Przemysł Zbrojeniowy

Nowoczesne zaplecze amunicyjne dla wojska. Inwestycja w Mesko stała się faktem [Defence24 TV]

Fot. Maciej Szopa/Defence24
Fot. Maciej Szopa/Defence24

436,6 mln złotych, z czego 400 mln pochodzących ze Skarbu Państwa (w ramach dokapitalizowania PGZ) i 36,6 mln ze środków własnych przeprowadzenie inwestycji w zakładach Mesko S.A. w Skarżysku Kamiennej, należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Stosowna umowa została dzisiaj podpisana przez premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PGZ Witolda Słowika.

Inwestycje będą dotyczyły przywrócenia produkcji w Skarżysku-Kamiennej prochów wielobazowych, zwiększenia produkcji amunicji małokalibrowej, unowocześnieniu produkcji amunicji wielkokalibrowej i modernizacji linii technologicznej produkcji rakiet.

„Dziś pokazujemy jakie są nasze cele w zapewnieniu bezpieczeństwa dla Polski. Polska była ogromnie doświadczona poprzez naszą historie i wiemy doskonale, że musimy sami potrafić wyprodukować broń, mieć silny przemysł obronny i silną armię.  A nie ma silnej armii bez silnego polskiego przemysłu zbrojeniowego. Dzisiejsza umowa na 430 mln złotych, która pozwala nam z powrotem produkować nowoczesną amunicję, jest przełomowa.” – ocenił premier Mateusz Morawiecki.

Premier poinformował też, że podpisana właśnie umowa należy do najważniejszych z sygnowanych w ostatnich latach i będzie ona służyła podnoszeniu samowystarczalności Sił Zbrojnych RP i przemysłu zbrojeniowego. „Można powiedzieć, że wymyślamy na nowo proch, bo już kiedyś w Polsce była produkcja, dzisiaj na powrót z nią wracamy.” – zauważył.

Z kolei minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak przypomniał, że Mesko S.A. to firma produkująca nowoczesny sprzęt dla Wojska Polskiego. Fakt, iż jest ono modernizowane i powiększane liczebnie sprawia, że potrzebne są coraz liczniejsze zestawy przeciwpancerne, przeciwlotnicze i amunicja – a to właśnie stanowi produkcje zakładów ze Skarżyska-Kamiennej. W Mesko S.A. produkowane są m.in. pociski przeciwlotnicze klasy MANPADS rodziny Grom/Piorun (opracowane w kraju) i pociski przeciwpancerne Spike (na licencji firmy Rafael).

Z kolei prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Witold Słowik chwalił Mesko za postęp jakiego firma ta dokonała w ciągu ostatniego roku. „O ile po dziewięciu miesiącach ubiegłego roku firma odnotowała wynik na poziomie  minus 20 mln złotych, o tyle w analogicznym okresie w tym roku wyniósł on 30 mln złotych na plusie. To świadczy o radykalnej poprawie sytuacji finansowej.” – ocenił. Prezes przewiduje, że podpisana właśnie umowa spowoduje dalszy rozwój zakładu i poprawę jakości produkcji, dzięki czemu Mesko dołączy do „czołówki zakładów PGZ”.

Działania w zakładach w Pionkach obejmą budowę nowoczesnych kompetencji produkcyjnych i technologii związanych z produkcją prochów wielobazowych oraz elementów amunicji wielkokalibrowej i artyleryjskiej. Środki przeznaczone na inwestycje pozwolą również na zwiększenie mocy produkcyjnych, zabezpieczenie infrastruktury oraz rozbudowę bazy magazynowej.

Druga część inwestycji, realizowana w zakładach w Skarżysku-Kamiennej, obejmie zwiększenie zdolności produkcyjnych amunicji małokalibrowej, rakiet oraz komponentów do amunicji wielokalibrowej przy jednoczesnym unowocześnieniu istniejącego na terenie przedsiębiorstwa parku maszynowego. 

Nasze działania są przykładem profesjonalizacji PGZ i wpisują się w strategiczną transformację zachodzącą w Grupie. Wdrażane przez nas mechanizmy nadzoru nad inwestycjami i poprawy warunków produkcji spółek pozwalają nam radykalnie podnosić warunki produkcji, obniżać koszty i efektywnie wykorzystywać pozyskane fundusze dla samodzielności i suwerenności przemysłu obronnego. Na tej inwestycji skorzystają nie tylko nasze zakłady, ale przed wszystkim polskie wojsko i formacje sojusznicze

członek zarządu PGZ S.A. Michał Kuczmierowski

Realizacja umowy ma potrwać do 2022 roku. Po jej zakończeniu ma nastąpić kolejna inwestycja dotycząca powrotu do produkcji nitrocelulozy. Ma to doprowadzić do sytuacji, w której polski przemysł zbrojeniowy będzie w stanie produkować „wszelkie rodzaje amunicji dla polskiego wojska”.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.