Przemysł Zbrojeniowy
Polskie F-35 coraz bliżej. Lockheed Martin z kolejną umową na produkcję samolotów
Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował, że Lockheed Martin otrzymał nowy kontrakt o wartości 30 miliardów dolarów na produkcję i dostawy 398 sztuk F-35 dla Sił Powietrznych USA, partnerów międzynarodowych i Foreign Military Sales (FMS) z serii Lot 15 i 16, z opcją dla serii Lot 17.
Według komunikatu Lockheed Martin oraz Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, amerykańska firma otrzymała kontrakt na produkcje i dostawę do 398 odrzutowców F-35 o wartości 30 miliardów dolarów, w tym jednostek dla USA, partnerów międzynarodowych i Foreign Military Sales (FMS) z serii Lot 15 i 16, z opcją dla serii Lot 17. Umowa obejmuje 145 myśliwców dla serii Lot 15, 127 jednostek dla serii Lot 16 i do 126 jednostek dla serii Lot 17, w tym pierwszy samolot F-35 dla Belgii, Finlandii i Polski.
Jak pisze portal Air Force Technology większość produkcji będzie realizowana w zakładach Lockheed Martin w Fort Worth w Teksasie, gdzie mieści się główna linia produkcyjna.
Czytaj też
Jak czytamy w komunikacie firmy „odrzutowce serii Lot 15-17 będą pierwszymi, które będą zawierać Technical Refresh-3 (TR-3), zmodernizowany sprzęt potrzebny do zasilania funkcji Block 4. TR-3 zawiera nowy zintegrowany procesor rdzeniowy o większej mocy obliczeniowej, panoramiczny wyświetlacz w kokpicie i ulepszoną jednostkę pamięci".
Według zapewnień politycznych pierwsze F-35A Lightning II mają zostać dostarczone Polsce w 2024 roku. Polska 31 stycznia 2020 roku zatwierdziła umowę dotyczącą zakupu 32 myśliwców F-35A Lightning II Block 4 wraz z systemem wsparcia i szkolenia. Stała się w ten sposób dziesiątym państwem NATO pozyskującym tego typu maszyny. Pierwsze osiem polskich samolotów F-35A będzie na początku służyć do szkolenia polskich pilotów w USA i zostaną one dostarczone w latach 2024-2025. Kolejne maszyny będą dostarczane już do Polski, do 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku, gdzie trafić ma pierwsza eskadra polskich F-35. Druga eskadra będzie najprawdopodobniej stacjonować w 21. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie.
Co ciekawe we wrześniu informowaliśmy na Defence24.pl, że pierwsze osiem polskich myśliwców 5. generacji F-35A, nie trafi do bazy Luke Air Force. Polscy piloci będą się szkolić w Fort Smith, gdzie w przyszłości szkolenie na tym samym typie samolotów przejdą m. in. piloci niemieccy i singapurscy. Decyzja o „przekierowaniu" polskich pilotów do innej bazy wynika m. in. ze znacznego obciążenia Bazy Lotniczej Luke, która jest głównym centrum szkolenia dla pilotów maszyn 5. generacji dla sił zbrojnych USA, i państw, które pozyskały wcześniej te maszyny.
Czytaj też
Za w sierpniu informowaliśmy, że polskie władze wysłały do amerykańskiej administracji zapytanie o cenę i dostępność (Letter of Request for Price and Availability, LOR P&A), dotyczące pakietu uzbrojenia dla myśliwców wielozadaniowych F-35, pozyskanych w programie Harpia.
Czytaj też
W ostatnim czasie jednak, a dokładnie 30 grudnia 2022 roku Lockheed Martin poinformował, że wstrzymał loty akceptacyjne i dostawy nowych F-35 Joint Strike Fighters w związku z dochodzeniem w sprawie przyczyny awarii F-35B na pasie startowym w Teksasie. To oznaczało, że firma nie dostarczyła zakładanych 148 sztuk w 2022 roku.
Czytaj też
W 2022 roku firma Lockheed Martin wyprodukowała 141 maszyn F-35. Flota odrzutowców F-35 liczy obecnie 894 maszyn, a uczestnikami programu jest 17 krajów. W 2022 roku udało się podpisać umowy tzn. LOA (Letter of Offer and Acceptance) z Finlandią, Niemcami i Szwajcarią na zakup F-35. Do tej pory przeszkolono ponad 1870 pilotów i 13 500 pracowników obsługi technicznej, a flota F-35 przekroczyła łącznie ponad 602 000 godzin lotu.
krajan
Pamiętajcie, cena dla rządu USA 1 szt F-35 to 75 mil $ wobec 150 mili $ płaconych przez Polskę Najwyższy czas by podzielić uzupełnienie bo wycofanych Mig-29 i zamówić dodatkowo kolejna eskadrę F-35 i eskadrę / dwie F-15/18 ostatecznie F-16 Czas by rozpocząć modernizacje posiadanych F-16 do wersji V Pozyskane FA-50 z Korei, nalezy przygotować jako niszczyciele sprzętu pancernego i artyleryjskiego/rakietowego
StrateG
Nie. FA-50 muszą mieć przede wszystkim zdolności zwalczania celów powietrznych. Oczywiście najlepiej aby były wielozadaniowe, natomiast na pewno nie tylko do CAS.
krajan
Najwyższy czas by wybudować lub zmodernizować kolejne bazy lotnicze w Polsce, w lokalizacjach Częstochowa/Rudniki, Kamień Śląski, Biała Podlaska oraz Inowrocław, Pruszcz Gd., Łęczyca/Leźnica, Tomaszów Maz/Glinnik Natomiast lotniska pasażerskie przystosować do operacji wojskowych i bazowania bojowych samolotów, podobnie jak Kraków/Balice, np., Radom/Sławków, Szczytno/Szymany czy Katowice/Pyrzyce, Wrocław/Strachowice, Rzeszów/Jesionka, Babimost oraz Lublin, Białystok, Suwałki,
StrateG
F-35 do Łasku a co z F-16, które już tam stacjonują? Przeniosą je gdzieś czy będzie razem ok 40 samolotów w jednej bazie?
Al.S.
Dwie eskadry to w Polsce 32 samoloty i tyle tam będzie - po eskadrze F16 i F35. Dziś stacjonuje tam na stałe 10ELT, wyposażona w F16, plus czasowo samoloty USAF.
Monkey
Oby wersja Block 4 była gotowa na czas. Dla Polski, inni mniej mnie obchodzą.
X
Rewelacja !
GB
894 wyprodukowanych F-35 do 8/9 Su-57 to jest jednak znaczna różnica.... Przy czym prawie wszyscy użytkownicy F-35 to potencjalni przeciwnicy Rosji.
Ma_XX
du57 nie jest żadnym odpowiednikiem maszyn V generacji, to jedynie półprodukt, 4,5 generacji, zanim ruskie to wpuszczą do serii (o ile w ogóle) to na zachodzie już będzie faza małoseryjna 6 gen
Tomasz1979
Jest to kolejny powód dla którego RUS właśnie teraz zaatakowała Ukrainę : obok kilku innych powszechnie już omawianych odchodzenia przez Europę i Zachód od RUS surowców czy ogólnie odchodzenia od paliw kopalnianych - to właśnie przezbrajanie się Zachodu na technologie i samoloty nowych generacji w ilościach o których RUS może tylko pomarzyć. RUS miała dosłownie okienko czasowe rzędu tych 2-5 lat teraz by użyć własnych sił zbrojnych. Jak opowiadał na swoim kanale np. Wolski już za 5-10 lat same kraje wsch ściany NATO będą miały setkę F-35. A cóż dopiero Wielka Brytania, a cóż dopiero USA. Trwa właśnie niebezpieczne około 5 lat gdzie RUS miała wycwiczona na manewraach Armie a Zachód sie jeszcze nie uzbroił. I to próbuje wykorzystać. Tym większa chwała Ukrainie, że rozbiłą RUS Armię.
Reo
Gdzie ten ruski złom do F-35. Nie żartuj sobie
Flaczki
Super ale zamalo tych F35. Jak Mon nie kupi F15 to musimy dokupic conajmniei 2/3 eskadry F35