Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Patria i Kongsberg łączą siły. Moździerz Nemo dla US Army?

Fot. Patrick A. Albright (Patria Group)
Fot. Patrick A. Albright (Patria Group)

Fiński koncern Patria oraz norweski Kongsberg Defence & Aerospace łączą siły. Celem jest wspólne uczestnictwo w przyszłych programach wdrożenia autonomicznych wieżowych moździerzy na wykorzystywanych przez US Army platformach uzbrojenia.

Z oficjalnego komunikatu prasowego o podpisaniu współpracy możemy się dowiedzieć, że głównym celem porozumienia będzie dostarczenie amerykańskiej armii autonomicznego wieżowego systemu uzbrojenia z moździerzem NEMO w ramach uruchomionego w sierpniu 2018 roku programu FIFT (120 mm Mortar Future Indirect Fire Turret). Dzięki podpisanej umowie o współpracy fińska Patria wykorzysta do produkcji swoich moździerzy zakłady Kongsberga w Johnstown w Pensylwanii. Tym samym zostanie spełniony jeden z wymogów stawianych przez Amerykanów o produkcji uzbrojenia na ich rynek na terenie USA. 

W zakładach w Johnstown od blisko 20 lat Kongsberg produkuje na amerykański rynek zdalnie sterowane systemy uzbrojenia rodziny Protector, w które wyposażane są pojazdy amerykańskich sił zbrojnych. Systemy MCT-30 zamontowane są m.in. na transporterach opancerzonych Stryker. W maju 2020 roku Kongsberg podpisał umowę na dostawę systemów RWS dla kołowej amfibii ACV przeznaczonej dla żołnierzy US Marine Corps.

Moździerz NEMO (NEw-MOrtar) to wieżowy bezzałogowy system moździerzowy 120 mm zdolny do prowadzenia ognia bezpośredniego jak i pośredniego. NEMO może również wykonywać misję strzelania salwowego (MRSI - Multiple Rounds Simultaneous Impact), tj. strzelać maksymalnie 6 pociskami z różnymi kątami podniesienia lufy, tak aby pociski osiągnęły cel jednocześnie. Dzięki zastosowaniu elektrycznego półautomatycznego systemu ładowania teoretyczna szybkostrzelność NEMO wynosi 10 strz./min oraz 6 strz./min. w trakcie ciągłego ognia. Istotnym elementem wyposażenia NEMO jesi nowoczesny system kierowania ogniem umożliwiający otwarcie ognia w czasie poniżej 30 sekund. Donośność moździerza to około 10 km. Jak zapewnia producent, dzięki kompaktowym wymiarom oraz masie około 1900 kg, system wieżowy NEMO jest łatwy do zainstalowania zarówno na lekkich podwoziach gąsienicowych jak i kołowych pojazdach opancerzonych. 

Podpisanie umowy pomiędzy koncernami Patria a Kongsberg jest kolejnym krokiem, po umowie o współpracy badawczo-rozwojowej CRADA  (Cooperative Research and Development Agreement) z Centrum Badawczym Uzbrojenia US Army CCDC podpisanej w maju 2020 roku, na dotyczącej oceny możliwości wdrożenia autonomicznego wieżowego moździerza w ramach programu FIFT.  Jej celem jest zapewnienie Pancernym Brygadowym Zespołom Bojowym (ABCT) oraz Brygadowym Zespołom Bojowym Strykerów (SBCT) możliwości prowadzenia szybszego i bardziej precyzyjnego ognia przy jednoczesnym zapewnieniu lepszej ochrony obsłudze systemu artyleryjskiego i możliwie maksymalnej automatyzacji strzelania.

RS/MM

Reklama
Reklama

Komentarze (8)

  1. Kóma

    Wujek Sam wypiął się na polskie produkty przemysłu zbrojeniowego i nawet Raków nie chce od Polski. A my bezkrytycznie kupujemy z USA uzbrojenie i to bez offsetu - ot kelneryzm w pełnym wydaniu....

  2. Trebla

    Rak nie odbiega od innych systemów, a niektóre chwalone przez internetowych specjalistów nawet przewyższa, np. kąt podniesienia lufy.

    1. Jabadabadu

      Porównaj zdjęcia (tylko tyle) raka i nemo. Wnioski są proste - to dwa różne systemy + brak możliwości zainstalowania wieży od raka na czymkolwiek innym + brak fabryki w USA + brak amunicji + itd. Nie ma szans.

    2. Marek

      Jasne. Od razu widać, że brak możliwości posadzenia Raka na czymkolwiek innym. Dziwnym jednak trafem Patria oficjalnie oświadczyła, że ten system wieżowy można założyć na nowej Patrii 6x6. Jeszcze dziwniejszym trafem był najpierw na podwoziu Opal a później na LPG. Najdziwniejszym zaś trafem trafił się niemiecki Marder, na którym też go posadzono.

  3. X

    Hmmmm, czyżby amerykanie kupowali "oczami"..? I wolą tego futurystycznego (a może po prostu bedącego takim, na jaki wygląda) NEMO, a nie naszego nie mającego anałłogów RAKa..?

  4. XYZ

    W tvp mówią że Polska to największy sojusznik USA a Duda to przyjaciel Pana Trumpa to nie może naszych Raków im sprzedać?? Skoro jesteśmy największymi sojusznikami to USA zgodzą się żeby Raki było robione u nas i wysyłane do nich

    1. Troll z Polszy

      Przyjaźń to bajki dla Bantustanów, a liczy się "KASA MISIU"

    2. XYZ

      Czyli powiadasz że tvp kłamie ?? :)

    3. Bumarek Marek

      Kumpel pisze te BREDNIE JUZ 5 rok Hahahaha

  5. Sam

    A HSW nie startuje?

    1. werte

      A maja fabrykę w USA?

    2. Sidematic

      HSW nie ma fabryki w USA.

    3. Ślązak

      Musieli by znaleźć poważnego partnera w USA, nie wiem czy nie próbują

  6. ppp

    Czy Rak nie ma szans na eksport?

    1. Troll z Polszy

      Właścicielem praw intelektualnych i dokumentacji Raka jest MON, i to od MON zależy nawet to czy Rak będzie wystawiony na MSPO

  7. Ustawiator

    GDLS JUZ WYGRAŁO HALO ZIEMIA Nawet lynx3 nie DAŁ rady a to wspianaly wóz bojowy US army chciał armaty 50mm to taka ich USTAWKA

  8. Dyktatorek

    Chociaż w jednym typie uzbrojenia nie jesteśmy do tyłu....ale RAK-i to scheda po poprzednich rządach tak samo jak KRAB-y....tymczasem mija 5 lat i zero nowych efektów modernizacyjnych A o Eksporcie w/w broni zapomnijmy... bo obecni włodarze mają zbyt duże deficyty intelektualne

    1. Zgadza się prezes słabo handluje bronią. Ciekawe czym w tym czasie zajmują się prezesi PGZ?

    2. Rudy z Brukseli

      poczytaj sobie jeszcze raz od deski do deski ( wraz ze zrozumieniem ) historie naszych Krabów i Raków i wróć do dyskusji a jak już przeczytasz to napisz nam wszystkim bo bardzo chcielibyśmy wiedzieć co wyeksportowało PO-PSL? pewnie te Rosomaki z czasów Kopacz co miały na Słowacje jechać tylko jakos nie pykło

    3. fksdjfksdjfkjdskl

      Siejesz propagandę i próbujesz ludziom wepchnąć fałszywą narrację, jakoby rządy PIS miały straszne deficyty intelektualne, a rządy PO to były same orły. Obecnie trwa nasycanie Armii, uzbrojeniem, których procesy R&D zaczęły się wcześniej i udało się przejść do produkcji seryjnej (Kraby, Raki, Pilica, Poprad). Oraz kończenie procesów R&D w takich tematach, jak Borsuk, Tytan. Takie kontynuowanie procesów modernizacji, przez wiele różnych rządów, dobrze świadczy o wszystkich tych rządach, zarówno PO jak i PIS, ale też wcześniejszych. Zasługą wcześniejszych rządów jest rozpoczęcie procesów R&D, a zasługą obecną ich kontynuacja i znalezienie pieniędzy na wyposażenie w tą broń armii.