Przeciwlotnicze nowości z polskiej spółki. Co zamawia MON?

Autor. Jarosław Ciślak/Defence24.pl
Zgodnie ze sprawozdaniem z działalności za 2024 rok spółki PIT-Radwar, można dowiedzieć się, co dzieje się u głównego producenta m.in. polskich systemów radiolokacyjnych i obrony powietrznej.
PIT-Radwar w swoim rocznym sprawozdaniu, którego najbardziej aktualna publikacja dotyczy 2024 roku, przedstawia to, co udało się osiągnąć w minionym roku, ale także plany na 2025 rok.
Jeżeli chodzi o prace badawczo-rozwojowe, w ubiegłym roku zakończono prace w zakresie opracowania Projektu Technicznego zestawu interrogatora krótkiego zasięgu systemu identyfikacji IFF MARK XIIA w wersji mobilnej (IKZ-M), a także rozpoczęto etap Badań Wstępnych prototypu. Projekt ten realizowany jest na rzecz MON.
W ramach programów współfinansowanych ze środków NCBR:
- Opracowanie prototypu radaru wielofunkcyjnego kierowania ogniem ze skanowaniem fazowym wiązki w dwóch płaszczyznach dla zestawu rakietowego krótkiego zasięgu pk. NAREW. W 2024 roku zrealizowano badania wstępnych prototypu radaru SAJNA, które według planów miały zakończyć się w kwietniu 2025 roku. W bieżącym roku planowane jest przeprowadzenie badań kwalifikacyjnych i zakończenie etapu projektowego.
- Mobilna trójwspółrzędna stacja radiolokacyjna dalekiego zasięgu pracująca w paśmie L – WARTA. W ubiegłym roku miały zostać z wynikiem pozytywnym zakończone program badań kwalifikacyjnych prototypu. Na wniosek MON, PIT-Radwar planuje zwiększenie zakresu projektu, wydłużenie harmonogramu i budżetu projektu o przeprowadzenie badań w otoczeniu systemowym (w ramach wydłużonych Badań Kwalifikacyjnych).
- System amunicji programowalnej kal. 35 mm. dla Okrętowego Systemu Ubzrojenia (OSU-35K). Jak czytamy w sprawozdaniu, projekt realizowany jest z inicjatywy Marynarki Wojennej - systemy te znajdują się w uzbrojeniu niszczycieli min Kormoran oraz przyszłych fregatach budowanych w ramach programu Miecznik. Jednak jak zaznacza producent, amunicja ta trafiać by mogła również na wyposażenie systemów lądowych.
- Opracowanie technologii systemu pasywnego kr. Granit w ramach rozwoju PCL/PET (inaczej Systemu Pasywnej W 2024 roku przetestowano działanie demonstratora składającego się z jednej stacji odbiorczej.
Dodatkowo, spółka prowadziła prace rozwojowe finansowane ze środków własnych. W tym m.in. system radiolokacyjny TUGA działający w paśmie X. Radar ten ma być wykorzystywany w systemach OPL, MW, antydronowych oraz w ramach realizacji projektu „Tarcza Wschód”.
Czytaj też
Trwały również prace nad zmianami w dokumentacji Radaru Pasywnej Lokalizacji, które są wynikiem m.in. zaleceń komisji badań kwalifikacyjnych. Jak powiedział w odpowiedzi na interpelację wiceminister obrony Paweł Bejda, obecnie trwa postępowanie na dostawę 20 SPL, czyli systemów wykorzystujacych Radary Pasywnej Lokalizacji. Pierwsze dostawy planowane są w 2028 roku. Procedura dotyczy 20 zestawów Systemów Pasywnej Lokacji, choć Plan Modernizacji Technicznej do 2035 roku przewiduje zakup aż 63 z nich (de facto jest to liczba zbliżona do łącznej liczby jednostek ogniowych systemów Narew i Wisła). Jak powiedział wiceminister „należy zauważyć, że zdolności produkcyjne polskiego przemysłu obronnego reprezentowanego przez firmę PIT-RADWAR S.A. w dziedzinie radiolokacji nie pozwalają na jednoczesne pozyskanie przez Siły Zbrojne RP dużej liczby egzemplarzy SPL”.

Autor. M.Dura
Według sprawozdania zarządu PIT-RADWAR, w 2024 roku kontynuowano także prace badawczo-rozwojowe w projekcie własnym w temacie opracowania projektu koncepcyjnego półprzewodnikowego radaru pasma S (ODRA-P), który mógłby być oferowany w ramach modernizacji obecnie wykorzystywanych w SZ RP radarów ODRA.
W 2024 roku Spółka kontynuowała prace w projekcie AGS CSOP w zakresie rozwoju funkcjonalności związanych ze zbiorem i dystrybucją informacji z rozpoznania powietrznego (w tym również z platform bezzałogowych). Prace te finansowane są jako projekt własny i będą wykorzystywane w ramach nowej umowy z NATO na rozwój systemu (umowa została zawarta i obowiązuje od dnia 1 marca 2025 roku).
Czytaj też
W 2024 roku kontynuowano prace w ramach Laboratorium rozwoju systemów armat kal. 35 mm, obejmujące prace rozwojowe w zakresie podsystemów okrętowego systemu uzbrojenia oraz prace w zakresie dostosowania morskiej wersji systemu artyleryjskiego kal. 35 mm OSU-35K do wersji lądowej (pod kątem zastosowania w zestawie PILICA+ oraz w ramach budowania oferty na rynki zagraniczne w zakresie systemów OPL, w tym służących do zwalczania bezzałogowców C-UAS).
Ponadto, firma bierze udział w projekcie ARTURO - Advanced Radar Technologies, który finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Obrony.
Spółka złożyła również 3 wnioski o finansowanie projektów w ramach konkursu Nowe technologie w obszarze bezpieczeństwa i obronności państwa kr. PERUN ogłoszonego przez NCBR, w konsorcjach z uczelniami, instytutami i firmami:
- Bistatyczny radar bardzo dalekiego zasięgu do monitorowania obiektów w przestrzeni kosmicznej kr. BiRAKOS
- System laserowej broni skierowanej energii do przeciwdziałania bezzałogowym statkom powietrznym.
- Wielodomenowy, Otwarty System Planowania i Zarządzania grupą platform mobilnych oparty o protokoły zgodne ze STANAG kr. MSCS.
W 2024 PIT-Radwar podpisał umowy na m.in.
- Umowa na dostawę do Sił Zbrojnych RP pakietów logistycznego i szkoleniowego dla potrzeb zabezpieczenia eksploatacji i napraw Zestawów Rakietowo-Artyleryjskich PILICA+. Umowa zawarta na lata 2024-2029 o wartości ponad 434 mln złotych.
- Dostawy replik Naziemnych Stacji Kontroli do systemów BSP Orlik o wartości ponad 9 mln złotych, realizowanych w latach 2024-2036.
- Umowa na dostawę Okrętowego Systemu Uzbrojenia OSU-35K (projekt Miecznik) o wartości ponad 103 mln, do realizacji w latach 2024-2029.
- Umowa na usługę "Modyfikacja oprogramowania obiektu CRR-20 systemu DUNAJ", o wartości ponad 22 mln złotych, do realizacji w latach 2024-2026.
- Umowa na naprawy urządzeń systemu DUNAJ oraz terminali lotniskowych TU-20L o wartości prawie 22 mln złotych, do realizacji w latach 2024-2026.
Dodatkowo, w 2024 roku spółka podpisała Memorandum of Understanding z Thales (w zakresie opracowania wspólnych rozwiązań w obszarze radarów aktywnych i pasywnych) oraz umowę MLA (Manufacturing License Agreement) z Raytheon.
15 stycznia 2025 roku podpisano umowę na dostawę zestawów urządzeń serwisowych do Samobieżnego Przeciwlotniczego Zestawu Rakietowego Poprad. Umowa na lata 2025-2026 ma wartość 3,8 mln złotych.
Spółka w 2024 roku zrealizowała szereg inwestycji m.in. w infrastrukturę produkcyjną. W pierwszym kwartale 2024 roku zakończono realizację projektu „Budowa hali montażu finalnego i serwisu w Kobyłce k. Warszawy”. Przedmiotem umowy było wybudowanie na terenie zakładu Spółki w Kobyłce budynku produkcyjno-montażowego z częścią biurowo-socjalną, zapleczem technicznym, wiatą, budynkiem hydroforni (kontener) ze zbiornikiem wody ppoż., z drogami wewnętrznymi, parkingami, zbiornikiem retencyjno-rozsączającym wody deszczowej wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną, na potrzeby montażu wyrobów finalnych, ich integracji oraz potrzeb serwisu urządzeń o bardzo dużych gabarytach.
W 2024 roku, w ramach realizacji kolejnego z etapów przedsięwzięcia rozbudowy potencjału produkcyjnego Spółki w oparciu o posiadaną infrastrukturę w Kobyłce k. Warszawy, przeprowadzono postępowanie na wybór generalnego projektanta dla zadania pn. „Budowa budynku produkcji specjalnej w Kobyłce przy ul. Nadmeńskiej 14”. Budynek ten będzie przeznaczony do realizacji zadań przypisanych Spółce w ramach programu NAREW w zakresie dostaw komponentów rakiet oraz wyrzutni.
Współpraca: Jakub Palowski
WIDEO: Defence24 Days 2024 - Podsumowanie największego forum o bezpieczeństwie