Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Mielec z kontraktem na 32 Black Hawki

Filipiński S-70i Black Hawk
Autor. 205th Tactical Helicopter Wing (Public Domain)

Spółka PZL Mielec, należąca do koncernu Sikorsky/Lockheed Martin, podpisała umowę na dostawę 32 śmigłowców S-70i Black Hawk dla sił zbrojnych Filipin. Kontrakt opiewa na 624 mln USD, co jest równowartością nieco ponad 2,5 mld złotych.

Reklama

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jak pisze państwowa agencja PNA, umowa została podpisana przez ministra obrony Filipin Delfina N. Lorenzano oraz prezesa PZL Mielec Janusza Zakręckiego. Dotyczy ona dostawy łącznie 32 śmigłowców S-70i Black Hawk, wraz z pakietem wsparcia logistycznego oraz szkoleniem dla pilotów oraz obsług naziemnych. Kontrakt opiewa na 624 mln USD, co jest równowartością nieco ponad 2,5 mld złotych.

Podpisanie umowy na dostawy Black Hawków na Filipiny
Autor. Ministerstwo obrony FIlipin

Filipiński minister obrony stwierdził, że dostawa 32 nowych Black Hawków, w połączeniu z partią wcześniej zakupionych szesnastu maszyn, pozwoli Manili zastąpić stare śmigłowce UH-1H Huey. Zaznaczył, że śmigłowce z Mielca będą mogły być używane do różnych zadań, w tym do prowadzenia rozpoznania, ale też do walki ze skutkami klęsk żywiołowych.

Reklama

Dodał, iż filipińskie siły powietrzne są bardzo zadowolone z tych maszyn. Black Hawki brały m.in. udział w zwalczaniu skutków tajfunu Odette, w grudniu ubiegłego roku, przewoziły też szczepionki na koronawirusa do trudno dostępnych obszarów. Filipiny zakupiły bowiem w 2019 roku 16 śmigłowców, dostarczonych w latach 2020-2021, jeden z nich rozbił się w czerwcu ub. r. podczas szkolenia do lotów nocnych.

Czytaj też

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, dostawy śmigłowców mają być realizowane w latach 2023-2026, z czego w 2023 roku ma być dostarczonych pięć, w latach 2024 i 2025 po dziesięć maszyn, a w 2026 roku – siedem śmigłowców. Umowa z Filipinami to jeden z największych (jeśli nie największy) kontrakt eksportowy polskiego przemysłu obronnego w ostatnich latach. Jest to duży sukces zakładów PZL Mielec.

W wydanym komunikacie spółka poinformowała, że 32 śmigłowce otrzyma 205. Skrzydło Śmigłowców Taktycznych Filipińskich Sił Powietrznych (jednostka, która już użytkuje Black Hawki). Dostarczane maszyny będą w uniwersalnej konfiguracji użytkowej. Każdy śmigłowiec będzie wyposażony w radar pogodowy, mapę cyfrową, fotele dla żołnierzy w kabinie oraz hak ładunkowy o wadze 9 000 funtów (4 082 kg). Piloci i obsługa naziemna przejdą szkolenie zarówno w USA, jak i na Filipinach. - „Nasi polscy pracownicy są zobowiązani do zbudowania i dostarczenia kolejnej floty 32 śmigłowców Black Hawk zgodnie z harmonogramem, przy wsparciu, które zapewnia, że te wielozadaniowe statki powietrzne będą chronić i ratować życie, służąc Filipinom przez dziesięciolecia" – powiedział Janusz Zakręcki, prezes i dyrektor naczelny PZL Mielec.

Czytaj też

Śmigłowce S-70i Black Hawk są używane także przez polskie Wojska Specjalne (w 2019 roku zakupiono cztery, w 2021 roku – cztery kolejne) oraz Policję (trzy maszyny). W ubiegłym roku umowę ramową na dostawę do 12 Black Hawków z PZL Mielec dla państwowej służby ratowniczej podpisała Rumunia, zamówiono na razie sześć maszyn. To następstwo postępowania konkurencyjnego, w którym obok spółki PZL Mielec uczestniczyły także firmy Airbus i Leonardo.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (6)

 1. LMed

  No cóż, dobrze się sprzedają te Bieda Hawki.

  1. Chyżwar

   Widocznie są interesujące skoro je kupują.

  2. Valdore

   Chyżwar, akurat Filipiny chciały UH-1Y tyle ze przy tym co wyprawia Duterte to szanse na to w Kongresie były zerowe. Na S-70i nie potrzeba zgody Kongresu więc je kupili i im się jako zwykłę transportowce spodobały więc biorą więcej.

 2. JAGODA

  Ło Matko Bosko ! A ja się już przestraszyłam, że to dla nas !

  1. Esteban

   Nie, dla was są ka i mi.

  2. Pucin:)

   @Esteban- dobre - Japoński czołg pływający Type 2 (Ka-Mi)!!!!!!! :) Żartowałem!!!!! :)

 3. PATRIOTA78

  A teraz się nam CARRACALE ODBIJAJA ponownie z PiS? nie wstyd wam teraz

  1. Chyżwar

   Tak z ciekawości za co ma im być wstyd?

  2. Anty 50 C-cali

   A WSTYD TO TAKI POziom. FRANCUZI DOKUPILI....8 ..C-CALI,, "GOLCE", DLA WSPARCIA LINII W MARIGNANE.! NIKOMU NIE UPCHALI KOLEJNEJ, !! CARACAL SPADA NA DRZEWO, PRZEGRYWA-ZNOWU!!! NA LUKRATYWNYM - "JEGO" RYNKU INDO -PACYFIKU.. PATRIOCI DLA . N..KALEDDONII SKIEROWALI "CYWILNE" PUMY W LEASING

  3. Valdore

   Abo panie Chyzwar za to ż PiS uwalił kontrakt na 50 nowoczesnych smigłowców wielozadaniowych , fabrykę w łodzi, fabrykę silników i przekładni w Dęblinie, pełnie praw modernizacyjnych i kompletny serwis w Polsce. Za to kupili 8 gołych S-70i dla specjalsów i 4 AW-101 w [postaci frankensztajna ZOP/SAR. Cos jeszcze?

 4. ggg

  No fajnie. Gratulacje! Notabene, polski MON zawsze z tyłu, zawsze w niedoczasie, zawsze niezorientowany. Teraz będą chcieli koniecznie dostać kolejne BlackHawki, ale trafią na koniec kolejk, bo przecież produkcja zakontraktowana na długi czas. I co teraz Panowie? Było 8 lat żeby się ogarnąć z tym tematem, nieprawdaż?

  1. Darek

   OOOO, to już ,,biedahawk" dobry? Bo do niedawna było utyskiwanie miejscowych znafców i fanbojów, jaki to złom a teraz wajcha w drugą stronę w ,,mózgach" poszła, że na końcu kolejki MON będzie. Macie tak co dnia w głowie, że wstajecie i myśl o 180 stopni?!

  2. Niutek

   Darek. Bieda Hołk, to Bieda Hołk. Nic się nie zmieniło. Tego ptaszka może sobie kupić KAŻDY, nawet ruski satrapa, bo nie potrzeba zielonego światła na zakup z USA. Filipiny chciały takie taksóweczki, to sobie kupiły.

  3. szalony Antek

   Darek, ggg ma absolutną rację więc po co te twoje "mądrości"? Polskie wojsko potrzebuje nowych śmigłowców na wczoraj i wszystko, czy to Caracal czy to S70i, byłoby lepsze od niczego! A tak u nas dalej po staremu, suchy chleb, denaturat i ręka w nocniku.

 5. Chyżwar

  Wypada pogratulować.

 6. RifRaf

  Gratulacje!

Reklama