Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Pierwszy kadłub australijskiego Loyal Wingmana

Fot. Boeing
Fot. Boeing

Jak poinformowała firma Boeing, jej zespół zakończył w Australii montaż konstrukcji kadłuba dla pierwszej maszyny Loyal Wingman. Samolot jest jednym z trzech prototypów, które zostaną opracowane w ramach programu Loyal Wingman - Advanced Development Program we współpracy z Royal Australian Air Force (RAAF).

„To ważne osiągnięcie dla całego programu rozwojowego oraz dla australijskiego przemysłu lotniczego, ponieważ rozwijamy produkcję pierwszego od ponad 50 lat samolotu wojskowego, który zostanie opracowany w Australii” – powiedział dr Shane Arnott, dyrektor programowy, Boeing Airpower Teaming System (ATS).

Wykorzystując inżynierię cyfrową i zaawansowane materiały kompozytowe, australijski zespół osiągnął zakładane cele w zakresie kosztów i sprawności samolotów o długości 38 stóp (11,7 metra), które zostały zaprojektowane z myślą o wykorzystaniu sztucznej inteligencji do współpracy z innymi załogowymi i bezzałogowymi platformami.

„Współpraca z Boeingiem jest nam potrzebna nie tylko, żeby zrozumieć konsekwencje operacyjne związane z wykorzystaniem tego typu maszyn, ale też czyni z nas klienta, który już teraz przezornie rozważa możliwości współpracy maszyn załogowych i bezzałogowych w nadchodzącej dekadzie” – powiedział Air Commodore Darren Goldie, dyrektor generalny RAAF ds. zdolności bojowych. „Projekt Boeinga rozwija się bardzo dobrze, a my czekamy na finalny produkt w nadchodzących miesiącach.”

Arnott podkreślił, że udział australijskiego przemysłu był kluczowy dla szybkiego rozwoju programu, a grupa 16 podmiotów przemysłowych z Australii dokonała ważnych dostaw, w tym:

 • BAE Systems Australia, które dostarczyło zestawy komponentów, w tym komputery kontroli lotów i sprzęt nawigacyjny;
 • RUAG Australia, które dostarczyło system podwozia;
 • Ferra Engineering, które dostarczyło komponenty do maszyn precyzyjnych i podzespoły do obsługi programu;
 • AME Systems, który dostarczył wiązki przewodów do obsługi pojazdu.

Pierwszy prototyp Loyal Wingmana dostarczy wnioski niezbędne do produkcji systemu ATS, który Boeing Australia będzie oferować na globalnym rynku obronnym. Klienci będą mogli dostosowywać czujniki i systemy zamontowane na platformie ATS w oparciu o własne cele obronne i przemysłowe.

Kolejnym ważnym etapem będzie przeniesienie kadłuba maszyny z instalacji montażowych i postawienie jej na własnym podwoziu, aby kontynuować montaż i testy funkcjonalne. Samolot ma odbyć swój pierwszy lot w tym roku.

Reklama

Komentarze (4)

 1. dropik

  ale jak to? minister wszak obiecał że to myyyy tego wingmana , razem z Amerykanami...

  1. Obiecywał?

  2. rED

   No właśnie

  3. Alternatywny Fun fana fanów fana Daviena

   dropik To jest australijski wingman ciamajdo, a poza tym US i Australia mają swoje osobne NATO więc są bardzo bliskimi współpracownikami wojskowymi.

 2. asd

  Faktycznie, jak w mordę strzelił zaprojektowany w Australii...:D

 3. Laara

  A u nas będzie studium analityczno-koncepcyjne przez następne 10 lat i jak zwykle nic z tego nie będzie poza obietnicami i ogromnymi kosztami podniesionymi na partyjnych "specjalistów"

  1. Rex

   O F-35 też pewnie pisałeś, że nigdy nie kupimy i tylko będą obietnice i analizy :)

 4. T7g

  A tymczasem w Rosji...

Reklama