Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Prezentacja możliwości pocisku MMP

Fot. MBDA
Fot. MBDA

Koncern MBDA zaprezentował możliwości opracowanego w jego laboratoriach pocisku średniego zasięgu MMP.

Koncern MBDA zaprezentował możliwości opracowanego przez swoich inżynierów pocisku średniego zasięgu 5. generacji MMP (Missile Moyenne Portée) w trakcie specjalnego pokazu, zorganizowanego dla 15 delegacji państwowych, przedstawicieli Europejskiej Agencji Obronnej i Agencji Wsparcia i Zakupów NATO.

Pokaz możliwości nowego uzbrojenia podzielono na dwie części - statyczną i poligonową. W trakcie części statycznej goście producenta zapoznali się z możliwościami pocisku przedstawionymi za pomocą plansz i symulacji komputerowych, mieli też okazję do obejrzenia możliwości opracowanych dla MMP symulatorów, poznania cyklu szkoleniowego i wsparcia technicznego.

Bardziej widowiskowa była część dynamiczna pokazu, mająca miejsce na poligonie. W jej trakcie dokonano trzykrotnego odpalenia nowego pocisku, który każdorazowo trafił w wyznaczony cel. Każde odpalenie potraktowano jako możliwość zaprezentowania możliwości nowego uzbrojenia, wykorzystując do tego rozmaite scenariusze strzelań. Przeprowadzono je do celów statycznych i ruchomych, na odległościach od 2500 do ponad 4000 metrów, w tym do celu ukrytego. W trakcie strzelań głowica pocisku była zablokowana na celu przed strzałem, wykonano również odpalenie, w którym pocisk zablokował się na celu dopiero po odpaleniu go z wyrzutni. W trakcie strzelań wykorzystano naprowadzanie na podczerwień i telewizyjne, wykorzystano również tryby "wystrzel i zapomnij" oraz z korekcją "man in the loop" za pomocą światłowodu.

W trakcie pokazu obserwatorzy byli również świadkami możliwości atakowania niewidocznych celów dzięki wykorzystaniu sieciocentryczności - dane o położeniu celu przekazywane były dzięki czujnikom lub z bezzałogowca klasy mikro.

Podczas demonstracji wykorzystano wyrzutnie zamontowanie na lekkim pojeździe sił specjalnych Arquus Sherpa, w bezzałogowej wieży Impact zamontowanej na pojeździe tego samego typu i w wieży T40 zamontowanej na pojeździe Nexter VBCI.

Francuskie siły zbrojne zamówiły dotychczas 400 wyrzutni i 1950 pocisków MMP, mają one zostać dostarczone do 2025 r., zastąpią w linii rakiety Milan i Javelin oraz - częściowo - cięższe HOT i Eryx.

Pociski MMP wyposażone są w wielozadaniowe, tandemowe głowice kumulacyjne o przebijalności 1000 mm RHA, posiadającą również możliwość rażenia celów siłą wybuchu i odłamkami. System MMP może prowadzić ogień w dwóch trybach: z samonaprowadzaniem na zasadzie lock-on before launch (LOBL) lub korekcją man-in-the-loop za pomocą światłowodu. W tym ostatnim przypadku możliwe jest również rażenie celów poza polem widzenia operatora. Zasięg MMP wynosi 4 km a masa pocisku wraz z kontenerem wyrzutni to 15 kg. Pocisk MMP oferowany jest armii polskiej w ramach programu Karabela.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (5)

  1. Ernst Junger

    Ciekawe jak wypada w konfrontacji ze spike lr II, ktoś coś więcej wie?

  2. Ryszard

    A My ile zamowilismy

  3. papuga

    Czyli taki Spike tylko opracowany później, droższy i gorszy. Do tego tradycyjnie niedziałająca francuska elektronika.

  4. Wojtek

    15 kg ! To bardzo dużo, to jakaś taczanka jest do tego w komplecie ?

  5. xawer

    Ciekawa jest cena i możliwość produkcji(przynajmniej znaczącej części) w Polsce w porównaniu ze Spike.

Reklama