Reklama

Niemcy promują przeciwlotniczego Leoparda

Zestaw przeciwlotniczy Skyranger 35 posadowiony na podwoziu czołgu Leopard 1.
Zestaw przeciwlotniczy Skyranger 35 posadowiony na podwoziu czołgu Leopard 1.
Autor. Rheinmetall

Niemiecki koncern Rheinmetall zaprezentował materiał wideo promujący jego system przeciwlotniczy Skyraner 35 wykorzystujący podwozie czołgu Leopard 1. Tego typu pojazdy ma otrzymać Ukraina.

Koncepcja posadowienia systemu Skyranger 35 na podwoziu czołgu Leopard 1 pojawił się jesienią zeszłego roku, kiedy to niemiecki koncern Rheinmetall ogłosił chęć dostarczenia takiej konfiguracji na Ukrainę w liczbie 10 sztuk. Podwozia dla wspomnianych zestawów będą najpewniej pochodzić z zapasów belgijskiego przedsiębiorstwa OIP Land Systems Leopardy 1A5BE, od którego niemiecki Rheinemtall zakupił 50 sztuk, z czego 17 miało nie posiadać wieży. Wspomniane 10 kadłubów dla Skyrangera 35 może pochodzić właśnie z tej puli, a pozostałe zostaną przeznaczone na części zamienne lub wozy do przebudowy na pojazdy wsparcia.

Reklama

Jego pierwsza demonstracja miała miejsce 18 i 19 września w czasie wydarzenia Skyranger System Demonstration 2024. Odbywało się ono na terenie poligonu Erprobungszentrum Ochsenboden w mieście Studen (kanton Schwyz w Szwajcarii). Na początku marce koncern Rheinmetall udostępnił nagranie prezentujące opisywaną konstrukcję. Widzimy na pokonywanie terenu przez pojazd oraz eliminację bezzałogowego statku latającego przy wykorzystaniu uzbrojenia głównego.

YouTube cover video

Czy taka konfiguracja odniesie podobny sukces rynkowy jak stworzone przed paroma dekadami systemy Gepard? Wśród użytkowników czołgu Leopard 1 jest taka możliwość z racji na posiadane zaplecze, chociaż w związku z powiększającym się brakiem części zamiennych, ich utrzymanie staje się coraz bardziej problematyczne. Mimo to może on być rozważany przez takie kraje jak Grecja, Chile lub Brazylia, jako wzmocnienie zdolności przeciwlotniczych. Jeżeli chodzi o Ukrainę, to dostawa Skyrangera 35 najpewniej odbędzie się na zasadzie wsparcia ze strony rządu Niemiec.

    Kijów staje się jednym z największych użytkowników tego czołgu, zatem w tym przypadku konstrukcja ta wydaje się dalej perspektywiczna (nawet jeżeli części zamienne będą pozyskiwane na zasadzie kanibalizacji). Pozwolą one na uzupełnienie strat poniesionych w artyleryjskich systemach OPL jak Gepard, Szyłka lub Tunguska.

    System przeciwlotniczy Skyranger 35 osadzony na podwoziu czołgu Leopard 2A4.
    System przeciwlotniczy Skyranger 35 osadzony na podwoziu czołgu Leopard 2A4.
    Autor. Antoni Walkowski/Defence24

    Skyranger 35 to artyleryjsko-rakietowy zestawy przeciwlotniczy bardzo krótkiego zasięgu możliwy do integracji na wielu platformach lądowych. Uzbrojenie główne stanowi armata rewolwerowa Oerlikon KCA kal. 35 mm zasilana amunicją 35x228 mm pozwalająca na skuteczną eliminację celów powietrznych i lądowych na dystansie 4000-5000 metrów. Jej szczytowa szybkostrzelność została określona na 1000 pocisków na minutę, chociaż nominalnie wynosi ona 200. Można z niej strzelać amunicją programowalną. Do zwalczania celów na dalszym dystansie przeznaczone są przeciwlotnicze pociski kierowane bardzo krótkiego zasięgu, jak Mistral, Stinger, Chiron umieszczone w czterokomorowej wyrzutni.

    Reklama

    Za wykrywanie celów odpowiedzialny jest radar AESA działający w paśmie S opracowany przez Rheinmetall Italia. Pozwala on na wykrycie takich celów jak samolot na dystansie do 20 km, w przypadku śmigłowców zasięg ten zmniejsza się do 12 km, zaś jeżeli chodzi o pociski rakietowe ma on wynieść 10 km. W kwestii wyszukiwania celów C-RAM oraz bezzałogowców zasięg ma wynosić 5000 metrów. Istnieje możliwość integracji Skyrangera 35 z dodatkowymi systemami wykrywającymi. Do samoobrony pojazd posiada uniwersalny karabin maszynowy kal. 7,62 mm. W przyszłości system ten ma również mieć możliwość eliminacji celów za pomocą wiązki lasera. Masa zestawu ma wynosić 4,5 tony.

    Zestaw przeciwlotniczy Skyranger 35 posadowiony na podwoziu czołgu Leopard 1.
    Zestaw przeciwlotniczy Skyranger 35 posadowiony na podwoziu czołgu Leopard 1.
    Autor. Rheinmetall
    Reklama
    WIDEO: Szef Sztabu Generalnego dla Defence24: Musimy móc uderzać na odległość nawet 3000 km
    Reklama

    Komentarze (3)

    1. SZAKAL

      Rheinmetall zamierza wymienić silniki w Leopardach 1 na nowoczesne co przy kilku innych modernizacjach tych pojazdów , może przedłużyć okres ich eksploatacji. Wieżę Skyranger z armatą Oerlikon KCA 35 mm można zintegrować tylko z pojazdem o odpowiednio dużej masie takie jak Leopardy 1 lub 2 oraz LYNX . Natomiast Skyrangera 30 mm można zamontować na lżejszych wozach takich jak Boxer , Pirania czy Patria AMX. Armata 30 mm Oerlikon używa amunicji programowalnej 30x173 , czyli takiej samej jak Bushmaster II , ale ma większy zasięg bo 3000 mm w porównaniu do 2000 m które może osiągnąć Bushmaster. Przy określaniu wymagań dla polskiej SONY warto wziąć pod uwagę rewolwerową armatę Oerlikon 30 mm , która może być użyta na lekkich wozach takich jak Borsuk czy Rosomak.

    2. Pucin:)

      No proszę a jednak można ostatnio była wersja Skyranger 30 osadzony na podwoziu kołowego transportera opancerzonego Boxer - D24 - Niemcy z "pancerną" obroną przeciwlotniczą - 26.04.2025r. a teraz Skyranger 35 osadzony na podwoziu Leoparda 1 i wszystko w ramach Pan da - jedzie na UA by się przetestować. A RP/WP co ma w tym zakresie/samobieżne opl >> cienizna Pilica + Poprad + Hibneryt 3 (u schyłku użytkowania) oraz dziwaczne projekty PIT Radwar (Loara to zupełnie inny zestaw z innej bajki + licencyjna armata holowana KDA-35). Komedia nie kraj. :)

    3. Ein

      O Loara. A nie, czekaj...

    Reklama