Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rosja adaptuje się do sankcji. Szykuje się do wojny z NATO? [ANALIZA]

Pokaz dynamiczny rosyjskich czołgów podstawowych T-90M Proryw-3 oraz T-14 Armata podczas targów przemysłu zbrojeniowego Armija 2023.
Pokaz dynamiczny rosyjskich czołgów podstawowych T-90M Proryw-3 oraz T-14 Armata podczas targów przemysłu zbrojeniowego Armija 2023.
Autor. mil.ru

Jak prezentuje się rosyjski przemysł zbrojeniowy po przeszło dwóch latach wojny? Co uległo zmianie w polityce Moskwy? Jak zachodnie sankcje wpływają na stan finansów i wojska Rosji? Co powinien zrobić Zachód, aby znacząco osłabić rosyjskie zdolności?

  • Rosjanie dobrze dostosowali się do zachodnich sankcji gospodarczych i zminimalizowali ich skutki.
  • Duża część sprzętu wojskowego, który dociera na front, to remontowane, modernizowane pojazdy pamiętające zimną wojnę.
  • W wielu kluczowych obszarach Rosjanie zwielokrotnili produkcję, np. w amunicji artyleryjskiej i systemach bezzałogowych.
  • Wzrosty te byłyby o wiele trudniejsze do osiągnięcia bez wsparcia innych państw (np. Chin i Turcji) w systemie omijania sankcji.
  • Mimo to rosyjski przemysł obronny cierpi na szereg słabości, którym Kreml nie jest w stanie zaradzić.

W kwietniu br. amerykański ośrodek badawczy CSIS (Center for Strategic and International Studies) opublikował raport, pt. „Back in Stock? The State of Russia’s Defense Industry after Two Years of the War”. Autorami opracowania poświęconego rosyjskiemu przemysłowi zbrojeniowemu oraz jego adaptacji do trwającej wojny na Ukrainie są: Maria Sneovaya, Max Bergmann, Tina Dolbaia oraz Nick Fenton. Przed przejściem do omówienia tej przeszło 60-stronnicowej pracy warto zaznaczyć, że jest to raport, który nie uwzględniał wielomiliardowego pakietu amerykańskiego wsparcia dla Ukrainy.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.

Reklama
Reklama