mogę podać, ale nie ma to znaczenia) zostało zabitych w mieście Zahedan w prowincji leżącej przy Pakistanie. Tam od jakiegoś czasu trwają walki z separatystami. W ogóle Iran zaczyna wyglądać jak oblęzona twierdza. Na północy miejscowi wolą prezydenta Azerbejdżanu od jakiego irańskiego ajatollaha, wojsko iranskie grupuje się przy granicy z Azerbejdżanem, trwają protesty w większych miastach, Kurdowie stoją na baczność gotowi na wszystko. Do tego Izrael niszczy obiekty irańskie w Syrii...

 16. Olender

  Niech sobie zacznie strugać T-72 to się wyrobi z planem

 17. GB

  Pojawiło się kilka nowych nekrologów rosyjskich pilotów służących na Ka-52. Zdaje się że jednak w październiku Ukraińcy zestrzelili kilka tych śmigłowców. Ich deklaracje powoli się potwierdzają. Może nie będzie to 5 zestrzelonych Ka-52, ale 3 wydaje się prawdopodobne.

 18. bc

  Jakie jest mocarstfo każdy widzi, nawet przestarzałego czołgu nie potrafią produkować.

 19. Esteban

  Taki zamordyzm będzie skutkował jeszcze większym ukrywaniem usterek produkcyjnych i szerszym stosowaniem materiałów zastępczych gorszej jakości. W głowie się nie mieści, że kraj z takimi zasobami i możliwościami sprowadził armię poziomem do lat 50'tych uw. I do roli kiblokradów.

 20. knoxx

  Kolego @Kapitan, robisz tu za kącik kabaretowy?

 21. Thorgal

  Ta wizyta skojarzyła mi się z odcinkiem 'Allo 'Allo! -Herr Flick's Revenge, tylko temu raszyście kapelusza zabrakło :)

  1. VIS

   NKWD i SS uwielbiało skórzane wdzianka a że ideologie podobne to za bardzo nie dziwi.

 22. Kapitan

  I co koledzy Rosja leży na łopatkach jak to proukrainskie media Głównego nurtu pokazują?Tu jeszcze nic nie jest rozstrzygnięte.

  1. komik

   A po czym wnosisz, że nie? Bo Ci pokazali Niedźwiedziowa z ponurą miną i kilka czołgów (być może pościąganych do tego celu z całej Rosji) w niby produkcji?

  2. JACEK X

   Masz kolegów w Polsce? Trwa wojna i nic nie jest roztrzygnietę..............druga armia trzeciego świata jest w odwrocie , i szans na podbicie Ukrainy nie ma. Ma jednak szansę na większe straty i większą kompromitacje.

  3. GB

   Pokazali ruskiego pajaca z przerośniętym ego. Tak swoją drugą wszystkie kurduple tak mają. Hitler, Putin jacyś tacy mali, można wymieniać gnomy z przerośniętym ego.

Reklama