Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rheinmetall dostarczy cele pozorne flocie Kanady

Fregata rakietowa HMCS Charlottetown wraz z zainstalowanym systemem MASS / Fot. Balcer (CC BY-SA 3.0)
Fregata rakietowa HMCS Charlottetown wraz z zainstalowanym systemem MASS / Fot. Balcer (CC BY-SA 3.0)

Kanadyjski rząd podpisał umowę z niemieckim koncernem Rheinmetall oraz General Dynamics Ordnance and Tactical Systems. Porozumienie obejmuje dostawę celów pozorowanych dla marynarki wojennej.

Podpisany pomiędzy Kanadyjczykami i Niemcami kontrakt ma charakter długoterminowy. Przez najbliższe 30 lat Rheinmetall będzie dostarczał podzespoły bazowe do wabików Omnitrap, wykorzystywanych na okrętach należących do Royal Canadian Navy. Ponadto koncern ma zapewnić pomoc techniczną w tworzeniu linii montażowej wabików w zakładzie General Dynamics w Repentigny, gdzie będzie prowadzony montaż końcowy.

Nie została określona dokładna kwota podpisanej umowy, jednak według komunikatu ma ona wartość "średniej" kwoty kilkudziesięciu mln euro.

Czytaj także: Szczyt NATO: Armia, marynarka i lotnictwo Kanady na wschodniej flance

Umowa jest rozszerzeniem kontraktu z 2015 roku, kiedy to Kanada zamówiła w koncernie Rheinmetall oraz General Dynamics Ordnance and Tactical Systems - Canada 2450 sztuk pocisków pozorowanych Omnitrap. W 2016 roku, kiedy to Rheinmetall otrzymał kontrakt o wartości 2,5 mln euro. Nowo podpisana umowa będzie kontynuacją dostaw, jak również wsparcia, które obie firmy zapewniają kanadyjskiemu rządowi na okres 30 lat.

Współpraca związana jest m.in. z wyposażeniem w 2009 roku znajdujących się w kanadyjskiej służbie dwunastu fregat rakietowych klasy Halifax w niemiecki system samoobrony okrętów MASS (Multi Ammunition Softkill System), produkowany przez Rheinmetall. Oparty jest na wyrzutniach celów pozornych, mogących zakłócić działanie głowic naprowadzających pocisków rakietowych, wykorzystujących podczerwień, fale radarowe, promień lasera czy głowice elektrooptyczne. MASS może być instalowany na okrętów zarówno jako integralna część systemu dowodzenia i obrony, jak i autonomiczny system obronny. Obecnie używany jest w 13 państwach świata.

Czytaj także: Rheinmetall zmodernizuje szwajcarskie systemy przeciwlotnicze

 

 

Reklama
Reklama

Komentarze