Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

PGZ w Klastrze Technologii Kosmicznej i Satelitarnej

Na zdjęciu: podpisanie porozumienia dot. wniesienia udziałów spółek Skarbu Państwa do PGZ. Fot. chor. Artur Zakrzewski/DPI MON.
Na zdjęciu: podpisanie porozumienia dot. wniesienia udziałów spółek Skarbu Państwa do PGZ. Fot. chor. Artur Zakrzewski/DPI MON.

Polska Grupa Zbrojeniowa weszła w skład Klastra Technologii Kosmicznej i Satelitarnej. W ramach organizacji podejmowane będą działania w celu tworzenia rozwiązań dla sektora obrony i bezpieczeństwa.

Polska Grupa Zbrojeniowa będzie współdziałać z innymi przedsiębiorstwami, placówkami naukowo-badawczymi oraz instytucjami w celu budowania krajowych technologii kosmicznych. Prezes PGZ Wojciech Dąbrowski podkreśla, że uczestnictwo Grupy w Klastrze Technologii Kosmicznej i Satelitarnej ma w założeniu pozwolić między innymi na transfer technologii z sektora wojskowego do cywilnego, a także na wymianę doświadczeń z innymi podmiotami. 

Współpraca w Klastrze to dla nas okazja do wymiany wyników badań nad nowoczesnymi technologiami oraz do zwiększenia innowacyjności naszych produktów

prezes PGZ Wojciech Dąbrowski

Klaster zrzesza przedsiębiorstwa, placówki naukowo-badawcze oraz inne podmioty. Został założony niespełna rok temu, aby rozszerzyć krajowy potencjał w obszarze technologii kosmicznych. Polska Grupa Zbrojeniowa zamierza między innymi zwiększyć zakres prowadzonych prac badawczo-rozwojowych. 

Organizacja ma ponadto zapewnić dostęp do infrastruktury, przydatnej w trakcie prowadzenia prac badawczo-rozwojowych. W ramach klastra mają być budowane łańcuchy dostaw, pozwalające na realizowanie krajowych projektów w obszarze technologii kosmicznej. Obecnie należą do niego między innymi Centrum Badań Kosmicznych PAN, Politechnika Warszawska, Asseco czy Centrum Transferu Technologii Politechniki Łódzkiej.

Działania klastra są koordynowane przez Wojskową Akademię Techniczną. Inauguracja odbyła się 28 maja 2014 roku. Taka forma współpracy ma umożliwić między innymi ubieganie się o środki z funduszy Unii Europejskiej na realizację projektów.

  • pgz
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (7)

  1. kzet69

    Jeśli te zamysły się spełnią to świetna wiadomość dla Polski, pomysł na rozwój nowoczesnych technologii zarówno w sektorze wojskowym jak i cywilnym i szansa na nadgonienie Europy, teraz oczekuję na informację o zadaniach tego Klastra w ramach ESA.

    1. wolf

      To utworzyli konsorcjum nie wiedząc do jakich zadań powstaje???? kzet69 ja Ci odpowiem ...następne 100 ciepłych krzeseł dla kolegów z PO i PSL było potrzebne. Ostatnio widziałem spot, że relacje z konferencji gospodarczej w tvn24 sponsoruje PGZ. TVN24 to telewizja informacyjna(prywatna) i to jej obszar działania.... relacje z konferencji, pieniądze na to maja iść z reklam. PGZ nie ma na co wydawać NASZYCH pieniędzy tylko na sponsoring przyjaznych władzy mediów??? I tyle będzie z tego kosmosu. Ta ekipa boi się że przegra wybory i teraz już zaczynać się szaber wszystkiego co sie da. Podejrzewam, że usłyszymy o wielu jeszcze spółkach, które powstają. No może panowie Siemoniak i Mroczek wypadają znacznie lepiej niż ta cała reszta (Ministerstwo Gospodarki)

  2. dec

    Strategia PGZ w 18 miesięcy po powołaniu prezesa. W HSW ograniczony tydzień pracy. A oni o jakiś klastrach a podwozia pancernego wyprodukować już nie umieją.

    1. dec

      Przepraszam w międzyczasie okazało się że już 21 miesięcy od powołania potrzebuje prezes PGZ na opracowania strategii.

  3. mnsg

    Nie jestem taki pewien ,czy jest powszechna świadomość tego ,że bez wytwarzania w kosmosie ,bez grawitacji, materiałów o bardzo wysokiej czystości nie może być mowy o super nowoczesnych systemach uzbrojenia.

    1. wolf

      Kolego .....wysoka czystość to będzie się odnosiła do wódki, którą będą żłopać Ci "kosmiczni specjaliści". My od 3 lat myślimy jak zmodernizować Leo2, choć są dostępne rozwiązania na świecie. Można je skopiować lub kupić. Szukamy zagranicznego dostawcy granatnika...???? To nasz przemysł chce działać w kosmosie, a nie potrafimy skonstruować granatnika??? O czy mówimy. Uważam że należy zadać wreszcie pytanie. JAKIE SĄ KOMPETENCJE NASZEGO PRZEMYSŁU OBRONNEGO I W JAKICH OBSZARACH MOGĄ BYĆ WYKORZYSTANE??? Bo gadanie POTRAFIMY WSZYSTKO mnie osobiście już śmieszy i nudzi. Nasi związkowcy kreują nasz przemysł jako potęgę przemysłu pancernego...GDZIE SĄ PROJEKTY I PRODUKTY. Koniec płacenia za gadanie!!!!!

  4. wolf

    No to tam się kasy przewali.....technologia kosmiczna, a nasi żołnierze nie mają granatników. Spółka atomowa (elektrowni atomowej nie będzie jeszcze 25 lat) wydała już 3 mld zł i nie wiadomo gdzie miałaby budować elektrownie (brak wyznaczonego miejsca z badaniami). Już widzę tych politycznych "specjalistów" od kosmosu na sutych etatach. Jakie to polskie.

    1. fjkfjkfdkj

      Mało tego . Centrum badań kosmicznych właśnie straciło siedzibę, a w Polsce takie coś za zwyczaj kończy się zamknięciem działalności .

  5. zniesmaczony podatnik

    Więcej jest "klastrów", "grup kapitałowych", "ośrodków", "fundacji", "sektorów" niż produktów! Kolejne okradanie podatników poprzez mnożenie urzędniczych i "menadżerskich" stołków! A potem "zdziwienie" że Rosja przy nominalnie 4x większych nakładach na zbrojenia ma 100x silniejsze wojsko od polskiego... :(

    1. jasio

      100 x to ty masz bardziej od polskiego rosyjski mózg zlasowany tą waszą propagandą...

  6. praca_u_podstaw

    Kolejny klaster i kolejna kupa. Kiedy w końcu wezmą się do prawdziwej roboty, bez podpisywania w kółko "ważnych" umów, listów, porozumień etc. Czekam na jakiś wartościowy produkt, a nie na kolejne ględzenie o przełomach.

  7. olo

    Już powinny przynajmniej 2 satelity wojskowe orbitować :)

Reklama