Przemysł Zbrojeniowy

ZM Tarnów podsumowują rok 2021

ZU-23-2CP
Armaty przeciwlotnicze ZU-23-2CP - hit eksportowy ZM Tarnów
Autor. ZM Tarnów

Zakłady Mechaniczne Tarnów podsumowały 2021 rok. W komunikacie spółka podkreśla, że zawarto lub zrealizowano wiele kontraktów, otrzymano także wyróżnienia.

Najważniejszym elementem z punktu widzenia przyszłości tarnowskiej spółki są nowe umowy. Do najważniejszych z nich w tym roku wymienić można kontrakt na dostawę 100 egzemplarzy holowanych armat przeciwlotniczych ZU-23-2CP dla nieujawnionego klienta zagranicznego. Zawarto także z Inspektoratem Uzbrojenia MON kontrakt na dostawę okrętowej wyrzutni przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych pk. "TAJFUN" o łącznej wartości ok. 13 mln zł. Na mocy której wykonany ma zostać projekt tego systemu oraz dostarczone 10 egzemplarzy dla Marynarki Wojennej RP. Ponadto zakończono także tegoroczne dostawy zakontraktowanej partii lekkich moździerzy piechoty LMP-2017 na rzecz Wojsk Obrony Terytorialnej w przyjętym terminie.

Czytaj też

Kolejnym ważnym polem pozwalającym na dalszy rozwój i pozyskanie kolejnych potencjalnych kontraktów jest udział w targach krajowych i zagranicznych. W tym roku ZM Tarnów tradycyjnie wziął udział w Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach, gdzie na swojej ekspozycji w ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej zaprezentował karabinek MWS-15, a także na targach GRANICE w Lublinie. Poza granicami kraju delegacje spółki przedstawiły także ofertę zakładów na targach IDEX w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, DSEI w Wielkiej Brytanii oraz EDEX w Egipcie. Wśród krajowych konferencji z kolei wymienić można Forum Innowacyjności Sił Zbrojnych, konferencję Defence24Day & SOFEAST oraz Konferencję Optoelektroniczną w Jachrance.

Czytaj też

Szczególnie ważnym z punktu widzenia zakładów wydarzeniem była czwarta edycja testów urządzeń do wykrywania i przeciwdziałania bezzałogowym statkom powietrznym zorganizowana przez liczne państwowe resorty i instytucje (koordynowana przez Dowództwo Operacyjne RSZ) w październiku tego roku. ZM Tarnów zaprezentowały w czasie prób poligonowych w Ustce swoje dwa autorskie systemy zwalczania BSL, a w tym jeden oparty o Wielolufowy Karabin Maszynowy 12,7 oraz niekinetyczny system zwalczania BSL z wykorzystaniem emitera energii elektromagnetycznej. W trakcie wspomnianych targów MSPO 2021 spółka otrzymała nagrody "Lider Bezpieczeństwa Państwa" w kategorii "Innowacyjny produkt" za system zwalczania BSL oraz jego stanowisko dowodzenia.

Czytaj też

Na końcu warto odnotować, że w bieżącym roku przypadało 70-lecie uruchomienia produkcji wojskowej tarnowskiej spółki. Dokładnie 1 lipca 1951 roku decyzją Ministra Przemysłu Ciężkiego Warsztaty Kolejowe stały się Zakładami Mechanicznymi "Tarnów" i rozpoczęto wówczas produkcję wyrobów na potrzeby obronności kraju, która jest realizowana nieprzerwanie po dziś dzień.

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie