Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rosja: zbrojeniówka rusza na podbój Afryki

VPK-Ural / Fot. Military Industrial Company
VPK-Ural / Fot. Military Industrial Company

Po sukcesie jakim okazało się rosyjsko-afrykańskie forum gospodarcze w roku 2019 firma Rosoboronexport JSC odpowiedzialna za eksport rosyjskiej produkcji zbrojeniowej zdołała pozyskać kontrakty o łącznej wartości 1,7 mld USD. Teraz rosyjskie firmy idą za ciosem i planują wielką wystawę na targach Shield Africa 2021, które odbędą się na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w pierwszej połowie czerwca.

Celem Rosoboronexportu jest „wzmocnienie współpracy militarno-technicznej z krajami Afryki Subsaharyjskiej”. Chodzi dokładnie o jej obszary centralny, południowy i zachodni, a zatem te uważane za bogatsze.

Rosoboronexport informuje, że obecnie stara się tam oferować śmigłowce, systemy obrony powietrznej, produkty dla marynarek wojennych, pojazdy opancerzone, wyposażenie dla służb bezpieczeństwa, wyposażenie do ochrony infrastruktury krytycznej w tym lotnisk i broń ręczną, w tym „specjalną” czyli m.in. kierowane pociski przeciwpancerne.

Reklama
Reklama

Na tegorocznych targach Rosoboronexport w szczególności chce promować takie produkty jak kołowe transportery BTR-80/80A/82A, karabiny i karabinki szturmowe AK-100, AK-200, AK-12, AK-15, AK-19 i AK-308, kierowane pociski przeciwpancerne Kornet-E i Kornet-EM a także moździerze kalibru 82 i 120 mm.

Dodatkową rosyjską delegację poza Rosoboronexportem ma wystawić firma Military Industrial Company, która ma pokazywać – po raz pierwszy „w naturze” w Afryce – pojazdy opancerzone VPK-Tigr, VPK-Striela i VPK-Ural. Co ciekawe rosyjskie formy zbrojeniowe mają nie tylko starać się o sprzedaż do Afryki jak największej ilości sprzętu wojskowego, ale także być ambasadorem całego rosyjskiego przemysłu i eksportu czyli także przemysłu cywilnego. Rosjanie chcieliby sprzedawać na kontynencie afrykańskim samochody, rzeczne i morskie statki, wyroby medyczne, broń na rynek cywilny, wyposażenie przemysłowe oraz wyroby przemysłu metalurgicznego i chemicznego.

Rosyjskie podmioty przemysłu obronnego mają być tutaj gwarantem jakości oferowanych Afryce wyrobów a także należytego wywiązywania się z kontraktów przez rosyjskich producentów cywilnych. Tego rodzaju pomysł na eksport nie dziwi, ponieważ produkcja zbrojeniowa to od lat jedna nielicznych gałęzi rosyjskiego przemysłu, która nieprzerwanie prowadzi eksport i wyrobiła sobie u swoich klientów stosunkowo wysoką renomę.

Reklama
Reklama

Komentarze