Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

400 mln wsparcia dla Mesko. Technologie prochów wielobazowych i rakiet

Fot. Maciej Szopa/Defence24.pl.
Fot. Maciej Szopa/Defence24.pl.

Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała ze Skarbem Państwa umowę zakładającą dokapitalizowanie w kwocie 400 mln zł oraz inwestycje w należącej do PGZ spółce Mesko, w zakładach w Pionkach oraz Skarżysku-Kamiennej. Sfinansowane w ten sposób projekty mają pozwolić m.in. na budowę kompetencji związanych z produkcją prochów wielobazowych, a także amunicji oraz rakiet.

Umowę w sprawie dokapitalizowania i przeprowadzenia inwestycji w Mesko podpisano w zakładach w Skarżysku-Kamiennej, w obecności premiera Mateusza Morawieckiego, szefa MON Mariusza Błaszczaka oraz władz PGZ. Wartość planowanych do realizacji inwestycji opiewa łącznie na 436,6 mln zł, z czego 400 mln stanowi dofinansowanie Skarbu Państwa, a 36,6 mln zł - środki własne.

image
Fot. Maciej Szopa/Defence24.pl.

Działania w zakładach w Pionkach obejmą budowę nowoczesnych kompetencji produkcyjnych i technologii związanych z produkcją prochów wielobazowych oraz elementów amunicji wielkokalibrowej i artyleryjskiej. Środki przeznaczone na inwestycje pozwolą również na zwiększenie mocy produkcyjnych, zabezpieczenie infrastruktury oraz rozbudowę bazy magazynowej.

Druga część inwestycji, realizowana w zakładach w Skarżysku-Kamiennej, obejmie zwiększenie zdolności produkcyjnych amunicji małokalibrowej, rakiet oraz komponentów do amunicji wielokalibrowej przy jednoczesnym unowocześnieniu istniejącego na terenie przedsiębiorstwa parku maszynowego. 

Inwestycja w Pionkach oznacza rozbudowę i wzmocnienie strategicznych kompetencji MESKO i Grupy PGZ w zakresie produkcji prochu, amunicji i rakiet. Pozyskanie środków na modernizację linii produkcyjnych rekompensuje wieloletnie zaniedbania inwestycyjne. Pozwala także odbudować zdolności zakładu do produkcji prochu do większości typów amunicji produkowanej w Polsce

- prezes zarządu PGZ S.A. Witold Słowik
image
Fot. Maciej Szopa/Defence24.pl.

Pozyskanie nowoczesnych maszyn i urządzeń umożliwi zwiększenie wolumenów produkcyjnych oraz poprawę jakości i płynności produkcji w spółce, co bezpośrednio przełoży się na stabilność dostaw. Projekt stworzy jednocześnie przesłanki wzrostu wartości przedsiębiorstwa. Inwestycja została poddana testowi prywatnego inwestora, który wykazał, że poziom jej rentowności wyniesie ponad 18%.

Nasze działania są przykładem profesjonalizacji PGZ i wpisują się w strategiczną transformację zachodzącą w Grupie. Wdrażane przez nas mechanizmy nadzoru nad inwestycjami i poprawy warunków produkcji spółek pozwalają nam radykalnie podnosić warunki produkcji, obniżać koszty i efektywnie wykorzystywać pozyskane fundusze dla samodzielności i suwerenności przemysłu obronnego. Na tej inwestycji skorzystają nie tylko nasze zakłady, ale przed wszystkim polskie wojsko i formacje sojusznicze

- członek zarządu PGZ S.A. Michał Kuczmierowski

Jak zapowiedział podczas podpisania umowy prezes Witold Słowik, kolejna inwestycja w Mesko ma dotyczyć ponownego uruchomienia produkcji nitrocelulozy. To umożliwi pełną produkcję różnych rodzajów amunicji dla Sił Zbrojnych RP.

Należąca do PGZ spółka Mesko, która niedawno obchodziła swoje 95-lecie, jest producentem systemów rakietowych i amunicyjnych, przede wszystkim dla Wojska Polskiego, ale też dla klientów eksportowych. Dostarcza opracowane w kraju przenośne zestawy przeciwlotnicze Piorun i Grom, a także produkowane na licencji pociski przeciwpancerne Spike-LR. Mesko oferuje także pociski do artylerii rakietowej Feniks, umowa na dostawę partii tych rakiet w wersji z głowicami odłamkowo-burzącymi o donośności ponad 40 km została podpisana we wrześniu. Oprócz tego Mesko dostarcza różne rodzaje amunicji mało-, -średnio, i wielkokalibrowej, włącznie z amunicją czołgową.

Reklama

Komentarze (19)

 1. rav

  proszę wytłumaczcie mi to, dlaczego nie zaczynamy od wznowienia produkcji nitrocelulozy? przecież amunicję już produkujemy, ale nie mamy prochu, kupujemy nitrocelulozę, tak na małpi rozum wydaje się, że kolejność jest odwrócona..

 2. 2 plm ''Krakow'' z Goleniowa

  Piejacym z zachwytu i wychwalajacy ow krok radzilbym wziac na wstrzymanie, cytujac pewne powiedzonko ''pozyjemy zobaczymy'', jak sie to rozwinie i co de facto z tego wyjdzie na koniec, dokapitalizowac mozna wszystko, wazne jest kto tym ''biznesem'' kieruje, bowiem nie od dzis wiadomo, ze ''kadry'' z klucza partyjnego potrafia polozyc nawet najlepszy interes !!!

 3. Tomasz33

  Mieszkam w Pionkach, dobra wiadomość. Szkoda że ktoś się zreflektował po tylu latach. Po co było to likwidować?

  1. Gnom

   Po pierwsze dopiero najnowsze serie UH-60M/S-70i potrafia przenosić 4 tony ale tylko na podwieszeniu zewnętrznym (Mi-24 tylko 2,5 tony na zewnatrz). W kabinie UH-60/S-70i przenosi praktycznie tylko 2 tony. Pancerz BH (a nie tylko maty wklejki z kevlaru), w tym szyby pancerne zabrałby dużo udźwigu. Poza tym do desantowania stosuje się śmigła na 10-15 osób góra, z racji manewrowości i strat przy ladowaniu pod ogniem. Od czasu strat fok w afganie jankesi znów staraja sie nie przrzucać duzych grup w jednym śmigle, ruscy od straty Mi-26 w Czeczenii. Transport zaopatrzenia to co innego.

  2. sża

   Również uważam, że należy inwestować w krajowy przemysł. Ale mam jedną uwagę - po co zrobiono tak przy okazji ten cały CYRK, z przebraniem pracowników biura w te koszule wzór "sierpień 1980"? Takie numery to wprost rodem z czasów PRL-u, gdy to do fabryki przyjeżdżał z gospodarską wizytą I Sekretarz. Swoją drogą, to jak już teraz mają kasę, to może by kupili jakieś przyzwoite ubrania robocze z logo firmy dla pracowników, bo jak się ogląda te zdjęcia, to tak jakby czas się cofnął o 40 lat...

 4. HMS Rodney

  A nitroceluloza? To główny składników prochów nitrocelulozowych produkowanych w Pionkach. Jeżeli dalej będzie sprowadzana, niemal za każdym razem o innych parametrach i przetrzymywana w wiatach, gdzie wiatr hula..., to cała ta inwestycja jest niewiele warta... i życzę powodzenia.

  1. Smiech na sali

   O Feniksie mówi się już od ładnych paru lat i nic z tego nie wychodzi i jak w końcu wejdzie na uzbrojenie to nasza artyleria rakietowa będzie strzelała na całe 40 km :) Normalnie cud :)

  2. jurgen

   nitroceluloza będzie własna z Pionek, ale w 2 etapie od 2022 r.

  3. Marek

   Lepiej późno niż wcale. Ciekawe jakie samopoczucie mają ci szkodnicy, dzięki którym przestaliśmy ją robić? Założę się, że dobre.

 5. MOM

  Taki cyrk z pracownikami w tle odstawił już kilka lat temu Macierewicz i Szydło gdy to we dwoje kupowali kilkadziesiąt śmigłowców dla Polskiego wojska.Mieliśmy ich już dzisiaj mieć kilkadziesiąt,żaden nie doleciał :)

  1. mirek

   Nawet gdyby francuskie były cudowne, to nie wystarczy. Płacimy Amerykanom (kupując ich sprzęt) za ochronę. Francuzi oferowali tylko sprzęt. Dajemy Amerykanom dużo, ale ono też sporo nam dają. Bezpieczeństwo kosztuje.

  2. Covax

   To przypomina układ "córy Koryntu" i jej "opiekunem" oni nam sprzedają broń a w zamian mamy obniżać podatki dla amerykańskich korpo

 6. Mesko

  Bardzo dobrze produkować u siebie a importować.

 7. Henri

  Miny mają takie, jakby im ktoś zabrał 400

  1. szach

   Widocznie dlatego, że takie zapewnienia słyszeli co najmniej kilka razy podczas pracy w Mesko.

  2. Mina

   Racja, tez to zauważyłem

 8. jjj

  Inwestycja w rodzimy przemysł to inwestycja w POLAKÓW - im większa niezależność tym większe bezpieczeństwo kraju

 9. michalspajder

  Lepiej pozno,niz wcale.Nie jest to byc moze rzad marzen,ale prezes Slowik ma racje wspominajacbo wieloletnich zaniedbaniach.Teraz odbudowywanie kompetencji,ktorych sami sie pozbylismy bedzie kosztowac pieniadze,ktore mozna by bylo wydac na zakupy.Ale nie bede juz marudzil,niech PGZ madrze spozytkuje te fundusze.

 10. asdasddas

  te koszulki w kratke ...... czy nie mozna kupic normalnego uniformu roboczego swoim pracownikom?

  1. Tak koszula flanelowa kosztuje jakieś 10zł, myślisz że zaszaleją i kupią im coś porządnego, zapomnij.

  2. Fak sejk

   Wyraźnie jest napisane: "Umowę w sprawie dokapitalizowania i przeprowadzenia inwestycji w Mesko podpisano w zakładach w Skarżysku-Kamiennej, w obecności premiera Mateusza Morawieckiego, szefa MON Mariusza Błaszczaka oraz władz PGZ." Drogą selekcji negatywnej, państwo w koszulach muszą być władzami PGZ.....;))))))

 11. Sidematic

  Ciekawy tekst znalazłem profesora Książczaka: Produkcja prochów nitrocelulozowych w Polsce. Historia, stan obecny i perspektywy. Jest w necie. Warto przeczytać.

 12. Klakier

  A może Błaszczak w końcu powie co z drugim etapem Wisły(radar już wybrany) a w Polsce nagle zrobiła się cisza na temat Patriotów

 13. Dar 12

  Krok w odpowiednim kierunku

 14. Gustlik

  Z prochu powstałeś... Ciekawe czy prochy wielobazowe to nasze rozwiązanie czy licencja? W każdym razie cieszy że wreszcie coś się ruszyło. Może by tak jeszcze zamówić IFF dla okrętów i obrony przeciwlotniczej w polskiej firmie? Bo za chwilę będzie po zawodach.

 15. Autor

  Bardzo dobra inwestycja .

 16. Marek

  Czyżby Piorun 2 miał się urealnić?

  1. Esaa

   Nie. Skąd takie wnioski? Ten zakład dawno wymagał ogromnych środków na unowocześnienie bo jest manufaktura rodem z XIX wieku.

 17. LMed

  Wprawdzie po pięciu latach używania wojska propagandowo głównie, ale chwalić Boga. Powodzenie budowy "nowoczesnych kompetencji" to kadry głównie, bo kolesie to położą.

 18. Paweł P.

  +1

 19. Extern

  Wreszcie, mam nadzieję że również w końcu ruszą prace przy PK-6 (piorun 2).

Reklama