Przemysł Zbrojeniowy
MSPO 2019: Zmodernizowany Twardy w powstańczym kamuflażu
Podczas targów MSPO 2019 Zakłady Mechaniczne „BUMAR-ŁABĘDY” S.A. demonstrują czołg PT-91M2A2 – głęboko zmodernizowaną odmianę wozu T-72M1 lub PT-91 Twardy. Czołg w takiej konfiguracji, w kamuflażu nawiązującym do rocznicy Powstań Śląskich, można było obserwować na tegorocznej defiladzie z okazji Święta Wojska Polskiego.
Obecnie na uzbrojeniu SZ RP znajduję się 232 czołgi podstawowe PT-91 Twardy, powstałe albo od podstaw, albo w ramach modernizacji wozów T-72M/M1. Od kilku lat ZM „BUMAR-ŁABĘDY” S.A. przygotowują kolejne, nowe propozycje wariantów modernizacji tych czołgów w celu poprawy i podniesienia ich zdolności bojowych w możliwie najlepszym stosunku koszt-efekt. Jednym z najbardziej zaawansowanych wariantów jest właśnie PT-91M2A2.
Wariant modernizacji czołgu podstawowego PT-91M2A2 stawia nacisk na modernizację, a co za tym idzie znaczącą poprawę pięciu różnych elementów czołgów T72M1 / PT-91. Chodzi o zwiększenie: siły ognia i manewru ogniem, przeżywalności na polu walki, mobilności, komfortu pracy załogi i wydłużenie czas trwania misji oraz ergonomii.
W ramach modernizacji podwozia w PT-91M2A2 wprowadzono nowy silnik wysokoprężny o mocy od 1000 do 1200 KM w układzie power-pack z przekładnią automatyczną. Wzmocniono też zawieszenie tego czołgu.
Czytaj też: T-72B3 – modernizacja po rosyjsku [ANALIZA]
Ponadto, na wieży i kadłubie zamontowano moduły pancerza reaktywnego nowej generacji, zainstalowano również zestawy pancerza prętowego w tylnej części kadłuba. Wzmocniono również odporność przeciwminową dna kadłuba.
Czołg otrzymał też niezależną pomocniczą jednostkę napędową APU o mocy 6kW z układem klimatyzacji. PT-91M2A2 został wyposażony w układ przeciwpożarowy i przeciwwybuchowy z czynnikiem gaśniczym DeuGEN. Jego kierowca ma do dyspozycji pasywne, noktowizyjne przyrządy obserwacyjne oraz dzienno-nocną kamerę do jazdy i kamerę cofania. W wozie wprowadzono też cyfrowe bloki zasilania, sterowania i zabezpieczenia, zmodernizowano również automat ładowania.
Czytaj też: Jak modernizować polskie T-72M1? [OPINIA]
W wieży czołgu wprowadzono usprawnienia związane przede wszystkim ze wzmocnieniem jego siły ognia. PT-91M2A2 został wyposażony w nową armatę 2A46MS (docelowo KBA-3), wraz z cyfrowym układem stabilizacji. Czołg otrzymał cyfrowy system kierowania ogniem ze stabilizowanym dwupłaszczyznowym zintegrowanym dzienno-nocnym celownikiem działonowego, z możliwością integracji panoramicznego, dzienno-nocnego przyrządu obserwacyjnego dowódcy (działającym w trybach Hunter-Killer i Killer-Killer). Wyposażono go też w system ostrzegania o opromieniowaniu wiązką laserową Obra zintegrowany z wyrzutniami granatów dymnych. Prezentowany w Kielcach pakiet modernizacji dla Twardego dopełniają cyfrowe środki łączności wewnętrznej i zewnętrznej zintegrowane z BMS oraz nowy karabin maszynowy WKM-B kalibru 12,7 x 99 mm.
Czołg umożliwia wykonywanie zadań ogniowych w ruchu do celów na odległościach 4000 m, a także współpracę z innymi rodzajami wojsk dzięki Zintegrowanemu Systemowi Zarzadzania Polem Walki (BMS).
Czytaj też: MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO 2019 - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL