Przemysł Zbrojeniowy

Ostatnie T-90S dla Iraku dostarczone

Fot. cell105/CC BY 2.0
Fot. cell105/CC BY 2.0

Federalna Służba ds. Współpracy Techniczno-Wojskowej Federacji Rosyjskiej poinformowała o odebraniu przez wojska irackie wszystkich zamówionych czołgów podstawowych T-90S. Obecnie w trakcie negocjacji ma znajdować się umowa na dostawy kolejnych czołgów tego typu dla tego samego odbiorcy.

W lipcu 2017 roku irackie władze zdecydował się na zakup 73 rosyjskich czołgów podstawowych T-90S i T-90SK (wersja dowódcza z dodatkowymi systemami łączności i nawigacji) w celu uzupełnienia floty posiadanych czołgów podstawowych. Liczba operacyjnych wozów w irackiej armii uległa znacznemu zmniejszeniu w związku ze stratami poniesionymi w czasie walk z Państwem Islamskim oraz z decyzją władz USA o wstrzymaniu wsparcia eksploatacyjnego posiadanych przez Irak amerykańskich czołgów podstawowych M1A1M Abrams.

W lutym 2018 roku iracka armia poinformowała o odebraniu 36 z 73 zamówionych egzemplarzy T-90S/SK. Jeszcze w listopadzie 2017 rosyjskie władze informowały, że jest to pierwsza planowana partia czołgów, jakie zakupi Irak i można spodziewać się dostaw kolejnych partii tych czołgów, których docelowa liczba może wynieść nawet kilkaset egzemplarzy za ponad miliard dolarów. Zapowiedzi te, według rosyjskich źródeł, mają zostać zrealizowane w najbliższym czasie, co najprawdopodobniej będzie oznaczało zawarcie kolejnego kontraktu na dostawę następnej partii tych czołgów dla Iraku.

Zakupione T-90S/SK stopniowo zastępują obecnie w poddziałach brygad pancernych irackiej armii amerykańskie czołgi podstawowe M1A1M Abrams, których Irak zakupił 146 egzemplarzy, a z których najprawdopodobniej ok. 40 egzemplarzy uległo zniszczeniu w walkach z tzw. Państwem Islamskim. Tak stało się m.in. w 35. Brygadzie Pancernej, która została przezbrojona z Abramsów na T-90. Z kolei 34. Brygada Pancerna została przezbrojona na Abramsy, które zastąpiły używane dotąd T-72M1, mające zostać całkowicie wycofane z eksploatacji ze względu na stopień zużycia i przestarzałą konstrukcję.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.