Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Nowa wersja karabinu maszynowego z Tarnowa w rękach Podhalańczyków

UKM 2020S
UKM 2020S
Autor. Aneta Gawle ZM Tarnów

W dniu 19 sierpnia żołnierze z 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich wzięli udział w kolejnych testach nowego produktu od Zakładów Mechanicznych „Tarnów” czyli uniwersalnego karabinu maszynowego UKM-2020S

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Obecnie trwają intensywne badania zakładowe UKM2020S. W trakcie projektowania nowej wersji karabinu ściśle współpracowaliśmy z przyszłymi użytkownikami. Aby odzwierciedlić rzeczywiste warunki eksploatacji tej broni, testy przeprowadzane są przez żołnierzy – powiedział Damian Jarosz, kierownik Działu Konstrukcji Mechanicznych w Zakładach Mechanicznych w Tarnowie.

Czytaj też

Obecnie w Wojsku Polskim użytkowanych jest kilka rodzajów uniwersalnych karabinów maszynowych m.in. wiele wersji PK kal. 7,62x54 mm, UKM wz.2000 kal. 7,62x51 również w kilku wersjach, niemieckie MG3 kal. 7,62x51 będące na wyposażeniu pojazdów przekazanych nam przez Niemcy m.in. WZT Bergepanzer 2 czy czołgach Leopard 2A4/A5. Ustandaryzowanie UKM-ów w Wojsku Polskim byłoby bardzo dużym ułatwieniem działań logistycznych w przyszłości. To zmniejszyłoby koszty ich eksploatacji i ułatwiło logistykę. Docelowo UKM-2000 ma być standardem, bo PK musi być wycofany z uwagi na amunicję niekompatybilną z wymogami NATO, z kolei nieliczne niemieckie MG3 są coraz trudniejsze w obsłudze.

Reklama

Czytaj też

UKM 2020S, jest wersją rozwojową UKM 2000P. UKM 2000P jest mniejszy jeśli chodzi o gabaryty i masę karabinu. W karabinie UKM 2020S do UKM 2000P było skrócenie lufy do 440 mm, przekonstruowano zespół kolby gdzie zastosowano kolbę z tworzywa sztucznego składaną na lewą stronę bez możliwości jej demontażu co pozwoliło maksymalnie skrócić karabin, wprowadzono demontowalny dwójnóg z regulacją wysokości, minimalistyczne przyrządy celownicze montowane na maksymalnie obniżonej szynie montażowej. W komorze zamkowej wprowadzono dodatkową krótką szynę w celu umożliwienia montażu chwytu przedniego jak najbliżej pojemnika amunicyjnego, ponadto opracowano odporny termicznie pokrowiec lufy.

Reklama
Reklama

Komentarze (6)

  1. Juzz

    A gdzież to szanowny Panie, w komorze zamkowej zainstalowano chwyt przedni. Pokaż go palcem!

  2. Jato

    No i żeby Błaszczak to później kupił

    1. Facetoface

      O ile będzie spełniał określone kryteria. Nie sztuką jest kupno bubla- to akurat nie o UKM bo to rozwojowa kontrukcja ale nawet w niej można to i owo zepsć. Zresztą widać że UKM od 20lat ma trudną drogę.

  3. Był czas_3 dekady

    Bardzo interesująca wiadomość. Można w krajowych zakładach produkować i unowocześniać broń? Można,. byle tylko politycy i lobbyści nie utrudniali..

  4. kowalsky

    Życzę Wojsku by przydał się w służbie bo jest dobry a nie z "pobudek patriotycznych". Czas na "eksperymenty" się skończył.

  5. Ein

    Wreszcie nareszcie UKM prezentuje się w pełni jak broń XXI wieku. Trzymam kciuki za ewaluację i szybkie wdrożenie w celu szybkiego zastąpienia PK. To konieczność! UKM-2020S będzie świetnym wsparciem dla drużyny!

  6. Bosun

    Kolejna odsłona epopei odgrzewania PK i prawie wszystko pięknie ale...np nadal zasilany jest nie z NATOwskiej strony. Nadal będą się zacinać i nadal będzie ten sam problem ze sprawnością. A można było pozyskać licencje na Negev albo FNa.