Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

System MMP gotowy do użycia w ramach operacji Barkhane

Odpalenie pocisku rakietowego MMP podczas testów w Dżibuti / Fot. MBDA
Odpalenie pocisku rakietowego MMP podczas testów w Dżibuti / Fot. MBDA

Jak poinformowało konsorcjum MBDA Wydział Techniczny Francuskich Sił Zbrojnych (STAT) i francuska Agencja Uzbrojenia (DGA) przy wsparciu europejskiej spółki przeprowadziły kampanię ewaluacyjną systemu rakietowego piątej generacji MMP w warunkach półpustynnych panujących w Dżibuti.

Testy przeprowadzono w Dżibuti pomiędzy 25 sierpnia a 22 września 2018 r. Na potrzeby kwalifikacji wykonano dziewięć odpaleń. W ich wyniku wszystkie pociski trafiły w cel. Jak informuje MBDA testy potwierdziły więc niezawodność systemu uzbrojenia w klimacie gorącym, a także jego skuteczność i osiągi w scenariuszach operacyjnych. Dwa wystrzelenia zostały wykonane przez komandosów francuskiej Marynarki Wojennej z łodzi ECUME do celów na lądzie i na morzu. MBDA podkreśla przy tym, że MMP to pierwszy system uzbrojenia o tej klasy osiągach, który może być użyty z łodzi ECUME.

image
Pocisk MMP w trakcie prób dla armii estońskiej / Fot. MBDA

W Dżibuti francuskie siły zbrojne mają niezbędne do ćwiczeń warunki klimatyczne podobne do tych, jakie występują w państwach w krajach Afryki Subsaharyjskiej, gdzie Francja angażuje się militarnie. Wyniki osiągnięte w gorących warunkach w pełni pozwalają na wprowadzenie systemu uzbrojenia MMP w ramach operacji Barkhane prowadzonej przez Francję i wspierające ją kraje przeciwko organizacjom terrorystycznym w państwach Sahelu (Burkina Faso, Czad, Mali, Mauretania, Niger)

MMP jest jednym z flagowych produktów MBDA. System może prowadzić ogień w dwóch trybach: z samonaprowadzaniem na zasadzie lock-on before launch (LOBL) lub korekcją man-in-the-loop za pomocą światłowodu. W tym ostatnim przypadku możliwe jest również rażenie celów poza polem widzenia operatora. W takim przypadku cel jest namierzany w trakcie lotu pocisku z wykorzystaniem obrazu z głowicy. Zasięg MMP wynosi 4 km a masa pocisku wraz z kontenerem wyrzutni to 15 kg. Co warto podkreślić MMP wpisuje się w założenia polskiego programu Karabela. 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (6)

  1. Dan

    "Co warto podkreślić MMP wpisuje się w założenia polskiego programu Karabela." Jest to bardzo ważne, aby w takich programach nie występował tylko jeden poważny konkurent. Na razie jest nim obok MMP tylko Spike, bo stary Javelin wyraźnie ustępuje im obu.

    1. mwa

      Stary może i tak, ale najnowszy FGM-148F to co innego.

  2. Nikt

    @stach Warunki jak w Czadzie występują też w innych miejscach na świecie (bliski wschód) a jako że w Czadzie łatwo mogą testować to tam testują

  3. Strach

    Wiesz co to geopolityka ? Nie chodzi tu o zwalczanie ale o obecność i zapewne też projekcję siły. Zauważ jakie inwestycje uruchomiły Chiny w Dżibuti, Nigerze i innych krajach Afryki. Francuska wymiana handlowa z ich byłymi koloniami osiągała sporą sumę ale ta suma kurczy się bo Chiny ich wypierają, więc Francuzi muszą tam być wojskowo, ekonomicznie, społecznie, handlowo itd. żeby nie dać się wyprzeć. A takie pociski ? siły specjalne? helikoptery? drony? wozy opancerzone? to w przypadku gdy przyjdzie bronić swoich stref wpływów.

  4. werwr

    To oczywiste, Chce zwalaczać ... obce interesy.

  5. dim

    @stach. Zapewnie niedopowiedzenie - może chodzić o głowice odłamkowe czy burzące. Poza tym w Afryce też jest trochę ciężkiego sprzętu - gdzieś tam się go przecież upycha, z europejskiego demobilu. A nigdy do końca nie wiesz, w czyje ręce przeszedł ostatnio.

  6. stach

    Ciekawe co chce zwalczać Francja w najbiedniejszych krajach świata jak Czad, Mali, Burkina Faso czy Niger przy pomocy astronomicznie drogich pocisków dedykowanych ciężkim czołgom. Brak słów..

Reklama