Reklama

Polityka obronna

Umowa na wsparcie logistyczne w programie Pilica+

Jednostki ogniowe systemu przeciwlotniczego PSR-A Pilica strzelają z armat kal. 23 mm.
Jednostki ogniowe systemu przeciwlotniczego PSR-A Pilica strzelają z armat kal. 23 mm.
Autor. Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych

Jutro w 3. Warszawskiej Brygadzie Rakietowej Obrony Powietrznej w Sochaczewie, odbędzie się uroczystość podpisania umowy dotyczącej wsparcia logistycznego dla przeciwlotniczych zestawów rakietowo-artyleryjskich PILICA+. W wydarzeniu wezmą udział wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Paweł Bejda.

Przedmiotem umowy jest dostawa pakietów logistycznego i szkoleniowego oraz wyposażenia laboratorium dla potrzeb zabezpieczenia eksploatacji w Siłach Zbrojnych RP dwudziestu jeden zestawów rakietowo-artyleryjskich (ZR-A) PILICA+. Wartość umowy wyniesie około 1,4 miliarda złotych brutto, a dostawy pojazdów oraz pakietów logistycznych, szkoleniowych i serwisowych zostaną zrealizowane w latach 2024-2029.

ZR-A PILICA+ obejmuje wyrzutnie rakietowe krótkiego zasięgu iLauncher z rakietami CAMM, radary Bystra oraz elementy przeciwlotniczych systemów rakietowo-artyleryjskich (PSR-A) Pilica, w tym stanowisko dowodzenia, radar krótkiego zasięgu, 6 jednostek ogniowych z ciągnikami artyleryjskimi, podsystem łączności, pojazdy amunicyjne i transportowe. W przyszłości do zestawów dołączą armaty przeciwlotnicze z amunicją programowalną oraz systemy przeznaczone do zwalczania bezzałogowych statków powietrznych.

Nowe zestawy będą zdolne do prowadzenia autonomicznych działań w różnych warunkach pogodowych i widoczności, wykorzystując własne pasywne systemy rozpoznania i śledzenia oraz informacje radiolokacyjne przesyłane ze stanowiska dowodzenia baterii. Systemy te pozwolą na skuteczne rozpoznanie, identyfikację i niszczenie celów powietrznych zarówno ogniem rakietowym, jak i artyleryjskim. Dzięki szybkostrzelności i zasięgowi armat, możliwe będzie również prowadzenie ognia do celów naziemnych i nawodnych. Implementacja wspólnych protokołów wymiany danych zapewni współpracę z innymi systemami obrony przeciwlotniczej.

Reklama
Reklama

Komentarze (9)

 1. oko

  No to szanownwyborcy Platformy Obywatelskiej jak skomentujecie fakt zatwierdzony plan obniżenia wydatków na wojsko w kątach 2025 do 2028 o kwotę ponad 57 mld zł. Brawo Tusk. Brawo wyborcy obecnego rządu.

 2. ands

  Przy tych parametrach jednostka jest w stanie spróbować bronić sama, siebie. Czas otwierać szampana. Korek poleci dalej.

  1. Rusmongol

   Takie właśnie jest jej zadanie panie uszczypliwy. Bronić ja przykład obiektów typu elektrownia, baza wojskowa czy zestaw opl średniego zasięgu.

  2. Rusmongol

   Bo do tego ma służyć. DO obrony siebie i na przykład elektrowni, dworca czy stacji trafo, albo gazoportu czy opl średniego zasięgu przed na przykład dronami.

 3. Maniek 81

  Czołgów zamówili setki a obronę przeciw lotniczą tylko kilkadziesiąt sztuk.

 4. MiP

  Czemu ten zły Tusk to wszystko robi,przecież on miał uwalić całą modernizację którą zaczęli poprzednicy. Tak pisały płaczki po pisie 🤣

 5. user_1050711

  Jaka umowa ? Umowa ma strony, zatem z kim została podpisana ? Może sami ze sobą umówili się, że będą sobie płacić ? Z kim ta umowa ?

 6. Franek Dolas

  Podpisywanie umów w jednostce wojskowej w świetle fleszy. Czy to nie mieszanie wojska do polityki. Za coś takiego Błelaszvzak był rugany beż miłosierdzia. No ale wiadomo polityka podwójnych standardów trwa od dawna. A poza tym co wolno wojewodzie to .....

 7. Granat

  Jakieś szkice, jakieś plany i pieniądz z konta na konto przelany. To nie barany ale wielkie pany, napychają sobie kieszenie ponad plany. Dużo obiecują a mało produkują, to jest Polska droga do pana Boga. Plecak sobie człowieku spakuj bo jak bomby polecą to będzie ‘Boże ratuj’.

 8. Imigrant

  Dla przypomnienia zaden z dostarczonych do tej pory systemow Pilica nie ma radaru i wyrzutni iLauncher. To dopiero ma powstac.

  1. szczebelek

   Przecież pierwsze zestawy Pilica, których było sześć zostały dostarczone na mocy umowy podpisanej kilka lat temu natomiast 21 zestawów Pilica+ to wynik wojny na Ukrainie żeby odciążyć system Narew od niektórych zadań. Umowa ramowa na zmodernizowany wariant podpisana została podczas MSPO 2022 natomiast umowa na 42 wyrzutnie Ilauncher dla tego systemu została podpisana w zeszłym roku.

  2. Vixa

   Siema geniuszu. Kontrakt na I-launchery został podpisany 28 kwietnia 2023, dostawy zaczną się w 2025. Radary także są zakontraktowane (29/03/2023), dostawy rozpoczną się 2026. Jak chcesz być taki mondry napisz dlaczego "to dopiero ma powstać"...

 9. Był czas_3 dekady

  "W przyszłości do zestawów dołączą armaty przeciwlotnicze z amunicją programowalną oraz systemy przeznaczone do zwalczania bezzałogowych statków powietrznych." Znaczy się... jedna, dwie dekady?

  1. Vixa

   Wiesz dobrze: trzy!🤣🤣🤣🤮🤮🤮

Reklama