Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Pełny serwis haubic K9 w Hucie Stalowa Wola

Po podpisaniu umowy Hanwha - HSW
Po podpisaniu umowy Hanwha - HSW
Autor. Maciej Szopa/Defence24

Hanwha Aerospace i Huta Stalowa Wola podpisały w siedzibie PGZ porozumienie o współpracy w obszarze armatohaubic samobieżnych K9 oraz wyrzutni rakietowych Homar-K.

Reklama

Uroczystość podpisania umowy odbyła się w obecności sekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Marcina Kulaska, sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Pawła Bejdy, zastępcy Ministra DAPA Hyunki Cho i prezesa zarządu PGZ S.A. Krzysztofa Trofiniaka.

Reklama

Porozumienie określa zakres współpracy Huty Stalowa Wola i Hanwha Aerospace w obszarze eksportu do państw trzecich komponentów wykorzystywanych zarówno w polskiej armatohaubicy Krab, jak i w koreańskiej armatohaubicy K9. Polski i koreański producent dokonają też oceny możliwości zastosowania polskiego podwozia Krab do armatohaubic K9A2 i K9A3.

Podpisany list intencyjny stanowi podstawę do rozwijania dalszych inicjatyw współpracy dotyczących transferu technologii w zakresie naprawy głównej ahs K9.

Reklama

„Dążymy, żeby cały koreański sprzęt był serwisowany i naprawiany w Polsce. Dążymy też do polonizacji, żeby z czasem kolejne egzemplarze sprzętu były produkowane w polskich zakładach” – powiedział wiceminister obrony narodowej Paweł Bejda. Dodał, że na spotkaniach w Republice Korei strona polska podkreślała, że dąży do przekazywania technologii do Polski, polonizacji i upraszczania dróg wsparcia eksploatacji, przez jakie ma przechodzić polskie uzbrojenie.

Umowa ma utorować drogę do kolejnych, w tym dotyczących wspólnego eksportowania usług na rynku europejskim.

Czytaj też

Jak powiedział Krzysztof Trofiniak, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, chodzi przede wszystkim o pakiet MRO dotyczący całych systemów wieżowych do armatohaubicy K9. Biorąc pod uwagę, że podwozia do ahs Krab są niemal takie same jak w K9, oznacza to pełne zdolności serwisowe, remontowe i do robienia przeglądów.

Paweł Bejda, sekretarz stanu w MON podkreślił, że jest to pierwszy z elementów prowadzonej obecnie polityki mającej na celu wydawanie w polskim przemyśle co najmniej 50 proc. środków na modernizację.

Strona koreańska miała wyrazić zrozumienie i zaoferować tego rodzaju współpracę, co jest tym bardziej cenne, że „nie każde państwo chce się dzielić technologiami”.

Czytaj też

Ponadto, rozszerza zakres współpracy stron przy produkcji wyrzutni Homar-K, w tym dotyczących transferu technologii wyrzutni, jej dalszej polonizacji, jak również dostosowanie do wykorzystywania 122 mm niekierowanych pocisków rakietowych. Porozumienie otwiera też drogę do współpracy stron przy oferowaniu wyrzutni Homar-K na inne rynki w rejonie wschodniej flanki NATO.

W Polsce ma zostać wyprodukowanych 60 spośród 72 zamówionych niedawno w Korei dodatkowych wyrzutni Homarów-K.

Wiceminister Bejda podzielił się też wynikami prób pocisków ziemia-ziemia do systemów Homar-K. Pocisk odpalony w obecności polskiej delegacji miał zostać wystrzelony na odległość 170 km i upaść 4,5 metra od celu, przy czym polska strona dopuszczała odległość do 15 metrów. Teraz Polska ma zakupić ponad trzy tysiące pocisków artyleryjskich i balistycznych ziemia-ziemia do systemów Homar-K.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (18)

 1. patriota39

  To jest przykład przemyślanych, SKUTECZNYCH negocjacji ze strony polskiego biznesu i przemysłu. Stworzenie centrum obsługowo-serwisowego haubic K9 było jednym z ważniejszych argumentów w rozmowach prowadzonych przez Koreańczyków w .... Rumunii. W tym wyścigu zwyciężyła jednak Polska, mająca lepsze warunki, odpowiednie zaplecze, dłuższy okres współpracy z Koreą w produkcji i rozwoju artylerii samobieżnej. W dodatku haubica K9 odniosła spory sukces eksportowy, jest jej wielu użytkowników m.in.: w Europie w przeciwieństwie do polsk0-koreańskiego Kraba. Obok Polski na jego zakup zdecydowała się jedynie zmuszona niekorzystnymi wydarzeniami Ukraina. Pytanie, czy ma uzasadnienie ekonomiczne rozwijanie dwóch podobnych produktów przez jeden zakład, chyba, ze Krab będzie wersja tańszą, budżetową.

  1. Anty 50 C-cali

   patrioto. Oto w 1939 Niemiaszkom nie przeszkadzało wojowanie na czeskich zdobycznych czołgach. No przecie mieli swe Panzery, a wojaczce przeciw słabej Polsce, zmusili do kapitulacji z 20 000 naszych w okolicach Iłży. Tymi czeskimi ...."Twardymi", zwanymi. Stare dzieje? W moich wycieczkach do Austrii zauważyłem raz panzery, na kolei, które nijak nie przypominały niszczycieli czołgów, ich tąńszych, budżetowo. Z wycinananek z Żołnierza Polskiego znanych. Po co im były podobne produkty, jak M60 które kupowali za granicą. Bo na wojnie są straty niestety, a raz im w tej Austrii ktoś przylożył z artylerii. Prawosławni z bliskiej zagranicy

  2. Davien3

   Anty czeskie LT-35 i LT-38 były znacznie lepsze od niemieckich Pz1 i Pz2 a LT-38 dorównywały Pz 3 więc jak widac .....

 2. KrzysiekS

  Nie bardzo rozumiem te lamenty. Przez lata politycy wszystkich opcji ignorowali co najmniej polski przemysł zbrojeniowy. Dopiero jak USA powiedziało że konflikt na Ukrainie wybuchnie i może być źle raptem wszyscy spanikowali. W panice kupowano co się da z uzbrojenia. Wizyta Panów Prezydenta i Premiera w USA też nie była przypadkiem. Proszę zauważyć że przed wyborami mówiono co innego ale teraz wszystkie programy zbrojeniowe są realizowane. Faktem jest że jednak próbuje się również ułożyć stosunki WP z przemysłem zbrojeniowym. Powoli dopiero dochodzi zrozumienie że bez przemysłu nie da się normalnie funkcjonować i WP będzie miało niedługo duży problem z utrzymaniem sprzętu.

  1. Vixa

   Ja nie rozumiem jak można tak bezczelnie kłamać jak ty? Jaka gotowy kontrakt na Himarsy uwalił Błaszczak? LM w ogóle wiedział o tym "kontrakcie"?

  2. Książę niosący na plecach białego konia

   Crab to najlepsza na świecie haubica samobieżna opracowana w 100% w oparciu o czystą technologię warszawską. Jest najtańszy, ma najlepszą obronę i najlepszą siłę ataku. Po co wyrzucać najlepsze kraby w Kijowie i importować najdroższe śmieci?

 3. Vixa

  Przecież można było uciąć wszystkie piski PiSowców i zamówić pińcet sztuk Kraba, dobrze i po polsku. To co nie zagrało w nowej ekipie?

  1. LMed

   Może nie mają zamiłowania do wielkich liczb jak poprzednicy?

 4. user_1064174

  Mam nieodparte wrażanie, że te umowy sprowadzają się do tego, że HSW ma zostać po prostu montownią dla Koreańczyków.

  1. user_1050711

   @yser_106,,, A nie przeszło Ci może przez myśl, że HSW zwyczajnie nie jest w stanie opanować wszystkiego naraz, na prztyknięcie palcami ? Przy tym dla wielu rodzajów sprzętu naraz, przy tym zatrudniając masę nowych pracowników, przy nowych maszynach i w nowych halach, a w dodatku wszystko to koniecznie na wczoraj ?

  2. user_1064174

   Czekaj, czyli... Twoim zdaniem nie są w stanie poradzić sobie z produkcją swojego produktu, bo mają ograniczony potencjał, ale kompletnie nie przeszkadza im to produkować produkt konkurencji? XD

  3. Vixa

   @User105, jeszcze nigdy nie widziałem, by nowe hale i maszyny przeszkadzały w produkcji. Skąd ty bierzesz takie perełki?

 5. rukmavimana

  Nie wiem czy w ogóle można sobie wyobrazić większy symbol kolonializmu niż to. Zaorać własny lepszy produkt, by W TEJ SAMEJ FABRYCE serwisować cudzy gorszy państwa, które bez wojny, ale z powodu wojny, nas jak widać podbiło i skolonizowało. To jest tak smutne, że brak słów. Cało obecna i poprzednia władza powinna stanąć przed Trybunałem Stanu, a najlepiej przed sądem wojskowym, lub od razu plutonem egzekucyjnym.

  1. Anty 50 C-cali

   czytasz w ogóle Def.24? Obok , po sąsiedzku jest o Finlandii. Magazynuje sprzęcicho....w Norwegii. NA 4- tej stronie tagu "Finlandia", jest tam jak to...." ułatwi proces wymiany części zamiennych do systemów artyleryjskich K9 Thunder w służbie fińskiej i norweskiej. Dotychczas było to mocno utrudnione ze względu na mnogość i złożoność procedur biurokratycznych, które każdorazowo wymagały uzyskania zgody z kraju producenta...." Rozumiesz, o jakie zgody Producenta chodzi???! To zrozum, że by sprzedać "własny, lepszy" Krab trzeba pytać Koreę . Jak wypadku kontraktu 100-lecia HSW. Bo SieMONiak kupił Tam podwozie

  2. Vixa

   Anty, ale co to ma do rzeczy? Czy my właśnie się daliśmy zgnoić, by w przyszłości sprzedawać Kraba za granicą? To co, k9 dla nas, Krab za granicę? How?

 6. K.

  Strona koreańska wyraża zrozumienie i nie może jeszcze uwierzyć , że znalazła naiwniaków kupujących czołgi nie nadające się na ich teatr działań w ilościach większych niż kraj producenta nie musząc oferować niczego w zamian . Chętnie kupią także K9 mimo , że sami mają Kraba , K239 bez licencji rakiet no chyba , że zakład będzie koreański . Wystarczy okazać zrozumienie i ciągle obiecywać . Hitem są samoloty które nie nadają się do niczego . Każdy dałby kredyt i wyrażał zrozumienie .

  1. Essex

   Na miejscu koreanczykow klepalbym naszych po plecach ze zrozumieniem ile dil w rekach, takich naiwniakow jak my to ze seieca szukac. Brednie o wojnie za 3 lata, bezsendowne zakupy za kredyty....Korea ma zloty okres!...zaorac wlasny sprzet jak Krab ...no szacun!

  2. [email protected]

   Essex Jak to brat z za odry mówił ?? wojny w europie nie ma i juz nigdy nie będzie bo to się Rosji nie opłaca bo jak ich zwiążemy ekonomicznie to nic nie wywiną takiego . I to były jeszcze większe brednie niż to ze woja bedzie :) I sam piszesz od lat i jak chorągiewka zawieje :)

  3. wert

   spoko luzik. Produkcja przemysłowa w Pl w marcu spadła o 6%. Skutki "POlytyky gospodraczej" naszych wybtyańców przychodzą szybciej niż ktokolwiek się spodziewał. Tak więc luzik bo zaraz bedzie hasło "piniendzy ni ma i nie bendzie"

 7. Vixa

  Generalnie to Koreańczycy konkretnie nas zgnoili: podpisać z lokalsami, którzy sami produkują podobną haubicę, kontrakt na serwis swoich, których ci durnie kupili trzy razy więcej niż tych, które sami produkują. I sami tego chcieli!!! Tylko Polak potrafi czuć dumę, gdy plują mu w twarz...

 8. Dudley

  Czyli w z wielką pompą podpisano kolejny list intencyjny, a nie kontrakt ustanawiający HSW jako serwisanta fabrycznego na Europę, w dziedzinie obsługi i remontów K9? Ciąg dalszy obiecanek?

  1. Vixa

   Ej, pamiętaj, że dla naszych "polityków" liczą się tylko intencje i dobre vibe'y🤣🤣🤣

 9. Vixa

  Wyjaśniła się sprawa z tymi 50% dla polskiego przemysłu!!! Będziemy u nas kontraktować serwis i naprawy, a sprzęt u kogo popadnie - w ten sposób będzie fifty-fifty, a Polacy znowu są robieni na kasie.

 10. wert

  wielki "sukces" Kolejny zakup "z półeczki" wyrzutni i rakiet CGR-080 oznacza że Polska NIE będzie ich już produkowała. Wymiana negocjatorów w trakcie biegu wysłąnie na turystyczna wycieczkę bejdolących kulawików- zwykłych ignorantów, zaowocowało znacznie większa korzyścią koreańczyków. Zysk ze sprzedaży kolejnych TYSIĘCUY rakiet bedzie szedł w miliardy. Brawo "fachowcy" brawo wy. Na osłodę POlaczkom serwis paru dziesiątków K9

  1. MiP

   U Blaszaka wszystko było z półki i czemu wtedy nie krzyczałeś 🤣

  2. user_1050711

   @wert. Zakup tych rakiet potrzebny jest na natychmiast. Bez żadnej przenośni. Gdy my dopiero (zdaje się) budujemy jakieś hale, gdzie podobne rakiety mogłyby (być może) powstawać, w skali niemal laboratoryjnej. Akurat odpowiedniej do remontów konserwacyjnych czy testów. Ale sprostuj mnie jeśli się mylę ? Poza tym nas jakby bardziej obchodzi produkcja w Polsce i w dużej liczbie tego, z czego zysk idzie do Polski w 100%, a i tak jest już gotowa kolejka kupujących. Np. po Pioruny. Podsumuję, że możliwościami jesteśmy na poziomie wagowym Pioruna. A na razie jeszcze mocno nie pocisku ponad 30 tonowego, 9 metrowej długości.

  3. Dudley

   Jakich negocjatorów? Tych co kupili setki K9 z półki uwalając Kraba, czy może tych co negocjowali zakup K2 bez przeniesienia produkcji do PŁ , bo obiecanki to nie umowa. A może ci co kupili setki Homara K bez licencji na rakiety. Bejda kupił tulko 70 wyrzutni. Jak to się ma do zakupow Błaszczaka?

 11. Box123

  A co z drugą linią produkcyjną kraba? Gdzie kolejne umowy tak żeby przynajmniej połowa armatohaubic w polskiej armii to były kraby? Po co nam produkcja K9? K9 można było kupić łącznie max 400 szt, a reszta to powinny być kraby produkowane na dwie linie produkcyjne. Ciekawe co ten rząd boli bardziej - wzmacnianie polskiego wojska czy wzmacnianie polskiego przemysłu zbrojebiowego. Obstawiam że jednak to drugie i stąd anulowanie drugiej linii produkcyjnej do krabow i stawianie na k9

  1. MiP

   Jak byś wczoraj się obudził to przypomnienie że to poprzedni rząd olał Kraba i zamawiał setkami K9

  2. user_1050711

   @Box123. Koreańczycy może nie chcieli nam skredytować produkcji kilkuset Krabów ? Ani Żydzi, Niemcy, Francuzi, Brytyjczycy, Holendrzy... - i czyje jeszcze są banki ? A jest jeszcze i kwestia kosztu niezbędnego kredytu. Co przy 10 latach spłat może i daje sporą różnicę kwot ? A jakże termin zakończenia dostaw ? - i oby nie za późno.

  3. [email protected]

   MiP Jak byś się obudził dzisiaj to od opracowania Kraba do jego produkcji minęło prawie 10 lat a kraba zamówiono dopiero jak się sytuacja na Ukrainie pogorszyla chodzi o zielone ludziki na Krymie :) noo i zamówiono aptekarska ilość :)

 12. Archie51

  Strona polska podkreślała, że dąży do przekazywania technologii do Polski. Strona koreańska wyraziła zrozumienie, po czym podpisano list intencyjny mówiący o tym, że Koreańczycy pozwolą nam wyprodukować 60 skrzynek w które pozwolą nam łaskawie wsadzić nasz posowiecki 122 mm szmelc. I to wszystko za zakupienie u nich blisko 300 wyrzutni i kilkunastu tysięcy rakiet za grube miliardy dolarów. Polscy podatnicy uklękli i z wdzięczności całują stopy Błaszczaka i Bejdy-Kosiniaka za ten wiekopomny transfer technologii do polskiego przemysłu zbrojeniowego.

  1. [email protected]

   To i tak jest gigantyczny postęp :))) bo nie produkowaliśmy nigdy nawet 40 rur połączonych kątownikami :) czyli wyrzutni do BM-21 / Langusta. A tu nie masz pewności czy nagle nie będzie więcej K239 jak coś nie wyjdzie do końca z Amerykanami odnośnie Himarsa :) albo czy ktoś w europie nie zechce kupić K239 jak ta kochana UE sobie nie ubzdura ze tylko sprzęt produkowany w UE będzie można kupować :))

  2. wert

   Błaszczaka mozna zrozumiec. Działał pod presją braku sprzętu przekazanego UKR więc kupił na cito to co zapewniało podstawow potrzeby. Gdzie był bład? Brakło kontynuacji, przyszła nowa ekipa której się wydawało że są debeściakami. I zostali koncertowo rozegrani przez koreańczyków Dostaliśmy parę wyrzutni do zmontowania ale prawdziwe konfitury czyli amunicja zostały w Korei. CGR-080 będzie kupowany już tylko w Korei , nie mamy żadnego lewara, pełną ilośc wyrzutni i konieczność zapewnienia do nich amunicji. można było lepiej? Zamiast rwać się do koryta lepiej bylo wziąć z nich przykład jak rozegrali MTU. Zlecili swoim opracowanie silnika, zapewnili finansowanie i za pół roku MTU przyniósł licencje w zebach z prawem ingerencji i modyfikacji. Zdecydowała PRYWATA

  3. user_1050711

   A czy ktoś broni nam wystrzeliwać z tych "skrzynek 122 mm" nasze pociski precyzyjnie kierowane ? Aha, nie mamy takich ? ani jeszcze potrafimy ich budować ? , zapomniałem jakoś. Niemniej proponuję zacząć od 60 skrzynek, aby tylko z punktem w umowie, że jest to nasza sprawa, co w nie wsadzimy w nieco dalszej przyszłości. Na własną odpowiedzialność, oczywiście.

 13. Thorgal

  Proszę nie pompować balonika i nie robić afer. Koreańczycy wyraźnie zaznaczyli że wszystko w swoim czasie. Nie przekażą nam niczego jak nie będziemy w stanie cokolwiek produkować. Pozyskanie kadr, wiedzy, zbudowanie fabryk...... I jeszcze mówią ze nie zamierzają siedzieć i liczyć kasę tylko z nami współpracować w różnych gałęziach przemysłu.. Ta Polska niecierpliwość zawsze zgubą była i jest.....

 14. rwd

  Robią nas w trąbę, wystarczy spojrzeć na miny oficjeli na zdjęciu.

 15. GEN65

  "Teraz Polska ma zakupić ponad trzy tysiące pocisków artyleryjskich i balistycznych ziemia-ziemia do systemów Homar-K.": O czym te bzdury są ???

 16. ja!

  w siedzibie PZG - to znaczy gdzie?

 17. hera

  Jeśli dla niemal trzystu systemów kupuje się "ponad trzy tysiące" rakiet, to wychodzi jedna jednostka ognia (12 szt) na wyrzutnię. Słabo...

 18. szczebelek

  Takie kroki jeśli są logiczne to można pochwalić skoro podwozie jest związane z HSW to i wieża K9 powinna być tam serwisowana, a co do zapowiedzi użycia poprawionego podwozia używanego w Krabie do K9A2 i A3 przez stronę koreańską to nie uwierzę jak nie zobaczę.

Reklama