Przemysł Zbrojeniowy

Mielec wesprze wojskowe M-28 i An-28

PZL M-28 TD / Fot. B. Sulik
PZL M-28 TD / Fot. B. Sulik

Wydział Techniki Lotniczej 3. Regionalnej Bazy Logistycznej poinformował o wyborze firmy która będzie odpowiadać za utrzymanie w należytym stanie technicznym samolotów An-28 i M-28 znajdujących się na stanie Wojska Polskiego w latach 2019-2022. Wykonawcą będą zakłady PZL Mielec, należące do koncernu Lockheed Martin.

Wartość kontraktu wynosi 70,7 mln PLN netto. Procedura miała charakter negocjacyjny,  bez publikacji ogłoszenia o zamówieniu. Jak czytamy w Dzienniku Urzędowym UE, Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. to jedyny podmiot gospodarczy uprawniony do realizacji tej usługi - jest bowiem właścicielem dokumentacji w oparciu o którą wyprodukował dla MON samoloty będące przedmiotem serwisowania oraz posiada prawa wyłączne do prowadzenia na nich wszelkich prac obsługowo-naprawczych. Dysponuje też zdolnościami technicznymi oraz infrastrukturą które zapewniają realizację tego  zamówienia, a rozwiązanie o charakterze alternatywnym lub zastępczym nie istnieje. 

Przypomnijmy, że An-28 i M-28 są lekkimi samolotami transportowymi wykorzystywanymi w polskich siłach zbrojnych do zadań transportowych (w tym transportu medycznego i desantowej). Marynarka Wojenna wykorzystuje tę platformę również do misji poszukiwawczo-ratowniczych, monitoringu ekologicznego oraz patrolowo-rozpoznawczych. Samoloty rodziny M-28 są też używane za granicą (np. przez Nepal, Ekwador, czy Estonię).

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.