Przemysł Zbrojeniowy
Niemcy ulepszą francuską artylerię za pomocą sztucznej inteligencji
Minister obrony Francji Sébastien Lecornu poinformował, że do zwiększenia skuteczności ostrzału systemów artyleryjskich CAESAR zostanie wykorzystana sztuczna inteligencja. Za prace będzie odpowiadał niemiecki startup Helsing AI.
Celem zastosowania w cieszącym się dużą popularnością systemie artyleryjskim sztucznej inteligencji ma być znaczące zwiększenie celności prowadzonego ognia, co ma pozwolić na zaoszczędzenie nawet 30% amunicji. Tym samym przy powszechnym zastosowaniu oznacza to nie tylko poprawę skuteczności eliminacji wskazanych celów, ale także oszczędność środków bojowych koniecznych do wykonania zadania. Sztuczna inteligencja dostarczana przez Helsing AI ma także pozwolić na opracowanie algorytmów, które będą pomagać w ustalaniu priorytetów celów. Prace te pozwolą tym samym na dalszy rozwój francuskiej artylerii, tym razem z udziałem niemieckiego startupu. Dotychczas zainwestowaływ niego m.in. takie firmy jak Saab czy spółka venture capital General Catalyst.
CAESAR (Camion Équipé d’un Système d’Artillerie) to francuska armatohaubica samobieżna o trakcji kołowej produkowana przez KNDS Nexter (niegdyś Nexter Group). Jest przystosowana do montażu na podwoziach różnych samochodów ciężarowych w układzie 6x6 lub 8x8, zgodnie z wymaganiami klienta. Najczęściej stosowanymi nośnikami są Renault Sherpa 5, Mercedes-Benz Unimog (oba 6x6) oraz Tatra 815-7 (8x8). CAESAR posiada uzbrojenie główne kalibru 155 mm z lufą L/52 (o długości ok. 8 metrów), którego donośność wynosi ponad 40 km podczas strzelania pociskami odłamkowo-burzącymi z gazogeneratorem dennym. CAESAR korzysta z szerokiej gamy amunicji kompatybilnej z JBMoU, w tym klasycznej odłamkowo-burzącej, przeciwpancernej BONUS oraz nowych kierowanych pocisków Katana 155 mm.
Czytaj też
Zapas amunicji w wariancie francuskim, na podwoziu Renault z napędem 6x6, wynosi 18 pocisków wraz z ładunkami miotającymi. Dotychczas powstało ponad 300 egzemplarzy tego systemu. Trafił on na wyposażenie Sił Zbrojnych Francji, Arabii Saudyjskiej, Tajlandii, Maroka, Indonezji oraz Ukrainy. W niedalekiej przyszłości wejdzie do służby w Belgii oraz na Litwie. Z użytkowania ich zrezygnowała Dania przekazując wszystkie swoje 19 egzemplarzy Ukrainie.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie