Przemysł Zbrojeniowy

400 mln wsparcia dla Mesko. Technologie prochów wielobazowych i rakiet

Fot. Maciej Szopa/Defence24.pl.
Fot. Maciej Szopa/Defence24.pl.

Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała ze Skarbem Państwa umowę zakładającą dokapitalizowanie w kwocie 400 mln zł oraz inwestycje w należącej do PGZ spółce Mesko, w zakładach w Pionkach oraz Skarżysku-Kamiennej. Sfinansowane w ten sposób projekty mają pozwolić m.in. na budowę kompetencji związanych z produkcją prochów wielobazowych, a także amunicji oraz rakiet.

Umowę w sprawie dokapitalizowania i przeprowadzenia inwestycji w Mesko podpisano w zakładach w Skarżysku-Kamiennej, w obecności premiera Mateusza Morawieckiego, szefa MON Mariusza Błaszczaka oraz władz PGZ. Wartość planowanych do realizacji inwestycji opiewa łącznie na 436,6 mln zł, z czego 400 mln stanowi dofinansowanie Skarbu Państwa, a 36,6 mln zł - środki własne.

image
Fot. Maciej Szopa/Defence24.pl.

Działania w zakładach w Pionkach obejmą budowę nowoczesnych kompetencji produkcyjnych i technologii związanych z produkcją prochów wielobazowych oraz elementów amunicji wielkokalibrowej i artyleryjskiej. Środki przeznaczone na inwestycje pozwolą również na zwiększenie mocy produkcyjnych, zabezpieczenie infrastruktury oraz rozbudowę bazy magazynowej.

Druga część inwestycji, realizowana w zakładach w Skarżysku-Kamiennej, obejmie zwiększenie zdolności produkcyjnych amunicji małokalibrowej, rakiet oraz komponentów do amunicji wielokalibrowej przy jednoczesnym unowocześnieniu istniejącego na terenie przedsiębiorstwa parku maszynowego. 

Inwestycja w Pionkach oznacza rozbudowę i wzmocnienie strategicznych kompetencji MESKO i Grupy PGZ w zakresie produkcji prochu, amunicji i rakiet. Pozyskanie środków na modernizację linii produkcyjnych rekompensuje wieloletnie zaniedbania inwestycyjne. Pozwala także odbudować zdolności zakładu do produkcji prochu do większości typów amunicji produkowanej w Polsce

- prezes zarządu PGZ S.A. Witold Słowik
image
Fot. Maciej Szopa/Defence24.pl.

Pozyskanie nowoczesnych maszyn i urządzeń umożliwi zwiększenie wolumenów produkcyjnych oraz poprawę jakości i płynności produkcji w spółce, co bezpośrednio przełoży się na stabilność dostaw. Projekt stworzy jednocześnie przesłanki wzrostu wartości przedsiębiorstwa. Inwestycja została poddana testowi prywatnego inwestora, który wykazał, że poziom jej rentowności wyniesie ponad 18%.

Nasze działania są przykładem profesjonalizacji PGZ i wpisują się w strategiczną transformację zachodzącą w Grupie. Wdrażane przez nas mechanizmy nadzoru nad inwestycjami i poprawy warunków produkcji spółek pozwalają nam radykalnie podnosić warunki produkcji, obniżać koszty i efektywnie wykorzystywać pozyskane fundusze dla samodzielności i suwerenności przemysłu obronnego. Na tej inwestycji skorzystają nie tylko nasze zakłady, ale przed wszystkim polskie wojsko i formacje sojusznicze

- członek zarządu PGZ S.A. Michał Kuczmierowski

Jak zapowiedział podczas podpisania umowy prezes Witold Słowik, kolejna inwestycja w Mesko ma dotyczyć ponownego uruchomienia produkcji nitrocelulozy. To umożliwi pełną produkcję różnych rodzajów amunicji dla Sił Zbrojnych RP.

Należąca do PGZ spółka Mesko, która niedawno obchodziła swoje 95-lecie, jest producentem systemów rakietowych i amunicyjnych, przede wszystkim dla Wojska Polskiego, ale też dla klientów eksportowych. Dostarcza opracowane w kraju przenośne zestawy przeciwlotnicze Piorun i Grom, a także produkowane na licencji pociski przeciwpancerne Spike-LR. Mesko oferuje także pociski do artylerii rakietowej Feniks, umowa na dostawę partii tych rakiet w wersji z głowicami odłamkowo-burzącymi o donośności ponad 40 km została podpisana we wrześniu. Oprócz tego Mesko dostarcza różne rodzaje amunicji mało-, -średnio, i wielkokalibrowej, włącznie z amunicją czołgową.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.