Przemysł Zbrojeniowy

Rosja: Przetarg na Glocki dla Specnazu anulowany

Pistolet Glock 4 generacji - fot. Glock
Pistolet Glock 4 generacji - fot. Glock

Rosyjskie ministerstwo obrony anulowało kontrowersyjny przetarg na zakup pistoletów Glock dla jednostek specjalnych.

Federalna Służba Kontraktów Obronnych zdecydowała o anulowaniu całej procedury i zaproponowała ministerstwu obrony rozpoczęciu wewnętrznego dochodzenia. Sprawa przetargu stała się głośna po nagłosnieniu przez znanego opozycyjnego blogera, Aleksieja Nawalnego. Odniósł się też do niej wicepremier, Dmitrij Rogozin, którego syn może być zamieszany w całą sprawę. Jest on członkiem władz spółki importującej do Rosji produkty austriackiej firmy. 

Afera dotyczy nieco ponad 340 pistoletów Glock 17 i Glock 23 dla Speznazu - jednostek specjalnych podlegających wywiadowi wojskowemu Rosji. Ministerstwo obrony oferowało za pistolety Glock 17 z dodatkowym wyposażeniem po 210 tysiące rubli, czyli około 6600 dolarów. Rynkowa cena to około 1800 dolarów. Podobnie wyglądała kwestia ceny pistoletów Glock 23.

Broń austriackiej firmy Glock słynie z niezawodności i jest wykorzystywana przez wiele formacji i służb na całym świecie. W Rosji posługują się nią np. funkcjonariusze jednostek specjalnych ministerstwa spraw wewnętrznych. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.