Reklama

Siły zbrojne

Szczyt NATO: Armia, marynarka i lotnictwo Kanady na wschodniej flance

Fot. Canadian Combat Camera/DND
Fot. Canadian Combat Camera/DND

Premier Kanady Justin Trudeau poinformował, że Kanada wydzieli do wsparcia wschodniej flanki NATO jednostki wojsk lądowych, sił powietrznych oraz marynarki wojennej.

W oficjalnym komunikacie, wydanym w dniu szczytu NATO Justin Trudeau potwierdził, że Kanada będzie dowodzić jedną z czterech wielonarodowych batalionowych grup bojowych Sojuszu na wschodniej flance, pełniąc tym samym rolę państwa ramowego. Zaznaczył, że jednostka zostanie rozlokowana na Łotwie.

Czytaj więcej: Szczyt NATO w Warszawie [RAPORT]

Oprócz tego Kanadyjczycy wydzielą do „okresowych” działań w Europie Środkowo-Wschodniej do sześciu myśliwców CF-18 Hornet. Będą one brać udział w misji Baltic Air Policing oraz w innych działaniach z zakresu obserwacji i rozpoznania przestrzeni powietrznej w naszym regionie. Wezmą też zapewne udział w szeregu wielonarodowych ćwiczeń.

Czytaj więcej: Polacy wesprą kanadyjski batalion NATO na Łotwie?

Wreszcie, Kanadyjczycy wydzielą fregatę do działań morskich NATO, podejmowanych w Europie. Już wcześniej kanadyjskie okręty uczestniczyły w działaniach zespołów okrętowych Sojuszu (np. Standing Maritime Group 2).

Premier Trudeau potwierdził więc, że Kanada będzie kontynuować zaangażowanie we wzmocnienie wschodniej flanki NATO. W stosunku do obecnego stanu zostanie ono zwiększone w zakresie sił lądowych, gdyż Kanadyjczycy będą dowodzić batalionową grupą bojową, w skład której być może wejdą żołnierze Wojska Polskiego.

Jednocześnie jednak kontynuowane będą działania innych rodzajów sił zbrojnych, w podobny sposób, jak miało to miejsce od 2014 roku. Dlatego można śmiało postawić tezę, że zaangażowanie Kanady w ochronę sojuszników w Europie Środkowo-Wschodniej ma charakter kompleksowy, a zmiana rządu w wyniku ubiegłorocznych wyborów parlamentarnych nie wywrze na nie negatywnego wpływu.


Czytaj więcej: Szatkowski: Newport pokazało, że można tchnąć nowe życie w NATO. Następny krok - w Warszawie

Czytaj więcej: Niemiecki ekspert o działaniach NATO. "Putin na pewno jest zaskoczony"

Czytaj więcej: Ekspert dla Defence24.pl: Niemcy pokazują minimum solidarności sojuszniczej

Czytaj więcej: Brytyjski ekspert o szczycie NATO: "Pomoże uleczyć część ran, które powstały po Brexit"

Czytaj więcej: Macierewicz dla Defence24.pl: Szczyt NATO tak przełomowy, jak wejście Polski do Sojuszu. Obrona powietrzna i okręty podwodne priorytetami modernizacji

Reklama

WIDEO: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (3)

  1. tomek

    Kanadyjczycy to dobrze ludzie , mimo ,ze armie maja slaba to podziela sie tym co maja.

  2. Zenon

    "W stosunku do obecnego stanu zostanie ono zwiększone w zakresie sił lądowych, gdyż Kanadyjczycy będą dowodzić batalionową grupą bojową, w skład której być może wejdą żołnierze Wojska Polskiego". Tak jak w 1944-45 roku, kiedy 1 DP WP wchodziła w skład 1 Armii Kanadyjskiej. Tradycja więc jest kontynuowana.

    1. Kosmit

      1 DPanc. 1DP wchodziła w skład 1 Armii LWP na wschodzie.

  3. Syrop_klonowy

    Na kanadyjczyków można liczyć, porządny sojusznik

    1. bender

      To bylo widac w WWI, WWII, a ostatnio w Afganistanie. Dzielni ludzie. Szacunek.

Reklama