Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Polskie Black Hawki bez szkolenia symulatorowego

S-70i Black Hawk
S-70i Black Hawk używany przez Wojska Specjalne
Autor. MON

Jednostka Wojskowa Nr 2305 (GROM) rozpoczęła w czerwcu postępowanie, które dotyczyło usługi szkolenia symulatorowego dla załóg śmigłowców S-70i/UH-60M/MH-60M Black Hawk. W ubiegłym tygodniu zamawiający unieważnił tą procedurę ze względu brak złożonych ofert.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Zaczynając od początku, ogłoszenie o wszczęciu postępowania przetargowego w sprawie dokonania szkolenia symulatorowego dla załóg śmigłowca S-70i/UH-60M/MH-60M Black Hawk zostało opublikowane 22 czerwca br. na pośrednictwem Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej. Wybór wykonwacy miał zostać dokonany na podstawie najkorzystniejszej oferty, a wartość zamówienia miała wynieść powyżej 428 000 EUR. Szczegółowe finansowania miały zostać określone w Specyfikacji Warunków Zamówienia (SWZ), które miały być przekazane wykonawcom zaproszonym do składania ofert.

Z najnowszego komunikatu wynika, że niestety nie złożono żadnej oferty w przedmiotowym postępowaniu do terminu składania ofert (tj. do dnia 06.10.2022 r. godz. 09:00) i w związku z tym przetarg został unieważniony. Postępowanie ofertowe było prowadzone w formie procedury ograniczonej.

Reklama

Czytaj też

Śmigłowce typu S-70i Black Hawk w wersji do prowadzenia powietrznych operacji specjalnych są używane przez polskie Wojska Specjalne, a konkretnie JW GROM. W 2019 roku zakupiono w zakładach PZL Mielec i dostarczono cztery maszyny, które następnie przeszły doposażenie, w 2021 roku zakupiono cztery kolejne.

Czytaj też

Produkowane w Mielcu maszyny są również oferowane służbom mundurowym. Policja posiada trzy S-70i używane m.in. do wsparcia Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP, podczas gdy w 2021 roku umowę ramową na dostawę do 12 Black Hawków z PZL Mielec dla państwowej służby ratowniczej podpisała Rumunia. Zamówiono sześć maszyn, w tym trzy w wersji morskiej.

Czytaj też

Największym użytkownikiem Black Hawków z Mielca są jednak Filipiny, które zakupiły dla sił zbrojnych najpierw 16 maszyn (kontrakt z 2019 roku, dostawy w latach 2020-2021), a następnie w br. zamówiły 32 kolejne.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. Qba

    A co z symulatorami AW101 i AW149?

    1. tomek czytelnik

      Do aw 149 zamówione są symulatory a do aw 101 to nie wiem ale jak zamówią większą liczbę to pewnie też zamówią jak już nie zamówili

Reklama