Przemysł Zbrojeniowy
Pierwsze strzelania pocisków APKWS z wyrzutni lądowej
Jak poinformował koncern BAE Systems, przeprowadzono pierwsze strzelania kierowanych pocisków rakietowych naprowadzanych na wiązkę lasera APKWS (Advanced Precision Kill Weapon System) z wykorzystaniem wyrzutni naziemnej. Próba zakończyła się pełnym sukcesem.
Testy pocisku rakietowego APKWS wystrzeliwanego z wyrzutni naziemnej zostały przeprowadzone przez BAE Systems na należącym do U.S. Army poligonie Yuma Proving Ground należacym w stanie Arizona w USA, we współpracy z U.S. Navy i spółka Arnold Defence (lokalnym producentem wyrzutni rakietowych). Do prób wykorzystana została lekka wyrzutnia rakiet FLETCHER, która jest przystosowana do wystrzeliwania pocisków rakietowych Hydra 70 i pochodnych kal. 70 mm. Wcześniej pociski tego typu były już wielokrotnie wystrzeliwane z maszyn bojowych, takich jak samoloty i śmigłowce, w tym również w warunkach bojowych.
Czytaj też: BAE zmodernizuje systemy samoobrony Herculesów
Według deklaracji producenta testy miały zakończyć się całkowitym sukcesem i spełnieniem założonych wymagań. Koncepcja lądowej wersji systemu APKWS ma opierać się na filozofii elastyczności w celu zapewnienia żołnierzom wojsk lądowych zdolności do precyzyjnego uderzenia celami na większym dystansie niż zasięg broni strzeleckiej i bez potrzeby wykorzystania wsparcia lotniczego, a jednocześnie spoza zasięgu środków obrony przeciwnika. - Wzrasta zapotrzebowanie na amunicję precyzyjną ziemia-ziemia dla małych oddziałów lądowych, która zapewnia bezpieczny dystans poza zasięgu środków obrony przeciwnika. Ściśle współpracujemy z naszym klientem i partnerami, aby zapewnić tę zdolność - powiedział dyrektor działu systemów precyzyjnego kierowania i rozpoznania w BAE Systems Greg Procopio.
Czytaj też: Marines wybrali uzbrojenie dla pływającego BWP
Wystrzeliwane z wyrzutni lądowych pociski APKWS mają w przyszłości pozwolić na zapewnienie precyzyjnego wsparcia ogniowego żołnierzom w prowadzonych przez nich działaniach bojowych. Jednocześnie dzięki niewielkiej masie i rozmiarach, możliwe jest osadzenie wyrzutni rakietowych uzbrojonych w te pociski na lekkich pojazdach taktycznych czy zdalnie sterowanych modułach uzbrojenia, co rozszerza zakres potencjalnych nośników i możliwości ich wykorzystania w pododdziałach wojsk lądowych.
Zaprojektowaliśmy FLETCHER specjalnie jako wyrzutnię naziemną dla precyzyjnych rakiet kierowanych kalibru 70 mm. Wystrzeliwane z FLETCHER rakiety APKWS umożliwiają użytkownikom wojskowym zwalczanie celów nie tylko ze statków powietrznych. Przewidujemy, że w przyszłości FLETCHER będzie montowany na wszystkich nosicielach, od ciężarówek i pojazdów gąsienicowych aż po okręty.
AGR-20A APKWS to system kierowanych pocisków rakietowych naprowadzanych na wiązkę lasera kal. 70 mm oparty na niekierowanych pociskach rakietowych Hydra 70. System ten został opracowany dla bojowych statków powietrznych w celu uzupełnienia luki pomiędzy systemem Hydra 70, a AGM-114 Hellfire. Pociski te trafiły już na uzbrojenie U.S. Navy, U.S. Marine Corps, U.S. Air Force i U.S. Army, gdzie są wykorzystywane przez różnego rodzaju samoloty i śmigłowce bojowe, a potencjalny zakup tych systemów przez odbiorców eksportowych jest możliwy w ramach programu Foreign Military Sales (FMS).
df
Może warto napisać o szczodrych "efektach" amerykańskiego offsetu F16 bo jednym z nich był transfer technologii kierowanych rakiet 70mm. Efekt był taki że realizację offsetu Amerykanie zlecili stronie trzeciej a ta nie kwapiła się z transferem technologii. Efekt jest taki że po kilkunastu latach transferu technologii Mesko produkuje rakiety ... niekierowane a zdolności do naprowadzania rakiet musiało i musi wypracowywać własnymi siłami.
Davien
Df, po pierwsze licencja na Hydry jest z NAMMO, po drugie LM nie bierze w tym udziału, a APWKS jest produkcji BAE Systems, po trzecie w 2003r to nei było jeszce tego systemu, no chyba ze chciałes wadliwy i wyrzucony na śmietnik historii system z GE. Pierwsze APWKS to rok 2012, cos chyba nie tak z datami:)
df
Piszesz o NPR70 ? dostaliśmy technologię prostego mechanicznego zapalnika a Kongsberg nie zbudował dla nas półaktywnej głowicy ze sterowaniem. Gamrat zrobił za to paliwa i tyle. Naprowadzanie i sterowanie musimy zrobić sobie sami mimo że z tego co wiem (może wiem coś źle !) to pewne elementy offsetu były ustalane po zakupie i miano nam pomóc w budowie kierowanej rakiety 70mm. Możliwe jednak że zmieniono plany w obliczu zakupu NSM. Generalnie wyszło na plus bo sami zyskamy kompetencje ale przyznasz że offset za F16 okazał się wyjątkowo mizerny :)
Davien
Df, po pierwsze w 2003r nie istniał żaden APWKS czy inny DAGR, to akurat pózneijsze projekty. A NPR70 to licencja z NAMMO na pociski 70mm Hydra i chciałbym ci pzypomniec ze NAMMO wtedy nie miało i nie ma do tej pory czegos takiego jak piszesz. Natomiast NSM to zupełnei inna klasa uzbrojenia niz proste pociski 70mm o zasiegu do 8km. A offset za F-16 wyszedł jak wyszedł, natomiast wtedy Polska zwyczajnie nei miała jak spozytkowac czegos bardziej zaawansowanego. Aha Paliwo do NLPR70 wg Mesko jest ich produkcji paliwem dwubazowym( żródło Mesko SA)
Hurra
Już w styczniu 2015 na Def24 był artykuł o testowaniu na Głuszcach 70mm rakiet, oraz zapowiedź Mesko o nieodległym opracowaniu tychże rakiet naprowadzanych laserem. PiS to umie dotrzymać słowa!! A jakie ma "parcie" na unowocześnianie wyposażenia WP!! Minęło 5 lat, nie?
Ślązak
Fajna bardzo ekonomiczna broń, w Polsce chyba PGZ da radę zrobić coś takiego samodzielnie
R
Jezeli planujemy jeszcze latami uzywac radzieckich 80mm to tak, ale jak z nowymi smiglowcami przejdziemy na 70mm to juz maly sens jest zeby w Polsce cos takiego opracowywac, moze co najwyzej produkcja na licencji.
Marceli
Ale my mamy już głowice naprowadzające. Czytałeś o piracie?
Davien
A po kiego nam rosyjskie antyki jak od dawna w Polsce sa produkowane pociski Hydra.