Przemysł Zbrojeniowy
Rheinmetall na IDET 2021: Nie tylko Lynx dla Czech
Na tegorocznych targach zbrojeniowych IDET 2021 niemiecki koncern Rheinmetall prezentuje szeroką gamę swoich produktów oferowanych głównie z myślą o czeskich siłach zbrojnych. Głównym elementem tej oferty jest bojowy wóz piechoty KF41 Lynx, który konkuruje obecnie w programie następcy BVP-2 dla czeskiej armii.
Tegoroczne międzynarodowe Targi Technologii Obronnych i Bezpieczeństwa (IDET) odbywają się w dniach 6-8 października w Brnie w Czechach. Rheinmetall oferując KF41 Lynx dla czeskiej armii przygotował także kompleksową ofertę przemysłową. Przedstawiciele niemieckiego koncernu zapowiadają włączenie spółek czeskiej zbrojeniówki w globalny łańcuch dostaw tych wozów. Zainteresowanie w tej kwestii miało wyrazić już kilkanaście czeskich firm. Obecnie konstrukcja ta oprócz Czech jest oferowana w Australii i USA, na jej wybór zdecydowały się już sąsiednie Węgry.
Czytaj też: Próby ogniowe australijskich BWP przyszłości
Pierwszym ze wspomnianych systemów jest zdalnie sterowany moduł uzbrojenia Main Sensor Slaved Armament, który został zainstalowany na stropie wieży niemieckiego bwp. Jego uzbrojenie może stanowić karabin maszynowy kal. 7,62 mm lub wielkokalibrowy karabin maszynowy kal. 12,7 mm, a także granatnik automatyczny kal. 40 mm. Głównym zadaniem tego modułu jest zwalczanie drugorzędnych celów dla głównego uzbrojenia wozu zarówno na lądzie jak i w powietrzu. Innym systemem uzbrojenia stosowanym w Lynxie jest armata automatyczna MK30-2/ABM kal. 30 mm. Może ona wykorzystywać zarówno klasyczną amunicję tego kalibru standardów NATO jak i najnowszą amunicję programowalną będącą produktem Rheinmetalla. Stanowi ona uzbrojenie wieży Lance bojowych wozów piechoty Boxer i Puma.
Vingtaqs II to z kolei pojazdowy system obserwacji, wykrywania i rozpoznania dalekiego zasięgu, który może być używany zarówno na dowolnie wybranym wozie bojowym jak i w wersji przenośnej. Pozwala on na precyzyjne określenie współrzędnych celu z dużej odległości. Kolejnym konstrukcją jest moduł moździerzowy MWS 120 Ragnarok, który składa się z moździerza kal. 120 mm w ruchomej zabudowie osadzonej na obrotowej podstawie. System charakteryzuje się niską masą własną wynoszącą zaledwie 310 kg przy jednoczesnej wysokiej wytrzymałości. Jego zasięg ognia z wykorzystaniem specjalnej amunicji wynosi z kolei 8 km i może on na wybranych nośnikach.
Na stoisku Rheinmetalla prezentowana jest także szeroka gama amunicji różnego rodzaju w czterech różnych kalibrach jakie znajdują się w ofercie spółki. Wśród nich wymienić można amunicję dla bojowych wozów piechoty kal. 30 i 40 mm, a także czołgową kal. 120 mm oraz artyleryjską kal. 155 mm. Przystosowana ona jest do użytku we wszystkich armatach spełniających standardy NATO. Z kolei w zakresie cyfryzacji współczesnego pola walki oferowany jest system żołnierza przyszłości nowej generacji Gladius 2.0. Na targach zaprezentowana zostanie jego wersja będąca elementem systemu "Panzergrenadier VJTF 2023", który wejdzie na wyposażenie połączonej grupy zadaniowej bardzo wysokiej gotowości (VJTF) operującej w ramach rotacji sił natychmiastowego reagowania (tzw. "szpicy") NATO w 2023 roku, która mają wystawić Niemcy.
WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105