Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Partner 2023: Serbska Loara ujawniona

PASARS-16 to lżejszy, kołowy system obrony przeciwlotniczej z armatą automatyczną Bofors L70 kalibru 40 mm, którego ciężkim odpowiednikiem jest system Harpas.
PASARS-16 to lżejszy, kołowy system obrony przeciwlotniczej z armatą automatyczną Bofors L70 kalibru 40 mm, którego ciężkim odpowiednikiem jest system Harpas.
Autor. Srđan Popović/CC BY-SA 4.0

W trakcie odbywających się w Belgradzie targów Partner 2023, serbski przemysł zbrojeniowy zaprezentował jedną ze swych najnowszych konstrukcji, system obrony przeciwlotniczej Harpas, który jest cięższym, gąsienicowym odpowiednikiem prezentowanego na zdjęciu tytułowym systemu PASARS-16.

Reklama

Harpas to artyleryjsko-rakietowy system obrony przeciwlotniczej, który osadzony został na kadłubie czołgu M-84 (serbska licencyjna wersja czołgu T-72M). Nośnik pozostał w zasadzie bez zmian, ale w miejscu standardowej wieży czołgowej, zainstalowano nowy system wieżowy.

Reklama

System wieżowy został opracowany przez Wojskowy Instytut Techniczny, załogę całego wozu stanowi trzech żołnierzy, kierowca, dowódca i operator uzbrojenia. Wóz wyposażony jest w elektrooptyczny system obserwacyjno-celowniczy, radar kierowania ogniem oraz radar wstępnego wykrywania celów.

Uzbrojenie główne stanowią dwie armaty automatyczne Bofors L70 kaliber 40 mm z łącznym zapasem około 200 naboi kaliber 40x365 mm R, oraz dwie zdwojone wyrzutnie pocisków rakietowych, co ciekawe jednocześnie stosowane są dwa typy pocisków.

Reklama

Pociski mają kaliber 170 mm, pierwszym typem są pociski RLN-TK, naprowadzane na podczerwień, drugim typem są RLN-RF naprowadzane radarowo, oba typy mają zasięg do 12 km, i mogą razić cele na wysokości do 8 km.

Czytaj też

Elektrooptyczny system obserwacyjno-celowniczy, wyposażony jest w kamerę dzienną, kamerę termowizyjną i dalmierz laserowy, natomiast radar wstępnego wykrywania celów ma zasięg do 120 km oraz możliwość wykrywania celów na wysokości do 20 km.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (6)

  1. Dudley

    Cóż trochę blado wygląda nasza Pilica i szumnie zapowiedzi 40mln kraju, przy tym potworze malutkiej Serbii. Choć mamy klocki w postaci armaty 35mm a nawet 57mm i mogliśmy pozyskać od Ukraińców licencje naR73. Ale my jesteśmy jak ruscy musimy koło wymyślać od nowa i chwalić się że mamy światowej klasy rozwiązania, niet analogów w mire.

    1. Davien3

      @Dudley a po kiego nam R-73 jak w Pilicy masz obecnie Pioryny a dojdą znacznie lepsze od R-73/74 pociski CAMM. Do tego do tych działek nie ma amunicji programowalnej a do naszych 35mm jest takze do 23mm powstaje taka amunicja?

  2. Paweł P.

    Magic.

  3. eee

    Nadwyraz dobre parametry, zwl. radaru, dobry wybor uzbr. lufowego, I rakiety niezly zasieg, czyli w zasadzie wszystko czego nie mamy. Z tym radarem to chyba zciema. Ja bym sprobowal s 60, w roli play.

  4. kmdr

    Taki sobie składaczek. Kontenery z rakietami wystają poza obrys pojazdu trochę za blisko ziemi. Lepszym rozwiązaniem było by umieszczenie kontenerów jeden na drugim i wyżej. Szkoda że dostępne są tylko zdjęcia ciekawi mnie jak z kątami ustawienia wyrzutni w elewacji.

  5. Odyseus

    A Nasza Loara zaorana jak to zwykle u Nas ...

  6. Szwejk85/87

    Kiedy Loara dla WP ? Kiedy powstanie uniwersalny moduł obrony powietrznej który będzie można wyposażyć w dowolne efektory rakietowe i lufowe. Mamy działka 35 mm, 30 mm, 23 mm, i karabiny 12.5 mm. To nie musi być jeden typ działka lub karabinu, szybciej i , w brew pozorom taniej jest stosować kilka typów działek na dowolnie wybranych nośnikach lub jako stacjonarne stanowisko obrony elementów infrastruktury. Taki moduł radarowo-optyczno-termowizyjny mógłby się stać eksportowym hitem dla państw posiadających własnej produkcji efektory ale nie posiadających zdolności w zakresie wykrywania i lokalizacji celów powietrznych....

Reklama