PIT-Radwar wzmacnia polską artylerię. Jakie plany na przyszłość?

Autor. Defence24
Rozpoznanie radiolokacyjne stanowi jeden z wielu elementów budowania świadomości sytuacyjnej przez nasze Wojska Rakietowe i Artylerii. O zagadnieniu tym opowiadał przedstawiciel PIT-Radwar podczas Konferencji nt. „Integracja powietrzno-lądowa” na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia.
Podczas drugiej toruńskiej konferencji odbywającej się w dniach 9-10 czerwca w ramach 60-lecia utworzenia WRiA obecnych było wielu przedstawicieli armii oraz przemysłu. Wśród prezentujących się tam firm był dobrze znany polskim artylerzystom PIT-Radwar, którego reprezentant przedstawił słuchaczom prezentację pt. „Rozwój rozpoznania radiolokacyjnego na potrzeby wojsk rakietowych i artylerii”.
Dotyczyła ona zdolności pozyskiwania danych o obiektach do rażenia środkami ogniowymi za pomocą Radiolokacyjnych Zestawów Rozpoznania Artyleryjskiego (RZRA) Liwiec. Dotychczas zakupiono 10 egzemplarzy, z czego 1 został swego czasu wysłany do Afganistanu w ramach wsparcia naszego kontyngentu. Pozwoliło to na zebranie wielu danych i dalsze rozwijanie tej konstrukcji. Jeden z Liwców był obecny na wystawie statycznej sprzętu.
Do końca tego roku planowane jest zakończenie dostaw 7 wynośnych stanowisk operatora kupionych w 2022 roku. Kończy to tym samym proces kompletacji Liwca w tego typu wyposażenie, które uzupełnia pojedynczy trenażer.
Czytaj też
Prezentujący wspomniał także o trwających pracach spółki nad opracowaniem ulepszonego radaru określonego jako Liwiec-P. Ulepszony radiolokator ma charakteryzować się rozwiązaniami wykorzystanymi w programach Bystra oraz Sajna. Mowa tutaj m.in. o aktywnej antenie ścianowej wykorzystującej półprzewodnikowe moduły nadawczo-odbiorcze wykonane w technologii azotku galu (GaN). Zwiększony ma zostać także zasięg wykrywania celów oraz dokładności pomiarów.

Autor. Adam Świerkowski/Defence24
Podczas prezentacji poruszony został także radaru Bystra, który to nominalnie przewidziany jest do rozpoznania środków powietrznych, jednak może być wykorzystany również na potrzeby rażenia środkami artylerii (i został zintegrowany z ZZKO TOPAZ) oraz osłony przed mniejszymi obiektami np. BSP. W ramach zamówień do Wojska Polskiego dostarczonych zostanie łącznie 38 radiolokatorów Bystra.

Autor. M.Dura
radziomb
Obecnie robi się tak, że taki radar okresla przyblizoną lokalizację Ruskiej artylerii. Potem lecą tam drony obserwacyjne tropić ruską armatę... Co się dzieje potem jak znajdzie ... to sami już się domyślacie. Dlatego nie ma już ciągłych, długich nawał artyleryjskich.
Przyszłość
A nie bylo ostnio jakies afery ze mamy radary a kupilsmy zagraniczne w jakims programie? Tak samo z lacznoscia ?
Seb66
A jakie to środki antydronowe zostaną użyte przez np. Nasz zmech, już po wykryciu przez Bystrą obcego BSP? ŻADNE. Bo MON nadal NIE kupił żadnego-poza 1 szt "pokazową" od APS z Gdyni - systemu antydronowego, a nędzna ilość 77 Popradow niczego nie zalatwia, bo Piorun "nie widzi" przeciez żadnego "zimnego" drona! Ale konferujcie SOBIE dalej. Bicie piany was przecież NIC nie kosztuje!
Prezes Polski
To ciekawe zagadnienie. Od kiedy zamówienie na liwce zostało złożone, zastanawiam się jaką rolę systemowo pełnić. Wg mnie jeden taki radar powinien przypadać na baterię. Ale baterii będzie dużo więcej niż 10, więc jaki jest olan na wykorzystanie tych radarów.