Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rheinmetall dostarczy system obrony przeciwlotniczej dla nieujawnionego klienta

Elementy systemu Oerlikon Skyshield. Fot. Rheinmetall
Elementy systemu Oerlikon Skyshield. Fot. Rheinmetall

Niemiecki koncern Rheinmetall Air Defence poinformował o otrzymaniu zamówienia na stacjonarny system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej krótkiego zasięgu MANTIS Air Defence Systems (ADS) dla nieujawnionego klienta eksportowego za kwotę 210 milionów euro z terminem realizacji do 2022 roku.

Umowa obejmuje dostawę nieujawnionej liczby systemów MANTIS ADS, z których każdy składa się z czterech automatycznych, rewolwerowych armat przeciwlotniczych Oerlikon Revolver Gun Mk 3 kalibru 35 mm z szybkostrzelnością do 1000 pocisków wraz z systemem dowodzenia i kierowania ogniem Skymaster oraz dwóch radarów trójwspółrzędnym X-TAR, oraz pakietem amunicji programowalnej AHEAD, a także pakietem wsparcia w całym cyklu życia, dokumentacją techniczną i częściami zamiennymi.

Modułowy, naziemny, artyleryjski systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej krótkiego zasięgu (SHORAD) MANTIS ADS został zaprojektowany i jest produkowany przez niemiecki koncern Rheinmetall Defence bazujący na zmodyfikowanym i udoskonalonym systemie Oerlikon Skyshield, który był z kolei oparty na armatach przeciwlotniczych Oerlikon kal. 35 mm opracowanych przez szwajcarską spółkę Oerlikon Contraves.

Został opracowany jako jeden z elementów nowego modułowego systemu przeciwlotniczego SysFla dla Bundeswehry. Jego głównym celem jest szybkie wykrywanie, przechwytywanie i likwidacja wszystkich możliwych zagrożeń z powietrza takich jak samoloty, śmigłowce, bezzałogowe statki powietrzne, pociski artyleryjskie, manewrujące, moździerzowe czy rakietowe (C-RAM). Jest przeznaczony do stacjonarnej ochrony ważnych z militarnego punktu widzenia obiektów i infrastruktury przed atakami z powietrza. Jest bezzałogowy i  zdalnie sterowany.

Bundeswehra zamówiła dwa pierwsze systemy tego typu w 2009 roku, a dwa kolejne w 2013 roku w celu osłony infrastruktury baz lotniczych Luftwaffe. Dostawa dwóch pierwszych systemów kosztowała 110,8 mln euro plus kolejne 20 milionów na przeprowadzenie niezbędnych szkoleń i wdrożenie systemu do służby. 13,4 mln euro kosztował odpowiedni zapas amunicji. Pierwszy system dla Bundeswehry został dostarczony na początku 2011 roku. Powyższa cena wskazuje, że nieznany odbiorca eksportowy zakupił od 1 do 2 systemów tego typu (w zależności od jego rozbudowania i towarzyszącego pakietu wsparcia).

Reklama
Reklama

Komentarze (29)

  1. Derwisz

    No nareszcie pola naftowe będą bezpieczne Ale radarów nie kupili

    1. Olo Kwasek

      A w artykule jest że kupili systemy, a każdym systemie są po dwa radary. Czego zatem nie kupili??

  2. xawer

    "The Centurion C-RAM mounted on HEMTT A3 heavy truck."

  3. waza

    Czyli Arabia Saudyjska jednak nie chciała Perkuna?...

    1. dim

      - a jest w produkcji jakiś Perkun ?

    2. Logiczne?

      Czyli dla ciebie zrobotyzowana mobilna wyrzutnia manpads ma być zamiennikiem stacjonarnego systemu artyleryjskiego 35mm z programowalną amunicją?

  4. Marek

    Większy kaliber? Typowe dla Rosjan i w ich wykonaniu na pewno nie będzie lepsze.

  5. Marek

    Amunicję programowalną testowali ostatnio, więc coś tam jest. Fakt, że nie w produkcji.

  6. Dawid

    Do Turcji pewnie

  7. Ali gator

    Dziwne że nie biorą gatlinga? Sprzężony z radarem to zapora ogniowa

  8. Derwisz

    A mieli saudom nic nie sprzedać A tu niespodzianka 210mln euro to Pikuś

  9. NOMAD

    z kuluarów Arabia Saudyjska wraz z europejskimi firmami MBDA oraz Leonardo wprowadza lądową wersję morskiego systemu SihaM3. Posadowionego w ciężarowym zestawie kontenerowym który można używać zarówno z naczepy i zdejmowalny a po zdjęciu jako system ochronny wyznaczonej infrastruktury z wysuwanym wieżowym i obrotowym systemem Siha M3 jako stanowisko ogniowe a opancerzony kontener ma również służyć jako stanowisko operacyjne /dowodzenia /kontrolneoraz miejsce socjalne/odpoczynku dla obsługi

  10. Fantomasz

    Chętnie widziałbym nasz podobny system oparty na Hydrze dla np. gazoportu w Świnoujściu, naszych rafinerii, elektrowni, lotnisk itp. strategicznych obiektów.

  11. LMed

    Można też.

  12. Lelum polelum

    Najgorsze jest to, że posiadamy takie systemy (HYDRA, AM 35), a nie stosujemy/przygotowujemy ich do obrony naszych lotnisk i ważniejszych obiektów. Może czas o tym zawczasu pomyśleć?

  13. Fanklub Daviena

    różnica jest taka, że Rosja takie coś tylko lepsze (większy kaliber) potrafi posadzić na podwoziu i zrobić mobilne i autonomiczne. A USA nawet nie potrafi stacjonarnego...

    1. Ciekawe

      To uważasz ,że bociany są już bezpieczne tam gdzie stacjonują rosyjskie systemy plot? Albo ich własne samoloty, żeby nie powtórzyła się Syria?

    2. czepialski

      może nie amerykańskie ale mogą mieć to Oerlikon Skyranger na pewno lepsze od niecelnego ruskiego.

    3. ryba

      dziwne bo niemcy własnie z takich mobilnych wyszli jako że koszt efekt sie nie zgadzał ,reczne wyrzutnie sa mobilniejsze i efektywniejsze .

  14. Lord Godar

    No to teraz posypią się pytania w stylu : Dlaczego nie od nas ? Dlaczego nie nasza HYDRA ? .......... A no dlatego , że Niemcy mają swój system kompletny razem z amunicją wszelkiej maści , przebadany , przetestowany i co najważniejsze na wyposażeniu własnej armii ... A co słyszą u nas potencjalni odbiorcy ? Amunicji programowalnej brak , armia nasza nie kupiła ... A jak by to brzmiało inaczej jeśli by usłyszeli , że systemy te bronią naszych strategicznych baz lotniczych z naszymi F-16 czy gazoportu ...

  15. Ryszard 56

    I to jest system do obrony naszych lotnisk i nie tylko

    1. Mamajaka

      A kilka artykułów wcześniej wyśmiewałeś Trytona i A-35

  16. staszek

    a kiedy nasza Hydra zostanie zamowiona do osłony lotnisk i innych waznych miejsc?

    1. Jur

      Nie Hydra, tylko Noteć. Jest już gotowa. Tyle że oczywiście MON jej nie chce. Jest zbyt dobra i nowoczesna.

  17. SAS

    Czyli jednak Arabia Saudyjska nie kupiła polskich systemów.

  18. Adr

    Pierwsze skojarzenie AS

  19. B72

    Arabia Saudyjska. Żadna tajemnica, juz od jakiegoś czasu szukali.

  20. prawieanonim

    Czyżby dla rafinerii w AS?

  21. R

    AS?

  22. dim

    Emirat lub innego typu monarchia ? W każdym razie politycy krajów "demokratycznych" chwaliliby się takim zakupem, minimum 200 razy i jeszcze przed wynegocjowaniem jakiejkolwiek umowy. Prrrrogrrrram Orrrkkkka za trzy tygodnie, śmmmiggggłowce za dwa tygodnie... offfffffset i exxxxport ! Zamiennie, ewentualnie, prototypy z dykty o parametrach do dziś żywo dyskutowanych na forach, natchnienie dla twórców w youtube.

  23. Leo

    Rafinerie ARABII SAUDYJSKIEJ 100%

  24. Var

    Jak nie przedłużyli tego zakazu eksportu który był do 30 września stawiam na Saudyjczyków :). Jak tak to widocznie dość czasu upłynęło od śmierci dziennikarza.

  25. Qwerty

    Saudyjczycy ? ;)