Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Pierwsze w historii posiedzenie Rady Naukowo – Przemysłowej przy MON

Fot. chor. Artur Zakrzewski (DPI MON)
Fot. chor. Artur Zakrzewski (DPI MON)

Sekretarz stanu w MON Czesław Mroczek wziął udział w inauguracyjnym posiedzeniu Rady Naukowo – Przemysłowej, działającej przy Ministerstwie Obrony Narodowej.

Pierwsze spotkanie przedstawicieli wojska, przemysłu i nauki zrzeszonych w ramach Rady odbyło się 16 września br. w Warszawie. Sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Czesław Mroczek i przewodniczący Rady gen. bryg. prof. Zygmunt Mierczyk wręczyli nominacje trzydziestu członkom rady.

Aby zapewnić Siłom Zbrojnym RP nowoczesne wyposażenie, spełniające najwyższe światowe standardy, bo takich dzisiaj potrzebujemy, konieczne jest zaangażowanie środowiska naukowego i przemysłowego

Sekretarz stanu w MON Czesław Mroczek.

W Radzie Naukowo – Przemysłowej zasiedli między innymi przedstawiciele branży zbrojeniowej, Polskiej Akademii Nauk, cywilnych i wojskowych instytutów badawczych, uczelni wojskowych oraz rektorzy uczelni technicznych. Członkowie powoływani są na czteroletnie kadencje przez sekretarza stanu w MON na wniosek przewodniczącego.

Rada to forum wymiany informacji pomiędzy przemysłem, instytutami badawczymi, i polską nauką.

gen. bryg. prof. Zygmunt Mierczyk, przewodniczący Rady

Rada Naukowo Przemysłowa będzie odpowiedzialna między innymi za przygotowywanie ekspertyz naukowych, opinii odnośnie zasadności uruchamiania projektów rozwojowych i programów strategicznych z udziałem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowego Centrum Nauki, a także opiniowanie działań podejmowanych przez Europejską Agencję Obrony (EDA) w zakresie prac naukowo – badawczych i rozwojowych.

Rada będzie również badać koncepcje wykorzystania uruchomionych wcześniej programów strategicznych i prac rozwojowych. W najbliższym czasie zajmie się ona między innymi programem budowy systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej dla Wojska Polskiego.

MON

  • MON
Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (15)

  1. NATO

    NO Action Talk Only

  2. pytajnik

    W trybie natychmiastowym powinni zbudować instytut naukowy dotyczący broni rakietowej gdyż ona stanowi dzisiaj głowny czynik walki , oraz instytut nowoczesnych technologii administracje z komputeryzować a całą siłe skierować na badania i opracowanie technologi rakietowych satelitarnych lotniczych itp. , oczywiście ten instytut musiał być pilnie strzeżony , D24 pisał o zmarnowaniu 10 mld zl wywalamy kolejne miliony na zakup obcych technologi dlaczego nie dać porządnej pracy polskim inżynierom???

  3. jagen

    Jest jedna pilna sprawa, którą należy się bezwzględnie zająć. Fakty: Irak-USA: Podczas wojny irackiej USA otworzyło puszkę pandory i zaczęło stosować bronie psychologiczne do tego stopnia, że ponad 70 procent załóg irackich czołgów opuściło swoje maszyny. Zaledwie 25% wszystkich maszyn zostało wyłączonych z walki w sposób tradycyjny. Ukraina-Rosja: Dzisiaj porzucanie maszyn przez Ukraińców w tak niespotykanym stopniu jest ewidentną oznaką, iż również Rosja stosuje bronie psychologiczne. Zapewne - jednym ze sposobów - o czym pisał Col. T.Bearden, bazuje na opromieniowywaniu pojazdów falami mikrofalowymi modulowanymi mową lub dźwiękami spoza zakresu słyszalnego - wywołującymi strach lub spadek morale. Przypomnę, że metody tej użyło kiedyś ZSRR na ambasadzie amerykańskiej - początkowo w celach podsłuchowych, później w celu wywołania dyskomfortu i wprogramowywania strachu na konkretne bodźce. Zadaniem polskiego wywiadu i wojska staje się zatem szybkie opracowanie systemu wykrywania i ekranowania przed "promieniami paniki". Na niewiele się zdadzą wszystkie te drogie zabawki, jeśli nie będzie w nich ludzi, bo właśnie uciekli.

  4. jacuś

    zanim ta rada przygotuje jakiekolwiek expertyzy to do Warszawy wjedzie Władimir Władimirowicz na czołgu !

  5. podatnik

    Rada Naukowo – Przemysłowa przy MON: czy zasiadanie w tym sowiecie jest społeczne, czyli darmowe, czy to jest kolejna wysokopłatna koryciarnia dla swojaków, gdzie bierze się ciężką kasę za pierdzenie w stołek raz w miesiącu przy ciastku i kawie?

  6. Michał

    "Aby zapewnić Siłom Zbrojnym RP nowoczesne wyposażenie, spełniające najwyższe światowe standardy..." - wynika z tego że ambicja rady jest gonić świat a nie tworzyć zupełnie nowe, innowacyjne rozwiązania. Bez sensu. Myślę, że do tej rady powinni zostać powołani młodzi ludzie którzy maja większe ambicje niż tylko upewniać się że nie jest się za daleko w tyle. Masakra.

  7. Ngwebe

    Fantastycznie. Fantastyczne grono fantastycznych fachowców. Opinii użytkownika przy zakupie sprzętu nadal nikt jednak nie bierze pod uwagę...

  8. cerg

    Czy znany aferzysta, hamulcowyrozwoju polskiego przemysłu obronnego i szkodnik, wielki ekspert niejaki generał Skrzypczak też był? Bo ostatnio strach otwierać nawet lodówkę, żeby nie wyszedł z niej ten skompromitowany jegomość ze swoimi "mądrościami".

  9. Eldon

    Wygląda na to że zaczynamy się zbroić i modernizować o kilka lat za późno. W 1939 r. też mieliśmy trochę nowoczesnych konstrukcji sprzętu wojskowego, w tym samolotów, ale niestety niezdążyliśmy ich wyprodukować na większą skalę, Oby się to nie powtórzyło.

  10. Marcin

    Czy to aby nie spowolni modernizacji???? Rozumiem, że Panowie/Panie działają tam społecznie....chyba, że to kolejne darmozjady.

  11. Willgraf

    czy ja dobrze widzę w prawym rogu pana ABW ERA ? a co on tam robi ?

  12. Wojmił

    plany połączenia spółek zbrojeniowych przekształcenia prawne i kapitałowe dialogi techniczne przetargi całe to gadanie puste na maksa.... czas ucieka a ci biorą kasę za gadanie... a potem jak zwykle - nie wykorzystana kasa na uzbrojenie przepada a Polska nadal rozbrojona...

  13. ziom

    W tej informacji zabrakło kluczowych szczegółów: - czy z ramienia przemysłu do owej rady zostały dopuszczone podmioty zagraniczne, np. unijne? Czy polski podatnik będzie finansował im ułatwienia w zdobywaniu kontraktów od polskiego wojska, utrzymywanego wyłącznie przez polskich podatników?

  14. prześmiewca

    I jacy to "naukowcy" będą działać na rzecz obronności? Prof. Środa? Prof. Niesiołowski? Prof. Koziej? Prof. Kolarska-Bobińska? Ile patentów zgłoszono w 2011 w Polsce? 8?

  15. Sekretarz

    Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy krok do przodu!

Reklama