Przemysł Zbrojeniowy

Niemcy: BWP Puma niegotowe do służby

Bojowy wóz piechoty PUMA - fot. KMW
Bojowy wóz piechoty PUMA - fot. KMW

Nowe bojowe wozy piechoty typu PUMA, mające zastąpić w niemieckiej armii pięćdziesięcioletnie transportery Marder, nie są jeszcze gotowe do eksploatacji. Stwierdzono zbyt wiele wad i niedociągnięć aby do końca miesiąca mogły zostać przyjęte na uzbrojenie Bundeswehry. Niemiecka armia zamówiła dotąd 350 wozów PUMA. Koszty całego programu szacuje się na 4 mld euro. 

Oświadczenie w tej sprawie złożył minister obrony Niemiec Thomas de Maiziere. Jest to kolejny już kosztowny i nadal nie przynoszący korzyści program, z jakiego realizacji musi się on tłumaczyć. Jego największą porażką pozostaje nadal wstrzymaniem programu dronów Euro Hawk. 

PUMA nie ma problemów z niejasnym finansowaniem, lecz czysto techniczne braki. Wśród nich najważniejsze jest niewłaściwe działanie oprogramowania oraz systemów celowniczych i obserwacyjnych. Szczególnie wiele kłopotów sprawia system celowniczy w zakresie pracy nocnej, oraz ekran obserwacyjny kierowcy.

Pojawiają się problemy z transmisją danych z czujników pojazdu do żołnierzy desantu. W ramach niemieckiego systemu żołnierza przyszłości mieli oni mieć stały dostęp do informacji pochodzących z sieci taktycznej wozów bojowych i bezzałogowych pojazdów rozpoznawczych. Zbyt duża jest też waga całkowita BWP PUMA, co przekłada się na problemy z pływalnością i mobilnością. 

W związku z zaistniałą sytuacją koncerny Rheinmetall oraz Krauss Maffei Wegmann nie będą w stanie zrealizować w terminie harmonogramu prac. Zakłada on przyjęcie wozów PUMA na uzbrojenie Bundeswehry w tym miesiącu i rozpoczęcie dostaw seryjnych egzemplarzy w połowie 2014 roku. Miały one w pierwszej kolejności zastąpić transportery Marder eksploatowane w Afganistanie. Nie jest to pierwsze opóźnienie w programie tych BWP, ogłoszonych najnowocześniejszymi pojazdami gąsienicowymi w Europie. Trudno w obecnej chwili ocenić, o ile zostanie przesunięte wprowadzenie do służby liniowej. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.