Przemysł Zbrojeniowy

Mielec sprzeda Black Hawki do Rumunii

Wizualizacja śmigłowca Black Hawk w barwach rumuńskich służb ratowniczych. Rys. PZL Mielec
Wizualizacja śmigłowca Black Hawk w barwach rumuńskich służb ratowniczych. Rys. PZL Mielec

Rumuńskie media, w tym serwis Economica.net, poinformowały o wygraniu przez należące do firmy Lockheed Martin zakładów PZL Mielec przetargu na śmigłowce dla służb podległych rumuńskiego MSW. Oznacza to, że polska fabryka dostarczy minimum cztery a maksymalnie nawet 12 maszyn do naszego południowego sojusznika.

Ogłoszenie o przetargu Rumuni opublikowali 7 maja 2020 roku, a rozstrzygnięcie przetargu nastąpiło 17 września br. Dotyczył od umowy ramowej, która ma trwać 4 lata. Zgodnie ze wcześniejszymi założeniami technicznymi obejmuje ona maksymalnie 12 maszyn, z czego cztery maszyny mają być przystosowane do działania nad morzem a osiem ma służyć do działania nad lądem. Odbiorcą ma być państwowa służba ratownicza SMURD (Serviciul Mobil de Urgență, Reanimare și Descarcerare). Maszyny mają być zdolne do wykonywania zadań ewakuacji medycznej, poszukiwawczo-ratowniczych a także gaszenia pożarów.

Cały kontrakt ma potencjalną wartość niemal 272,86 mln EUR, jednak zamówienie podstawowe obejmuje cztery śmigłowce o wartości 93,5 mln EUR, a pozostałe będą mogły ewentualnie zostać zakupione później. Oferta Mielca otrzymała w czasie postępowania 97 punktów. Zgodnie z otwartymi na początku tego roku ofertami w tym przetargu, w którym należący do Lockheed Martina zakład rywalizował z Airbus Helicopters i Leonardo.

Reklama
Reklama

Serwis Economica.net powołując się na rumuńskie władze podał zestawienie ofert. Oferta Leonardo obejmowała 12 śmigłowców: 4 morskie i 8 lądowych za 299 mln EUR. Oferowane ceny jednostkowe były następujące:

  • 26,05 mln EUR, bez VAT za morski śmigłowiec
  • 24,35 mln EUR bez VAT za śmigłowiec wielozadaniowy lądowy. 

Airbus Helicopters Romania zobowiązał się do dostarczenia 8 śmigłowców: 3 morskich i 5 lądowych. Oferowane ceny jednostkowe były następujące:

  • 32,99 mln EUR, bez VAT za morski śmigłowiec
  • 31,59 mln EUR bez VAT za lądowy śmigłowiec wielozadaniowy 

Polacy zaproponowali dostarczenie 12 śmigłowców za 272,84 mln EUR: 4 morskie i 8 lądowe. Oferowane ceny jednostkowe były następujące:

  • 22,77 mln EUR, bez VAT za śmigłowiec morski
  • 22,72 mln euro, bez VAT za wielozadaniowy śmigłowiec lądowy.

Polska oferta była więc najtańsza. Skądinąd wiadomo, że obejmowała osiem śmigłowców w wersji cywilnej S-70M i cztery dostosowane do działań morskich. Mielec oferował też współpracę w programie z lokalnymi firmami rumuńskimi w tym firmą Romaero.

Tymczasem oferta Airbusa, dotąd dominującego na rumuńskim rynku i sprzedającego na nim śmigłowce rodziny Puma, została z miejsca odrzucona. Wynikało to z tego, że w celu zmieszczenia się w zakładanych ramach finansowych programu obejmowała ona mniej śmigłowców niż Rumuni wymagali. 

Oferta Leonardo była bardziej konkurencyjna i obecnie Włosi złożyli nawet obecnie odwołanie zarzucając, że nie umożliwiono im dostosować ich ostatecznej oferty finansowej, tak jak ich zdaniem powinno to być w przypadku prowadzenia konkurencyjnej procedury negocjacyjnej.

Program zakupu ciężkich lub średnich śmigłowców wielozadaniowych dla rumuńskiego MSW był prowadzony nie tylko ze środków własnych Rumunii, ale także w ramach europejskiego programu operacyjnego.

Komentarze