Przemysł Zbrojeniowy

Pierwsze strzelania pocisków APKWS z wyrzutni lądowej

Fot. BAE Systems
Fot. BAE Systems

Jak poinformował koncern BAE Systems, przeprowadzono pierwsze strzelania kierowanych pocisków rakietowych naprowadzanych na wiązkę lasera APKWS (Advanced Precision Kill Weapon System) z wykorzystaniem wyrzutni naziemnej. Próba zakończyła się pełnym sukcesem.

Testy pocisku rakietowego APKWS wystrzeliwanego z wyrzutni naziemnej zostały przeprowadzone przez BAE Systems na należącym do U.S. Army poligonie Yuma Proving Ground należacym w stanie Arizona w USA, we współpracy z U.S. Navy i spółka Arnold Defence (lokalnym producentem wyrzutni rakietowych). Do prób wykorzystana została lekka wyrzutnia rakiet FLETCHER, która jest przystosowana do wystrzeliwania pocisków rakietowych Hydra 70 i pochodnych kal. 70 mm. Wcześniej pociski tego typu były już wielokrotnie wystrzeliwane z maszyn bojowych, takich jak samoloty i śmigłowce, w tym również w warunkach bojowych.

Według deklaracji producenta testy miały zakończyć się całkowitym sukcesem i spełnieniem założonych wymagań. Koncepcja lądowej wersji systemu APKWS ma opierać się na filozofii elastyczności w celu zapewnienia żołnierzom wojsk lądowych zdolności do precyzyjnego uderzenia celami na większym dystansie niż zasięg broni strzeleckiej i bez potrzeby wykorzystania wsparcia lotniczego, a jednocześnie spoza zasięgu środków obrony przeciwnika. - Wzrasta zapotrzebowanie na amunicję precyzyjną ziemia-ziemia dla małych oddziałów lądowych, która zapewnia bezpieczny dystans poza zasięgu środków obrony przeciwnika. Ściśle współpracujemy z naszym klientem i partnerami, aby zapewnić tę zdolność - powiedział dyrektor działu systemów precyzyjnego kierowania i rozpoznania w BAE Systems Greg Procopio.

Wystrzeliwane z wyrzutni lądowych pociski APKWS mają w przyszłości pozwolić na zapewnienie precyzyjnego wsparcia ogniowego żołnierzom w prowadzonych przez nich działaniach bojowych. Jednocześnie dzięki niewielkiej masie i rozmiarach, możliwe jest osadzenie wyrzutni rakietowych uzbrojonych w te pociski na lekkich pojazdach taktycznych czy zdalnie sterowanych modułach uzbrojenia, co rozszerza zakres potencjalnych nośników i możliwości ich wykorzystania w pododdziałach wojsk lądowych.

Zaprojektowaliśmy FLETCHER specjalnie jako wyrzutnię naziemną dla precyzyjnych rakiet kierowanych kalibru 70 mm. Wystrzeliwane z FLETCHER rakiety APKWS umożliwiają użytkownikom wojskowym zwalczanie celów nie tylko ze statków powietrznych. Przewidujemy, że w przyszłości FLETCHER będzie montowany na wszystkich nosicielach, od ciężarówek i pojazdów gąsienicowych aż po okręty.

- prezes i dyrektor generalny Arnold Defense Jim Hager

AGR-20A APKWS to system kierowanych pocisków rakietowych naprowadzanych na wiązkę lasera kal. 70 mm oparty na niekierowanych pociskach rakietowych Hydra 70. System ten został opracowany dla bojowych statków powietrznych w celu uzupełnienia luki pomiędzy systemem Hydra 70, a AGM-114 Hellfire. Pociski te trafiły już na uzbrojenie U.S. Navy, U.S. Marine Corps, U.S. Air Force i U.S. Army, gdzie są wykorzystywane przez różnego rodzaju samoloty i śmigłowce bojowe, a potencjalny zakup tych systemów przez odbiorców eksportowych jest możliwy w ramach programu Foreign Military Sales (FMS).

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.