Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Pierwsze szwajcarskie Leopardy 2 dotarły do Niemiec

Ex-szwacjarskie Pz 87 (Leopard 2A4) w drodze do Niemiec po odkupieniu ich przez Rheinmetall.
Ex-szwacjarskie Pz 87 (Leopard 2A4) w drodze do Niemiec po odkupieniu ich przez Rheinmetall.
Autor. VBS - DDPS/X

Szwajcarski Federalny Departament Obrony, Ochrony Ludności i Sportu poinformował, że pierwsze dziewięć z 25 czołgów Panzer 87 (szwajcarskie Leopardy 2A4) zostało dostarczonych do Niemiec. Pojazdy te w zeszłym roku zostały sprzedane z nadwyżek sprzętowych szwajcarskiej armii niemieckiemu koncernowi Rheinmetall.

Szwajcarska Rada Federalna pod koniec listopada zatwierdziła sprzedaż 25 wycofanych z tamtejszych sił zbrojnych czołgów Panzer 87 (wariant Leoparda 2A4) do Niemiec, ale z zastrzeżeniem, że nie mogą one trafić na Ukrainę. Tym samym zakończyło to trwającą od marca zeszłego roku procedurę pozyskania ich przez niemiecki koncern Rheinmetall. Same czołgi zostały wycofane oficjalnie z użycia pod koniec wiosny zeszłego roku. Teraz pierwsze z nich dostały już dostarczone do kraju docelowego w liczbie dziewięciu egzemplarzy za pomocą kolei. Jak widzimy na zdjęciach poniżej, same pojazdy z zewnątrz wydają się nie być w najgorszym stanie, pytanie oczywiście jaki jest ich stan techniczny, w tym sprawność wyposażenia i uzbrojenia.

Reklama

Nie wiadomo, w jaki sposób maszyny te zostaną później wykorzystane. Mogą stać się źródłem części zamiennych lub zostać poddane remontowi tudzież przebudowie na warianty specjalistyczne, np. wozy zabezpieczenia technicznego. Po ewentualnym przywróceniu do sprawności zainteresowanych nimi będzie wiele państw, które byłyby skore do wsparcia lub wymiany obecnego sprzętu (przychodzą na myśl Cypr, Grecja i Słowacja). Możliwe, że będą one wykorzystane w ramach programu Ringtausch jako opcja barterowa dla krajów chcących przekazać poradzieckie czołgi Ukrainie jak np. Słowenia czy Chorwacja swoje M-84.

Czytaj też

Siły Zbrojne Szwajcarii posiadają około 230 czołgów Panzer 87 i 87 WE. W czynnej służbie pozostają 134 egzemplarze w zmodernizowanym wariancie 87 WE. Pozostałe 96 od wielu lat znajduje się w rezerwie sprzętowej jako maszyny przewidziane do rozwinięcia mobilizacyjnego lub jako zapas części zamiennych. Zważywszy często spotykaną w wielu zachodnich armiach praktykę, można przypuszczać, że wozy te są w kiepskiej kondycji technicznej i brakuje w nich podzespołów, które posłużyły do remontów maszyn pozostających w służbie. Najpewniej nabyte przez Berlin pojazdy będą potrzebowały sporo czasu na przywrócenie do sprawności, jeżeli takie będzie ich przeznaczenie.

Reklama
Ex-szwajcarskie Panzer 87 w drodze do Niemiec.
Ex-szwajcarskie Panzer 87 w drodze do Niemiec.
Autor. VBS - DDPS/X
Reklama
Ex-szwajcarskie Pz 87 (Leopard 2A4) w drodze do Niemiec.
Ex-szwajcarskie Pz 87 (Leopard 2A4) w drodze do Niemiec.
Autor. VBS - DDPS/X

Leopard 2A4 to niemiecki czołg podstawowy produkowany od 1985 roku. Jest ostatnią wersją Leoparda 2 wdrożoną w czasie zimnej wojny. Uzbrojenie główne stanowi gładkolufowa armata Rh-120 L/44 kalibru 120 mm. Zapas amunicji wynosi 42 naboje. Sprzężono z nią uniwersalny karabin maszynowy MG3 kal. 7,62 mm, kolejny karabin umieszczono na stropie wieży. Jednostkę napędową stanowi 12-cylindrowy silnik wysokoprężny MTU MB 873 Ka-501 o mocy 1500 KM, który połączono z przekładnią Renk HSWL 354. Czołg może rozpędzić się do 68 km/h, jadąc do przodu, lub do 31 km/h, gdy porusza się na biegu wstecznym. W RFN do wersji 2A4 zmodernizowano wszystkie wcześniejsze warianty Leoparda 2 (A0-A3). Szwajcarii udzielono licencji na produkcję tych maszyn pod nazwą Panzer 87.

Czytaj też

Szwajcarski Leopard 2A4 (Panzer 87).
Szwajcarski Leopard 2A4 (Panzer 87).
Autor. VBS/DDPS/Wikipedia
Reklama
Reklama

Komentarze (4)

  1. Zygazyg

    Ciekawe to zdjęcie z tym ustojstwem od tyłu , wygląda jak tłumiki? Cicho chodzące czołgi aby nie powodowały lawin a Alpach?

  2. Dudley

    Mogłyby uzupełnić nasze stany, po przekazanych Leo Ukrainie. My i tak musimy przeprowadzić remont.

  3. Tani2

    O takie ciekawostki te licencyjne to 70% powstało w Szwajcarii a 30% import podzespołów z Niemiec. Są odp 5 serii dla Niemiec. Szwajcarzy zabronili przekazania ich Ukrainie. Pisze się że pòjdą dla Słowenii za M-84.

    1. ruffii

      Nawet ciekawe.

  4. TIGER

    Polska - kraj frontowy - rezerwy nie jest ciekawie Szwajcaria- kraj neutralny i otoczony przez kraje przyjazne - kilkaset tysięcy rezerwistów Tak samo było z Finlandią lub Szwecją przed NATO