Reklama

Sprawdzian pocisków powietrze-ziemia odbył się w lutym 2016 roku na poligonie China Lake w USA. Jak zapewniają przedstawiciele firmy, pocisk Brimstone - od czasu wprowadzenia go do użytku - został odpalony już ponad 500 razy, zachowując przy tym wysoki poziom skuteczności. 

Testy Brimstone obejmowały 11 odpaleń, które wykonane zostały w trakcie realizacji różnych scenariuszy wydarzeń. Zadaniem pilotów była eliminacja małych, szybko poruszających się pojazdów oraz większych, statycznych celów. Sprawdzian pocisków obejmował odpalenia pojedyncze i salwą, z wykorzystaniem trybu naprowadzania laserowego, radarowego, dwusystemowego oraz laserowego wskazania celu z ziemi.

Jak zaznaczają przedstawiciele firmy, przeprowadzone przez RAF testy udowodniły, że poprawiona została m.in. zdolność wykonywania strzałów ze statków powietrznych przy bliskim wsparciu z powietrza (close air support) bez konieczności manewrowania do momentu zrównania z celem. Testy pocisków stanowiły również okazję do zaprezentowania nowej, stworzonej z materiałów mało wrażliwych (Insensitive Munition) głowicy.

Nowa jakość Brimstone

Pociski Brimstone 2 to wersja rozwojowa pocisków powietrze – ziemia Brimstone, wprowadzonych wcześniej na uzbrojenie RAF i z powodzeniem używanych bojowo w Afganistanie, Iraku i Libii. Według serwisu Flight Global, Brimstone 2 charakteryzują się między innymi dwukrotnie większym zasięgiem skutecznym, niż dotychczas wykorzystywane rakiety. Zmiany wprowadzono również w konstrukcji - została ona wzmocniona w celu zwiększenia odporności na obciążenia występujące podczas lotu.

Według informacji MBDA Brimstone 2 jako pierwsze mają być zintegrowane z myśliwcami Eurofighter Typhoon. W dalszej kolejności mogą wejść na uzbrojenie systemów bezzałogowych i śmigłowców bojowych.

 

Reklama
Reklama

Komentarze