Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

W Niewiadowie będą produkować amunicję 155 mm

amunicja 155 mm, niewiadów, produkcja amunicji, artyleria
Wizualizacjia zakładu produkcyjnego Grupy Niewiadów.
Autor. Grupa Niewiadów

W dniu 29 sierpnia 2024 r. na terenie zakładów ZSP Niewiadów należących do Grupy Niewiadów odbyła się konferencja prasowa, poświęcona realizacji planu budowy fabryki amunicji wielkokalibrowej.

Podczas konferencji zaprezentowano krótką historię zakładów w Niewiadowie, aktualną działalność oraz dotychczasowe postępy jakie Grupa Niewiadów dokonała w ostatnich latach w zakresie rozwoju produkcji środków bojowych na terenie dawnej fabryki w Niewiadowie, ze szczególnym uwzględnieniem prac związanych z planami rozpoczęcia produkcji amunicji kalibru 155 mm.

Reklama

Prezes niewiadowskich zakładów przedstawił posiadaną infrastrukturę, oraz dotychczasowy stan prac dostosowujących tereny dawnych fabryk, magazynów i poligonu w Niewiadowie, do rozpoczęcia produkcji seryjnej amunicji. Zgromadzeni goście mogli zobaczyć jak niszczejąca przez lata, dawna fabryka zmienia się w nowoczesny zakład produkcyjno-badawczy. Zaprezentowano także plan dalszych działań, które docelowo doprowadzą do rozpoczęcia przez Grupę Niewiadów produkcji tak potrzebnej Wojsku Polskiemu, ale także zagranicznym odbiorcom amunicji.

Naszym głównym celem na najbliższe lata jest uruchomienie produkcji amunicji artyleryjskiej w tym amunicji 155 mm. Od dwóch lat podejmujemy działalności inwestycyjne mające na celu uruchomienie nowego zakładu produkcyjnego. Jesteśmy w trakcie rozbudowy i remontów bazy magazynowej a także Ośrodka Badawczo Rozwojowego.
Grzegorz Niedzielski, prezes Grupy Niewiadów S.A.

Czytaj też

Według przedstawionych przez prezesa Niedzielskiego planów w ciągu 20 miesięcy ma zostać uruchomiona produkcja pocisku w zespole. W pierwszym etapie ma to być uruchomienie trzech linii do elaboracji materiałem wybuchowym korpusów pocisków pozyskiwanych z zewnątrz. Produkcja własnych korpusów ma ruszyć w drugim etapie, po okresie około roku. Zdolności produkcyjne zostały określone przez prezesa Niedzielskiego na poziomie 180 000 sztuk rocznie przy całkowitym zabezpieczeniu stref ochronnych, zdolności magazynowych czy też, co jest niezmiernie istotne, wysoko wykwalifikowanych kadr inżynieryjnych. W przedsięwzięciu planowane jest również uruchomienie wytapianie trotylu i linii do produkcji opakowań.

„Wszystkie te zadania zrealizujemy na zmodernizowanej, będącej w posiadaniu Spółki infrastrukturze. Zapalniki jak i ładunki będziemy pozyskiwali z zewnątrz na mocy zawartych umów. Docelowo planujemy też uruchomić produkcję zapalników. Trwają już prace nad uruchomieniem produkcji naszego wyrobu, które powinny zostać zakończone w okresie dwóch lat” - podkreślił prezes Niedzielski.

Reklama

Rozpoczęte zostały także prace nad własną, polską dokumentacją techniczną amunicji 155 mm. W Wojskowym Instytucie Technicznym Uzbrojenia Zielonka odbyła się konferencja poświęcona opracowaniu i wdrożeniu do produkcji nowej polskiej amunicji 155 mm, przeznaczonej do strzelania z AHS Krab i K9 Thunder.

„Dostrzegając rosnące zapotrzebowanie na dostawy amunicji 155 mm do polskiej armii, Grupa Niewiadów S.A. podjęła się roli gospodarza konferencji z udziałem zagranicznych podmiotów przemysłowych, mających doświadczenie w produkcji komponentów amunicji artyleryjskiej oraz instytutów naukowo-badawczych tj. WITU i Bofors Test Center a także przedstawicieli Grupy PGZ.” - prezes Grupy Niewiadów

Wizualizacja odbudowanej bocznicy kolejowej wraz z magazynami.
Wizualizacja odbudowanej bocznicy kolejowej wraz z magazynami.
Autor. Grupa Niewiadów

Jak dodaje prezes Niedzielski: „Celem tego spotkania było zainicjowanie procesu projektowania oraz wdrożenia do produkcji nowej amunicji 155 mm. Planujemy zawiązanie Konsorcjum podmiotów polskich i zagranicznych, które będą docelowo produkowały amunicję przeznaczoną do strzelania z AHS Krab i K9 Thunder. Głównym założeniem projektu jest opracowanie własnej konstrukcji wyrobu co pozwoli samodzielnie produkować w Polsce, kompletną amunicję oraz swobodnie rozwijać ją do kolejnych wersji. Posiadanie własnej polskiej konstrukcji jest kluczowe dla wielkoskalowej produkcji, którą Grupa Niewiadów S.A. planuje w najbliższych latach ulokować w swoich zakładach, pozwoli też uniknąć ograniczeń jakie zwykle nakładane są podczas tzw. transferu technologii w drodze zakupu licencji.”

Reklama

Inicjatywę Grupy Niewiadów należy oceniać pozytywnie, zapotrzebowanie na amunicję jest ogromne, nie tylko w Wojsku Polskim, ale także wśród innych państw sojuszniczych. Oczywiście przygotowanie linii produkcyjnych i samych budynków wymaga środków finansowych oraz czasu, ale już teraz widać pozytywne efekty prac prowadzonych przez Grupę Niewiadów w postaci wyremontowanych pięciu z siedmiu magazynów amunicji.

Wyremontowane magazyny w Niewiadowie.
Wyremontowane magazyny w Niewiadowie.
Autor. Grupa Niewiadów

Inne podjęte działania to choćby zakup działa balistycznego kalibru 155 mm z lufą długości 52 kalibrów, które pozwoli na prowadzenie badań amunicji oraz umożliwi Grupie Niewiadów rozwój swoich produktów. Do podobnych celów zostaną wykorzystane inne działa oraz pojazdy (np. przeciwlotniczy zestaw lotniczy Cheetah PRTL będący wersją niemieckiego Flakpanzer Gepard), którymi Grupa Niewiadów dysponuje.

Warto także zwrócić uwagę, że na terenie zakładów znajduje się bocznica kolejowa. Trwają prace nad jej renowacją i modernizacją, co pozwoli na sprawne przekazywanie amunicji Wojsku Polskiemu oraz innym klientom. Dzięki podjętym inwestycjom na terenie zakładów będzie możliwe przechowywanie do 1 100 000 kg TNT.

Pozostaje trzymać kciuki za wszystkie podmioty polskiego przemysłu obronnego, aby poczynione działania i inwestycje zaowocowały produkcją amunicji różnych typów na odpowiednim poziomie, nie tylko w kalibrze 155 mm, co pozwoli zabezpieczyć potrzeby Sił Zbrojnych RP, a w dalszej perspektywie także zdolności eksportowe rodzimego przemysłu.

Reklama

Komentarze (3)

  1. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

    Pan Prezes ani słowem się nie zająknął na temat produkcji amunicji PRECYZYJNEJ - czyli naszego Szczerbca - gotowego od roku do produkcji. A ten pocisk powinien stanowić min 95 % produkcji amunicji 155 mm. Jeden Szczerbiec na dalszych dystansach zastępuje min 50 pocisków niekierowanych. Od razu kontruję dyżurne trolle z ich ćwierćprawdami - przy produkcji WIELKOSERYJNEJ koszty jednostkowe spadają o półtorej rzędu wielkości. Przy produkcji 170 tys Szczerbców rocznie - byłby to odpowiednik 8,5 mln [słownie: osiem i pół miliona] pocisków niekierowanych rocznie. Czyli zapewnienie dziennego zużycia amunicji 155 mm na poziomie ekwiwalentu ponad 23 tys pocisków niekierowanych. Bo na razie produkcja 180 tys pocisków rocznie - niekierowanych - oznacza ca 500 pocisków dziennie. Czyli NIC - bo Ukraińcy zużywają dziennie ca 15 tys pocisków niekierowanych, a Rosjanie ca 45 tys pocisków niekierowanych DZIENNIE.

  2. Wuc Naczelny

    Czy plany nowych budynków już wysłano dla konsultacji do GRU?

  3. Sierżant (starszy)

    Okazuje się że jednak można bez szwindli.

Reklama