Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Pierwsze strzelania pocisków APKWS z wyrzutni lądowej

Fot. BAE Systems
Fot. BAE Systems

Jak poinformował koncern BAE Systems, przeprowadzono pierwsze strzelania kierowanych pocisków rakietowych naprowadzanych na wiązkę lasera APKWS (Advanced Precision Kill Weapon System) z wykorzystaniem wyrzutni naziemnej. Próba zakończyła się pełnym sukcesem.

Testy pocisku rakietowego APKWS wystrzeliwanego z wyrzutni naziemnej zostały przeprowadzone przez BAE Systems na należącym do U.S. Army poligonie Yuma Proving Ground należacym w stanie Arizona w USA, we współpracy z U.S. Navy i spółka Arnold Defence (lokalnym producentem wyrzutni rakietowych). Do prób wykorzystana została lekka wyrzutnia rakiet FLETCHER, która jest przystosowana do wystrzeliwania pocisków rakietowych Hydra 70 i pochodnych kal. 70 mm. Wcześniej pociski tego typu były już wielokrotnie wystrzeliwane z maszyn bojowych, takich jak samoloty i śmigłowce, w tym również w warunkach bojowych.

Według deklaracji producenta testy miały zakończyć się całkowitym sukcesem i spełnieniem założonych wymagań. Koncepcja lądowej wersji systemu APKWS ma opierać się na filozofii elastyczności w celu zapewnienia żołnierzom wojsk lądowych zdolności do precyzyjnego uderzenia celami na większym dystansie niż zasięg broni strzeleckiej i bez potrzeby wykorzystania wsparcia lotniczego, a jednocześnie spoza zasięgu środków obrony przeciwnika. - Wzrasta zapotrzebowanie na amunicję precyzyjną ziemia-ziemia dla małych oddziałów lądowych, która zapewnia bezpieczny dystans poza zasięgu środków obrony przeciwnika. Ściśle współpracujemy z naszym klientem i partnerami, aby zapewnić tę zdolność - powiedział dyrektor działu systemów precyzyjnego kierowania i rozpoznania w BAE Systems Greg Procopio.

Wystrzeliwane z wyrzutni lądowych pociski APKWS mają w przyszłości pozwolić na zapewnienie precyzyjnego wsparcia ogniowego żołnierzom w prowadzonych przez nich działaniach bojowych. Jednocześnie dzięki niewielkiej masie i rozmiarach, możliwe jest osadzenie wyrzutni rakietowych uzbrojonych w te pociski na lekkich pojazdach taktycznych czy zdalnie sterowanych modułach uzbrojenia, co rozszerza zakres potencjalnych nośników i możliwości ich wykorzystania w pododdziałach wojsk lądowych.

Zaprojektowaliśmy FLETCHER specjalnie jako wyrzutnię naziemną dla precyzyjnych rakiet kierowanych kalibru 70 mm. Wystrzeliwane z FLETCHER rakiety APKWS umożliwiają użytkownikom wojskowym zwalczanie celów nie tylko ze statków powietrznych. Przewidujemy, że w przyszłości FLETCHER będzie montowany na wszystkich nosicielach, od ciężarówek i pojazdów gąsienicowych aż po okręty.

- prezes i dyrektor generalny Arnold Defense Jim Hager

AGR-20A APKWS to system kierowanych pocisków rakietowych naprowadzanych na wiązkę lasera kal. 70 mm oparty na niekierowanych pociskach rakietowych Hydra 70. System ten został opracowany dla bojowych statków powietrznych w celu uzupełnienia luki pomiędzy systemem Hydra 70, a AGM-114 Hellfire. Pociski te trafiły już na uzbrojenie U.S. Navy, U.S. Marine Corps, U.S. Air Force i U.S. Army, gdzie są wykorzystywane przez różnego rodzaju samoloty i śmigłowce bojowe, a potencjalny zakup tych systemów przez odbiorców eksportowych jest możliwy w ramach programu Foreign Military Sales (FMS).

Reklama

Komentarze (3)

  1. df

    Może warto napisać o szczodrych "efektach" amerykańskiego offsetu F16 bo jednym z nich był transfer technologii kierowanych rakiet 70mm. Efekt był taki że realizację offsetu Amerykanie zlecili stronie trzeciej a ta nie kwapiła się z transferem technologii. Efekt jest taki że po kilkunastu latach transferu technologii Mesko produkuje rakiety ... niekierowane a zdolności do naprowadzania rakiet musiało i musi wypracowywać własnymi siłami.

    1. Davien

      Df, po pierwsze licencja na Hydry jest z NAMMO, po drugie LM nie bierze w tym udziału, a APWKS jest produkcji BAE Systems, po trzecie w 2003r to nei było jeszce tego systemu, no chyba ze chciałes wadliwy i wyrzucony na śmietnik historii system z GE. Pierwsze APWKS to rok 2012, cos chyba nie tak z datami:)

    2. df

      Piszesz o NPR70 ? dostaliśmy technologię prostego mechanicznego zapalnika a Kongsberg nie zbudował dla nas półaktywnej głowicy ze sterowaniem. Gamrat zrobił za to paliwa i tyle. Naprowadzanie i sterowanie musimy zrobić sobie sami mimo że z tego co wiem (może wiem coś źle !) to pewne elementy offsetu były ustalane po zakupie i miano nam pomóc w budowie kierowanej rakiety 70mm. Możliwe jednak że zmieniono plany w obliczu zakupu NSM. Generalnie wyszło na plus bo sami zyskamy kompetencje ale przyznasz że offset za F16 okazał się wyjątkowo mizerny :)

    3. Davien

      Df, po pierwsze w 2003r nie istniał żaden APWKS czy inny DAGR, to akurat pózneijsze projekty. A NPR70 to licencja z NAMMO na pociski 70mm Hydra i chciałbym ci pzypomniec ze NAMMO wtedy nie miało i nie ma do tej pory czegos takiego jak piszesz. Natomiast NSM to zupełnei inna klasa uzbrojenia niz proste pociski 70mm o zasiegu do 8km. A offset za F-16 wyszedł jak wyszedł, natomiast wtedy Polska zwyczajnie nei miała jak spozytkowac czegos bardziej zaawansowanego. Aha Paliwo do NLPR70 wg Mesko jest ich produkcji paliwem dwubazowym( żródło Mesko SA)

  2. Hurra

    Już w styczniu 2015 na Def24 był artykuł o testowaniu na Głuszcach 70mm rakiet, oraz zapowiedź Mesko o nieodległym opracowaniu tychże rakiet naprowadzanych laserem. PiS to umie dotrzymać słowa!! A jakie ma "parcie" na unowocześnianie wyposażenia WP!! Minęło 5 lat, nie?

  3. Ślązak

    Fajna bardzo ekonomiczna broń, w Polsce chyba PGZ da radę zrobić coś takiego samodzielnie

    1. R

      Jezeli planujemy jeszcze latami uzywac radzieckich 80mm to tak, ale jak z nowymi smiglowcami przejdziemy na 70mm to juz maly sens jest zeby w Polsce cos takiego opracowywac, moze co najwyzej produkcja na licencji.

    2. Marceli

      Ale my mamy już głowice naprowadzające. Czytałeś o piracie?

    3. Davien

      A po kiego nam rosyjskie antyki jak od dawna w Polsce sa produkowane pociski Hydra.

Reklama