Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Niemiecka haubica na podwoziu 10x10 dla British Army?

Fot. Rheinmetall Defence
Fot. Rheinmetall Defence

Jak poinformował niemiecki koncern Rheinmetall Defence, na targach Defence and Security Equipment International (DSEI) 2021 zaprezentował szereg systemów uzbrojenia na zakup których zdecydowały się brytyjskie siły zbrojne, a także najnowsze propozycje w tym zakresie dla British Army.

Wraz z joint venture Rheinmetall BAE Systems Land (RBSL) zaprezentowano kołowy transporter opancerzony Boxer, który jest obecnie dostarczany dla British Army w ramach zawartego kontraktu, a także czołg podstawowy Challenger 3, stanowiący głęboką modernizację obecnie używanych Challengerów 2, takie wozy trafią do British Army. Zademonstrowano także najnowszego członka rodziny  bezzałogowych pojazdów lądowych Rheinmetall Mision Master — Mission Master XT.

Do najciekawszej nowości bez wątpienia należał jednak ujawniony na początku tego roku nowy lufowy system artyleryjski, który obecnie znajduje się w ofercie niemieckiego koncernu. Mowa konkretnie o armatohaubicy kołowej, która powstała w wyniku osadzenia artyleryjskiego modułu wieżowego Artillery Gun Module (AGM) na podwoziu wojskowego samochodu ciężarowego HX3 10 × 10. Połączenie obu dostępnych konstrukcji pozwoliło na szybkie stworzenie zupełnie nowego, w pełni autonomicznego lufowego systemu artyleryjskiego wysokiej mobilności.

Podwozie tego systemu zapewnia wysoką dzielność terenową oraz jest wyposażone w opancerzoną kabinę załogi z nowym interfejsem Artillery Truck Interface (ATI). System wieżowy jest w zainstalowany w tylnej części pojazdu i uzbrojony w armatohaubicę kal. 155 mm o długości 52 kalibrów z automatem ładowania zapasem 60 naboi. Może prowadzić autonomicznie skuteczny ogień na odległość do 30 km z wykorzystaniem klasycznej amunicji oraz na odległość 40 km z wykorzystaniem amunicji o zwiększonej donośności, w zakresie 360 stopni wokół pojazdu.

image
Reklama

Prezentacja tego systemu na DSEI 2021 w Londynie wskazuje na to, że Rheinmetall chce zaoferować ten system British Army w ramach programu Mobile Fires Platform (MFP). O planie udziału w tym programie informował już wcześniej Hanwha Defense. Południowokoreański koncern miałby przedstawić ofertę na bazie nowej wersji armatohaubicy samobieżnej K9 Thunder, która jest obecnie opracowywana pod oznaczeniem K9A2 i ma być wyposażona w bezzałogowy moduł wieżowy oraz automat ładowania.

MFP to jeden z kluczowych programów modernizacji technicznej brytyjskich wojsk lądowych w najbliższych latach, który został rozpoczęty na początku 2019 roku i ma w założeniu pochłonąć ok. 800 mln funtów. Jego głównym celem jest docelowe zastąpienie obecnie eksploatowanych gąsienicowych haubic samobieżnych AS-90 w 1. Królewskim Pułku Artylerii Konnej i 19. Pułku Artylerii British Army. Nowy brytyjski lufowy system artyleryjski ma być samobieżny, jednak nie sprecyzowano jeszcze czy będzie to wariant kołowy, czy też gąsienicowy. Docelowo plany brytyjskiego resortu obrony obejmują pozyskanie łącznie 116 egzemplarzy tego systemu w perspektywie do 2032 roku. Pierwszych 18 z nich miałoby osiągnąć wstępną gotowość bojową na początku 2029 roku.

Reklama

Komentarze

    Reklama