Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rosja grozi Francji za Mistrale: surowe kary

Rosja grozi Francji sankcjami za ewentualne anulowanie kontraktu na dostawę dwóch okrętów śmigłowcowych doków typu Mistral – fot. DCNS
Rosja grozi Francji sankcjami za ewentualne anulowanie kontraktu na dostawę dwóch okrętów śmigłowcowych doków typu Mistral – fot. DCNS

Rosjanie odgrażają się, że zerwanie przez Francję kontraktu na dostawę dwóch okrętów śmigłowcowych - doków typu Mistral w momencie, gdy Rosja już opłaciła ponad połowę należnej sumy będzie jednoznaczne z nałożeniem na Paryż surowych kar

O takim scenariuszu poinformował agencję ITAR-TASS przedstawiciel rosyjskiej połączonej korporacji okrętowej OSK po informacji francuskiego ministerstwa spraw zagranicznych o możliwości odstąpienia od umowy na budowę tych okrętów ze względu na przejęcie Krymu przez Rosję.

Przedstawiciel OSK wyraźnie ostrzegał, że „Jeśli się weźmie tylko stronę czysto finansową to warto zauważyć, że umowa z 2011 roku przewiduje bardzo poważne sankcje w przypadku nieprzestrzegania przez strony zobowiązań kontraktowych”. Francja jest w o tyle niedogodnej sytuacji, że Rosja wypełniła już ponad połowę swoich zobowiązań wypłacając około 700 milionów euro.

Rosjanie przy tym wskazują, że budowa na zachodzie okrętów kosztuje o wiele drożej niż u nich i pomimo, że cena katalogowa Mistrala to około 250 milionów euro oni zgodzili się zapłacić za dwa takie okręty 1,12 miliarda euro. Według szacunków OSK za taką sumę można w Rosji zbudować cztery a nawet pięć podobnej klasy jednostek pływających.

Francja zmienia stanowisko w odniesieniu do Rosji

Przypomnijmy, że francuski minister spraw zagranicznych Laurent Fabius w wywiadzie na żywo dla kanału telewizyjnego TF1 17 marca br. poinformował, że „Paryż może rozpatrzyć odwołanie sprzedaży Rosji Mistrali w przypadku dalszej eskalacji sytuacji na Ukrainie. Anulowanie sprzedaży tych okrętów znajduje się na liście środków w ramach trzeciej serii sankcji wobec Rosji…Francja nie jest gotowa podjąć takiej decyzji samodzielnie. … konieczne są w tym przypadku podobne działanie innych krajów… w szczególności chodzi o Wielką Brytanię w odniesieniu do majątku rosyjskich oligarchów w Londynie…”.

Jest to wyraźna zmiana stanowiska Francji, gdyż jeszcze na początku marca bieżącego roku francuski prezydent François Hollande w Brukseli informował, że umowa w sprawie sprzedaży dwóch okrętów typu Mistral „na obecnym etapie” nie jest zawieszona i że sytuacja nie zmusza do rozpatrywania możliwości odwołania tego kontraktu, czego chciałby uniknąć.

Kontrakt na budowę Mistrali

Kontrakt na budowę dla Rosji dwóch okrętów śmigłowcowych – doków typu Mistral za 1,2 miliarda dolarów został podpisany w czerwcu 2011 r. w Petersburgu. Obejmował on budowę dwóch okrętów we francuskiej stoczni STX Saint- Nazaire i rosyjskiej w Petersburgu. Zgodnie z umową pierwsza jednostka - „Władywostok” ma zostać przekazana marynarce rosyjskiej pod koniec 2014 r.. Przekazanie drugiej - „Sewastopol” planowane jest na 2015 r. Doświadczenia z eksploatacji obu tych okrętów miały zadecydować o zbudowaniu dwóch dalszych jednostek tego typu już przez Rosję, w oparciu o przekazane plany i technologie oraz z francuską pomocą.

Obecnie część rufowa „Sewastopola” jest budowana w stoczni w Petersburgu natomiast część dziobowa w stoczni STX Saint-Nazaire. Całość ma zostać połączona po dostarczeniu do Francji z Rosji części rufowej, co jest planowane na lipiec br.

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.