Reklama

Polski przemysł wznawia produkcję min przeciwpiechotnych

Miny przeciwpiechotne
Miny przeciwpiechotne
Autor. International Committee of the Red Cross (ICRC), Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża

Jak informuje w swoim komunikacie Polska Grupa Militarna S.A., spółka jest gotowa do rozpoczęcia produkcji min przeciwpiechotnych.

Z komunikatu Zarządu Polskiej Grupy Militarnej S.A. wynika, że w należącej do grupy spółce - Zakłady Sprzętu Precyzyjnego Niewiadów sp. z o.o. - podjęto decyzję o ponownym uruchomieniu i rozwinięciu zdolności do wielkoskalowej produkcji min przeciwpiechotnych. Ma to być efekt uchwalenia w czerwcu 2025 r. ustawy w sprawie wypowiedzenia przez Polskę Konwencji ottawskiej. Przypomnijmy, że traktat ten zabrania użycia min przeciwpiechotnych jako środka walki zbrojnej, a także składowania, produkcji i przekazywania min przeciwpiechotnych oraz nakazuje ich zniszczenie. Polska została sygnatariuszem umowy 4 grudnia 1997 roku, ratyfikowała ją jednak dopiero w 2012 roku.

Reklama

ZSP Niewiadów - dokumentacja i infrastruktura

Jak podkreślono, ZSP Niewiadów „dysponuje pełną dokumentacją techniczną oraz infrastrukturą pozwalającą na szybkie uruchomienie procesów produkcyjnych”. Co równie istotne z punktu widzenia zdolności produkcyjnych w zakresie min przeciwpiechotnych, spółka „posiada kompetencje w zakresie przetwarzania materiałów wybuchowych – od prasowania i elaboracji, aż po kompletację i końcowy montaż”. Należy przypomnieć, że w ostatnich latach poczynione zostały inwestycje w niewiadowskich zakładach, mające na celu m.in. zwiększyć zdolności technologiczne w obszarze prefabrykacji materiałów wybuchowych. Jak podaje Zarząd grupy „w ramach strategii rozwoju, ZSP Niewiadów realizuje inwestycję obejmującą budowę nowoczesnej Fabryki Elaboracji oraz utworzenie Polskiego Centrum Prefabrykacji Materiałów Wybuchowych – wyspecjalizowanego w procesach związanych z produkcją min.” Ma to pozwolić na uruchomienie masowej produkcji min przeciwpiechotnych w 2027 roku, z wykorzystaniem technologii elaboracji zalewowej i prasowania materiałów wybuchowych.

Czytaj też

Przypomnijmy, że ZSP Niewiadów obecnie produkuje i dostarcza Siłom Zbrojnym RP środki saperskie w postaci:

  • Uniwersalnych Ładunków Kumulacyjnych (UŁK), wykorzystywanych m.in. do tworzenia ukryć strzeleckich w twardym gruncie oraz niszczenia sprzętu wojskowego;
  • zapalników tarciowo-lontowe ZLT-50 służące do inicjowania ładunków wybuchowych.

Należy ocenić, że podjęcie produkcji min przeciwpiechotnych oraz uzupełnienia zapasów tego typu środków bojowych w zasobach Wojska Polskiego, jest zjawiskiem pozytywnie wpływającym na obronność państwa. Szczególnie krajowe zdolności produkcyjne mają znaczenie dla realizacji takich projektów, jak Tarcza Wschód.

Reklama
WIDEO: Defence24 Days 2024 - Podsumowanie największego forum o bezpieczeństwie
Reklama

Komentarze (4)

  1. Jan322

    Masowa produkcja jak najszybciej i lokalnie. Zaminować CAŁĄ wschodnią granicę, czy nasz baobab k da radę rozrzucać też przeciwpiechotne miny?

    1. radziomb

      Jak zacznie się wojna to babob bedzie szybko zniszczony. Miny trzeba ułozyć wczesniej. a potem jak sie rozpoczenie wojna.. szybko bydować 2 i 3 linia obrony na zagrożonych kierunkach

    2. Jan322

      Właśnie, a jak szybko układać miny? Czy mamy jakiś inny sposób niż owym baobabem?

  2. Starszy Nadszyszkownik Sztabowy

    W taki trend wpisywałaby się produkcja automatycznego działka wartowniczego - odpowiednika Samsung Techwin SGR-A1, tylko na zdalnie sterowanym podwoziu, może od Łukasiewicza. Na czas pokoju zapewniłby obserwację, a w razie wojny eksterminację siły żywej przeciwnika z możliwością takiego zabijania żołnierzy przeciwnika, by skierować jego oddział w określonym kierunku.

    1. radziomb

      Izrael miał fajne kamery które obserwowały Strefę gazy- drony fpv kamikadze rozwalily je w 5 minut. Założe sie że podobnie bedzie z tym działkiem. No chyba że jakoś bedzie zamaskowane.

    2. Grom2137

      @radziomb nie wiem czy o tym wiesz ale działko to działko. W przeciwieństwie do kamery potrafi strzelać do celów

  3. Zam Bruder

    Jeżeli "tarcza" ma faktycznie kanalizować ruchy ew. agresora a nie być li tylko propagandowym humbukiem, to możliwość naszpikowania tej lini przeciwpiechotną i narzutową miną jest po prostu warunkiem jej sensowności. Inaczej się nie da a potencjalny przeciwnik nic sobie z naszego trwania w umowach minionej epoki nie będzie robił.

    1. Tomek72

      dokładnie tak samo uważam - co więcej nie wiem jak szeroki ma być "pas tarczy wschód", ale wydaje mi się, że to powinno być coś na wzór tego jak kiedyś wyglądała granica pomiędzy RFN a NRD czy jak obecnie wygląda granica pomiędzy Koreą Płn (KRLD ) a Koreą Płd (Republika Korei)

  4. MiP

    I wzorowo :)

Reklama