Przemysł Zbrojeniowy

"Ochotnik". Rosyjski dron stealth wzbił się w powietrze

Suchoj S-70 Ochotnik. Fot. MO Rosji
Suchoj S-70 Ochotnik. Fot. MO Rosji

Przeprowadzono pierwszy lot testowy ciężkiego, bojowego bezzałogowego statku powietrznego S-70 "Ochotnik" ("Łowca") opracowanego przez Biuro Projektowe Suchoja.

Oblot nowego bezzałogowca miał odbyć się na terenie jednego z wojskowych lotnisk testowych i trwać przez ponad 20 minut na wysokości ok. 600 metrów pod kontrolą operatora znajdującego się na ziemi. Polegał on na kilkukrotnym okrążeniu rejonu lotniska i zakończył się pomyślnym lądowaniem.

Jak podaje MO FR, S-70 "Ochotnik" został zbudowany w układzie latającego skrzydła przy wykorzystaniu specjalnych materiałów i powłok, które mają za zadanie zmniejszyć do minimum jego powierzchnie skutecznego odbicia fal radiowych, co ma uczynić go trudno wykrywalnym dla radarów potencjalnego przeciwnika. Dodatkowo system ma być wyposażony w różnego typu nowoczesne systemy rozpoznawcze oraz dwie komory uzbrojenia, w których może przewozić do 2000 kg kierowanego i niekierowanego uzbrojenia.

S-70 "Ochotnik" to ciężki, bojowy bezzałogowy statek powietrzny opracowany przez jako koncepcyjny projekt demonstratora technologii myśliwca wielozadaniowego 6 generacji. Przy pracach nad tym projektem, które rozpoczęły się najprawdopodobniej w 2011, roku wykorzystano doświadczenia ze wcześniejszego projektu biura konstrukcyjnego MiG-a - bojowego bezzałogowego statku powietrzne Mikojan "Skat" oraz niektóre, wybrane technologie opracowane na potrzeby programu nowego myśliwca wielozadaniowego 5 generacji Suchoj Su-57.

Pierwsza makieta tej konstrukcji została przekazana do testów naziemnych w 2014 roku, a pierwszy prototyp zbudowany w Nowosyberyjskich Zakładach Lotniczych im. W.P. Czkałowa ujawniono w lipcu 2017 roku. W listopadzie 2018 roku prototyp "Ochotnika" przeszedł pierwsze oficjalne testy naziemne w tym procedurę kołowania, rozwijania prędkości do 200 km/h i natychmiastowego hamowania na pasie startowym lotniska zakładowego. Pod koniec maja 2019 roku prototyp próbne wznoszenia na wysokość kilku metrów nad pasem startowym 929 Państwowego Ośrodka Lotniczo-Badawczego w Achtubińsku, gdzie 2 tygodnie wcześniej został zaprezentowany prezydentowi Władimirowi Putinowi. Pierwszy lot testowy oznacza wstęp do dalszych, kluczowych badań i testów nowej konstrukcji, która wpisuje się w ambitny plan rozwoju rosyjskich zdolności w zakresie opracowywania i produkowania własnych bezzałogowych statków powietrznych, w tym również ich ciężkich i uzbrojonych wersji.

Komentarze