Reklama

Miny wracają do gry? Sejm za wypowiedzeniem konwencji

Autor. Dmitry Shamis/Unsplash

Sejm uchwalił w środę wieczorem ustawę o wypowiedzeniu konwencji ottawskiej zabraniającej użycia min przeciwpiechotnych. „Za” zagłosowało 413 posłów, przeciwko - 15, a trzech wstrzymało się od głosu.

Reklama

Ustawa trafi teraz pod obrady Senatu.

Rządowy projekt ustawy o wypowiedzeniu konwencji ottawskiej zabraniającej użycia min przeciwpiechotnych jako środka walki zbrojnej, a także składowania, produkcji i przekazywania min przeciwpiechotnych oraz nakazującej ich zniszczenie - trafił do Sejmu w maju.

Przed środowym głosowaniem głos zabrał wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, który mówił m.in., że wycofanie się z konwencji ottawskiej jest kluczowe dla bezpieczeństwa w regionie. Jak zaznaczył, inicjatywa o rezygnacji z konwencji powstała na wniosek Polski oraz partnerów z krajów bałtyckich i Finlandii.

Polska nie może być objęta żadnym gorsetem uniemożliwiającym obronę naszej ojczyzny
Szef MON

Konwencja ottawska zabrania użycia min przeciwpiechotnych jako środka walki zbrojnej, a także składowania, produkcji i przekazywania min przeciwpiechotnych oraz nakazuje ich zniszczenie. Polska została sygnatariuszem umowy 4 grudnia 1997 roku, ratyfikowała ją jednak dopiero w 2012 roku.

W połowie marca wypowiedzenie konwencji rekomendowali ministrowie obrony Polski, Estonii, Łotwy i Litwy. Szefowie resortów obrony argumentowali, że od czasu ratyfikowania konwencji „sytuacja bezpieczeństwa w naszym regionie uległa zasadniczemu pogorszeniu”.

Czytaj też

W ubiegły czwartek o wypowiedzeniu konwencji ottawskiej zdecydował parlament Finlandii. Wcześniej na taki krok zdecydowały się kraje bałtyckie.

Czytaj też

Konwencja ottawska zakazuje użycia, składowania, produkcji oraz przekazywania min przeciwpiechotnych, a także nakłada obowiązek ich zniszczenia. Konwencja została spisana w 1997 roku podczas konferencji dyplomatycznej w sprawie całkowitego zakazu stosowania min przeciwpiechotnych. W życie weszła w 1999 roku. Polska została sygnatariuszem umowy 4 grudnia 1997 roku, ratyfikowała ją jednak dopiero w 2012 roku.

Źródło:PAP
WIDEO: Defence24 Days 2024 - Podsumowanie największego forum o bezpieczeństwie
Reklama

Komentarze (1)

  1. radziomb

    A co z granicą z Litwą? Założę się ze ze względów politycznych nie zostanie zaminowana i ufortyfikowana i jak USA będą walczyć kiedyś z Chinami (odpukać) to właśnie tamtędy Ruscy wejdą do Polski bo czemu by nie? Nałożymy na nich kolejne sankcje ?Już się nie da. Poza tym oni mają atomówkę. Podobnie jak Hitler wszedł do Francji przez Belgie.

Reklama